ČTsport

ČTsport
sobota 23. září 2017 Berta

Vedení polského fotbalového svazu rezignuje po korupční aféře až v září

Velikost textu:
aktualizováno 14. 4. 2008 19:30

Varšava - Představenstvo Polského fotbalového svazu PZPN se rozhodlo rezignovat kvůli korupčnímu skandálu, do kterého je zapleteno 29 týmů z prvních dvou lig. Z funkcí ale odmítlo odejít dříve, než se v Polsku odehraje Euro 2008. Šéf PZPN Michal Listkiewicz na nedělním svazovém kongresu oznámil, že představenstvo odstoupí v polovině září po mimořádné valné hromadě, a zároveň dodal, že se nehodlá do fotbalové politiky vracet.

ilustrační foto
ilustrační foto

Korupční aféra v Polsku totiž nabyla stěží uvěřitelných rozměrů a veřejnost ji sleduje se stále větším znechucením. Z 29 týmů, které jsou do aféry zapleteny, Svaz zatím potrestal jen některé. Mezi prvními čtyřmi vyloučenými mužstvy je ale i mistrovské Zaglebie Lubin. Podle zpravodaje ČT Miroslava Karase se však již spekuluje o dalších pěti prvoligových týmech. „"Kromě nich se aféra týká také některých trenérů a sudích, kteří již sedí ve vězení. Obviněno zatím bylo 116 osob a prokuratura oznámila, že lze v nejbližších dnech očekávat další zatčení," dodává Karas, podle kterého se uvažuje i o zrušení celé ligy.

"Omlouváme se, že se nám nepodařilo dostat korupci pod kontrolu, dokud to ještě šlo bez větších následků, že jsme reagovali příliš pozdě," prohlásil k aféře Listkiewicz, který vedl polský fotbal od roku 1999 a byl ústřední postavou úspěšné kandidatury na spolupořádání mistrovství Evropy 2012. Okamžité odstoupení ale odmítl, neboť by prý bylo protiprávní. Tvrdí, že na vypsání mimořádné valné hromady potřebuje alespoň pět měsíců, a tedy že jeho vedení setrvá ve funkci minimálně do 14. září. To se ale nelíbí ani veřejnosti, ani politikům. Ministr sportu Miroslaw Drzewiecki označil odstoupení svazových šéfů za "nezbytné pro začátek léčby polského fotbalu".

Stávající vedení své setrvání vysvětlilo také tím, že by bezvládí fotbalu uškodilo ještě víc. Ještě před svým odchodem chce dotáhnout do konce nové bezpečnostní předpisy, které by měly platit od roku 2009. Podle těch nových bude muset mít každý prvoligový stadion okolo patnácti tisíc míst na sezení, odpovídající počet míst na parkování, místa pro VIP a profesionální podmínky práce pro média. Zpřísnit se má i legislativa proti tamní hooligans, kteří patří k nejobávanějším v Evropě.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • ŽIVĚ: Závod žen v Bergenu
    Sport živě
    ŽIVĚ: Závod žen v Bergenu vydáno před 1 hodinou Vrchol sezony je tu. Nejlepší závodnice profesionálního pelotonu se utkávají na zvlněných okruzích v norském Bergenu o titul světové šampionky, který obhajuje Amalie Dideriksonová.
   • ŽIVĚ: Česko – Belgie
    Sport živě
    ŽIVĚ: Česko – Belgie vydáno před 16 minutami Česká reprezentace hraje v ázerbájdžánské Gandže klíčový zápas o postup ze základní skupiny ME. Vítězky skupin postoupí přímo do čtvrtfinále šampionátu, celky z druhých a ...
   • Plzeň čeká náročný souboj v Mladé Boleslavi, Slavia se pokusí dobýt zlínskou tvrz
    Plzeň čeká náročný souboj v Mladé Boleslavi, Slavia se pokusí dobýt zlínskou tvrz vydáno 23. 9. 2017 06:00 Suverénní krasojízda fotbalistů Viktorie Plzeň zatím udává ráz nejvyšší soutěži. V 8. kole se však západočeský tým představí na půdě Mladé Boleslavi, kde v předchozích ...
   • ŽIVĚ: Rafael Nadal - Jack Sock
    Sport živě
    ŽIVĚ: Rafael Nadal - Jack Sock aktualizováno před 10 minutami Druhý hrací den Laver Cupu nabízí v pražské O2 areně další čtyři zápasy, každý tentokrát o dva body. V první dvouhře se střetla hlavní postava špičkového turnaje Roger Federer s ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.