úterý 23. května 2017 Vladimír

Španělsko vyhrálo v Litvě 3:1 a má blízko na ME

Kaunas - Fotbalisté Španělska porazili v kvalifikaci o postup na evropský šampionát Litvu na jejím hřišti 3:1. Zvítězili tak i v pátém utkání skupiny I, kterou vedou o šest bodů před Českem. Úřadující mistři světa a Evropy v Kaunasu nastoupili, přestože zápasu dlouho hrozilo odložení kvůli špatnému stavu trávníku. Hlavní rozhodčí Laurent Duhamel z Francie však uznal vybledlou hrací plochu s minimem trávy za způsobilou.

Radost španělských fotbalistů

Do utkání postavil trenér hostů Vicente Del Bosque základní sestavu hned s pěti změnami oproti pátečnímu domácímu utkání s Českem. V obraně nově nastoupili stoper Raúl Albiol a krajní bek Andoni Iraola, v záloze defenzivní štít Javi Martínez spolu s křídelníkem Santim Cazorlou a v útoku vysoký forvard Fernando Llorente.

Španěly poslal do vedení v 19. minutě tečovanou střelou záložník Xavi, ale v dalším průběhu prvního poločasu se hosté trápili. Litevci vyrovnali v 57. minutě zásluhou krajního beka Mariuse Stenkevičiuse, na jehož dalekonosnou ránu k tyči neměl brankář Iker Casillas nárok.

Favorit však v závěru utkání prokázal větší zkušenosti než houževnatí domácí. Dvacet minut před koncem si nejprve před dotírajícím Llorentem vstřelil vlastní branku obránce Tadas Kijanskas a vítězství pojistil z povedené akce v 83. minutě střídající ofenzivní záložník Juan Mata. Španělé porazili Litvu stejným výsledkem i loni v říjnu v Salamance.

Stoprocentní bilanci udrželo také Nizozemsko, které porazilo v amsterodamské přestřelce Maďarsko 5:3. Jedinou branku prvního poločasu zařídil domácí útočník Robin van Persie, ostatních sedm padlo až po přestávce. Maďaři sice v pátečním domácím utkání podlehli "Oranjes" jasně 0:4, ale v odvetě favorita dlouho trápili. Definitivní jistou dal domácím až dvěma brankami v závěru útočník Dirk Kuijt.