pondělí 24. července 2017 Kristýna

Jablonec selhal, s posledním Ústím prohrál 1:2

aktualizováno 24. 4. 2011 20:18

Teplice - Fotbalisté Jablonce přišli o čtrnáctizápasovou sérii bez porážky. Třetí tým tabulky senzačně padl na hřišti posledního Ústí nad Labem, kterému ve 25. kole podlehl před nejnižší návštěvou sezony 789 diváků 1:2. Domácí na stadionu v Teplicích udeřili na začátku obou poločasů po trefách Veverky a Krbečka, za hosty pouze snížil Piták. Ústečtí vyhráli po čtyřech prohrách za sebou a přiživili naděje na záchranu, na čtrnáctou Příbram ztrácejí už jen čtyři body.

Utkání Ústí nad Labem - Jablonec

První poločas měl předpokládaný průběh, ale šokující výsledek. Jablonec držel Ústí na jeho polovině, za úvodní půlhodinu si vytvořil nejméně pět gólových šancí, vinou tristní koncovky však odcházel do kabin s jednogólovým mankem. V sedmé minutě z levé strany zacentroval domácí Stožický a Veverka nadzdvihl balon tak šikovně, že zapadl za Špita do sítě. Ústečtí se dočkali branky po 442 minutách.

V pauze nahradil hostujícího Špita mezi tyčemi Valeš a místo vyrovnání tak přišel další úder Ústeckých. Jindráček vysunul střídajícího Krbečka a ten v 51. minutě přesnou střelou k zadní tyči zvýšil. Když už se zdálo, že jablonecký zmar pomalu dosahuje vrcholu, napřáhl čtvrt hodiny před koncem z rohu vápna Piták a přízemním volejem k tyči vykřesal hostům naději na zvrat. Bodový zisk však Jablonci nebyl souzený.

Pavel Hoftych o pohárech:

"Teď máme fazónu, ale žádný tlak si nepřipouštíme. Hrajeme vlastní soutěž. Pohárů má Bohemka dost, tak si když tak nějaký půjčíme."

Bohemians 1905 otočili domácí utkání s Mladou Boleslaví a díky dvěma gólům Martina Nešpora a jedné trefě Milana Škody zvítězili 3:1. "Klokani" tak doma vyhráli popáté z posledních šesti utkání a na pátou Boleslav, které vrátili podzimní prohru 2:3, ztrácí jediný bod. Boleslavi se přitom v Edenu dokonale povedl vstup do zápasu. Už ve čtvrté minutě se dostal za domácí obranu francouzský záložník Mendy a přesnou střelou zpoza šestnáctky nedal brankáři Sňozíkovi šanci.

Za patnáct minut se aktivní domácí dočkali vyrovnávací branky. Po odraženém rohovém kopu se dostal k míči útočník Nešpor a z rohu malého vápna přesně zakončil. Po přestávce předvedli hráči Bohemians suverénní výkon. Obrat dokonal v 53. minutě po ideální Škodově nahrávce znovu Nešpor. Dvacet minut před koncem se dočkal gólové radosti také nejlepší týmový střelec Škoda, který z Rychlíkova trestného kopu razantní hlavičkou zavěsil a připsal si sedmý ligový zásah v sezoně.

Liberec přestřílel Teplice, Nezmar je blízko Klubu střelců

Velkou formu chytili v první lize liberečtí fotbalisté. Hráči Slovanu porazili Teplice vysoko 6:2 a vyhráli čtvrtý z posledních pěti zápasů. Liberec svého soka zlomil na konci prvního poločasu, kdy se během sedmi minut střelecky prosadili Gecov, Nezmar a Štajner. Po poločase se znovu trefili Nezmar se Štajnerem a těsně před koncem také Breznaník, teplický debakl zmírnili jen Vondrášek s Verbířem.

Petr Rada o vysoké výhře:

"Hráče jsme nabádali, aby hráli dál aktivně a dopředu. Divákům se to muselo líbit, naše výhra byla zasloužená. I když to nebylo tak lehké, jak výsledek napovídá."

Severočeské derby dospělo k rozuzlení už na konci první půle. Liberec začal využívat své šance a jako první prolomil teplickou obrannou hráz Gecov, který za dvě minuty připravil také druhý gól pro Nezmara. Otřesené Teplice ještě do přestávky stačil pokořit Štajner a těsně po příchodu z kabin se znovu prosadil Nezmar. Třiatřicetiletý útočník v posledních pěti zápasech nastřílel pět branek a už jen jediný gól mu chybí do prestižního Klubu ligových střelců.

Jan Nezmar o stém gólu:

"Bylo by hezké dát hattrick už dnes, ale výš stavím to, že jsme dosáhli takového vítězství. Ale je mi jasné, že moje stovka bude dost sledovaná. Především kluci v kabině si to hlídají a pokud se mi to opravdu povede, budu to mít hodně drahé."

Útočník Vondrášek po rohovém kopu snížil, ale liberecký nápor to neutlumilo. Naopak Teplicím v závěru uškodilo vyloučení záložníka Jungra, jenž viděl dvě žluté karty, a jeho spoluhráči museli posledních 20 minut dohrávat v oslabení. Přesilovku dokázal Slovan využít v 80. minutě, když se podruhé v zápase trefil Štajner. Střídající teplický veterán Verbíř na konci divoké přestřelky stačil odpovědět, ale poslední slovo znovu patřilo Liberci, o jehož šestý zásah se postaral aktivní záložník Breznaník.

Brno se dál potápí, Budějovice jsou blízko záchrany

Hradečtí fotbalisté porazili potápějící se Brno 1:0 a definitivně si zajistili záchranu ve své první sezoně po návratu do nejvyšší soutěže. Hosté pod trenérem René Wagnerem znovu nevyhráli a zůstávají nadále jedním z největších adeptů na sestup do druhé ligy. Hradec prodloužil domácí neporazitelnost na deset utkání, hosté vyšli popáté v řadě bodově naprázdno.

René Wagner o záchraně:

"Jsem přesvědčen, že náš úkol nakonec zvládneme. Máme tým na střed tabulky, jenže někdy rozhoduje více psychika než fotbalový um."

Východočeši se rozjížděli pomalu, ale ve 22. minutě poprvé nezkušené hostující obraně zatápěli. Ovšem Pilař neprostřelil Krbečka a následná série nebezpečných centrů gólem také neskončila. Prosadil se až Klapka, který ve 33. minutě proměnil hlavičkou výtečný centr Štěpána. Hosté do 60. minuty vyčerpali všechna střídání, ale vyloženou šanci si za celý zápas nevytvořili. Na prvoligový fotbal se s jistotou bude chodit pod "lízátka" i na podzim, Brno na sestupové pozici na čtrnáctou Příbram ztrácí nadále tři body.

Hráči Českých Budějovic porazili 3:0 Příbram a vyhráli druhý důležitý zápas se soupeřem, který bojuje o záchranu. Před dvěma týdny Jihočeši porazili poslední Ústí a dnes uspěli i v utkání se čtrnáctou Příbramí, na niž má nyní Dynamo už pětibodový náskok. Výhru Jihočechů dnes zařídili přesnými trefami Čirkin, Stráský a Ondrášek. Příbram prohrála už pátý duel po sobě a 399 minut čeká na vstřelený gól.

Jihočeši svého soupeře od začátku drželi pod tlakem a Příbram, která letos nastřílela pouhých třináct branek, byla téměř neškodná. Domácí se vedoucí branky dočkali ale až těsně před poločasem, po rohovém kopu stoper Horejš prodloužil míč na ruského záložníka Čirkina, který mohl oslavit první gól v české lize. Příbramský kouč Nádvorník po přestávce posílil ofenzivu o další dva útočníky Matěje Štochla a Huňu a jeho tým začal také víc hrozit na soupeřově polovině.

Roman Nádvorník o utkání:

"Rozhodl druhý gól po sporné situaci, ke které bych se nechtěl vyjadřovat. Potom Budějovice již kontrolovaly hru a byly lepším mužstvem. Pro nás je to nyní špatná situace, chtěli jsme si odvézt alespoň bod."

Budějovice ale samy dokázaly odpovědět svými útočnými zbraněmi. V 73. minutě Ondráškovu střelu vyrazil brankář Hruška, ale dobíhající Stráský bez potíží dorazil míč do prázdné brány. Rozhozená Příbram dohrávala v Budějovicích v rozkladu. Jedenáct minut před koncem uviděl druhou žlutou kartu příbramský brankář Hruška, který srazil unikajícího Stráského, akci však při ponechané výhodě ještě stačil dokončit Ondrášek.