sobota 27. května 2017 Valdemar

Jednadvacítka i bez tradičních opor zdolala Bělorusy

aktualizováno 25. 3. 2011 20:25

Uherské Hradiště - Čeští fotbaloví reprezentanti do 21 let v přípravném utkání porazili v přímém souboji účastníků červnového mistrovství Evropy Bělorusko 2:0. O výhru týmu kouče Jakuba Dovalila se postarali svými trefami útočník Tomáš Pekhart, který skóroval z penalty, a po poločase Zdeněk Šmejkal. Jednadvacítka natáhla svoji sérii neporazitelnosti už na 16 zápasů a další zkouškou projde v úterý, kdy v Olomouci bude hostit Francii.

Tomáš Pekhart a Bořek Dočkal se radují z prvního gólu
  • Tomáš Pekhart a Bořek Dočkal se radují z prvního gólu autor: Zdeněk Němec, zdroj: ČTK http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2421/242077.jpg?1301078025

Češi si dnes proti Bělorusku museli poradit bez svých pěti stabilních hráčů, kteří si plní povinnosti v reprezentačním A týmu, a možná i proto jim chvíli trvalo, než zkrotili zprvu odbojné Bělorusy. Ti na podzim šokovali senzačním obratem v barážovém duelu s Itálií a i dnes v Uherském Hradišti v prvních minutách ukazovali odvahu, ale víc než na úvodní pokus Hardzejčuka ze slušného nástupu nevytěžili.

Svěřenci kouče Dovalila se postupně začali prosazovat svými tradičními zbraněmi. Dobrou kombinací v pětičlenné záloze si připravovali pozice pro zakončení a na dostřel se dostávali i díky osvědčené spolupráci na pravé straně mezi Dočkalem a Čelůstkou. Úvodní střela Hořavy po drzém průniku a nebezpečná hlavička Pekharta ještě pro domácí úspěchem neskončily, nechtěně jim pomohl až ve 27. minutě faul Paljakova na Dočkala na hranici pokutového území. Osvědčený kanonýr Pekhart penaltu jistě proměnil a mohl se tak radovat už ze své šestnácté branky v jednadvacítce.

Utkání Česko "21" - Bělorusko "21"

Těsný náskok přinesl do českého tábora ještě víc sebevědomí a hlavně po poločase byl rozdíl mezi oběma týmy velmi zřetelný. Bělorusové pod tlakem rychle ztráceli míč a Češi nejkratší možnou cestou mířili do zakončení. Čelůstka v 51. minutě přetaženým centrem našel Šmejkala, který ve skluzu s pomocí tyče dostal míč do branky a radovat se mohl ze své první trefy ve výběru "lvíčat".

Českému týmu přinesla elán i střídání. Nový muž na hřišti Mareček se krátce po příchodu blýskl tvrdou střelou do brankáře, vzápětí těsně minul další hráč z lavičky Vošahlík. Ofenzivní manévry ale možná domácí připravily o koncentraci v defenzivě. Dvacet minut před koncem se středem české obrany probil Drahun, kličku udělal i gólmanovi Hanušovi, ale sám před opuštěnou brankou nepochopitelně minul. Hanuš vzápětí další pokus Bělorusů musel vyrazit na břevno.

Dovalila těší šířka kádru

Trenéra fotbalové jednadvacítky Jakuba Dovalila po výhře v přípravě s Běloruskem těší, že se jeho tým dokázal obejít bez řady opor a znovu mu pomohli i hráči, kteří v minulosti tolik šancí nedostávali. "Hráči, kteří dnes byli ve hře, splnili svoji roli. Potvrdilo se, co říkám už delší dobu: v našem širším kádru je nějakých 28 lidí a hrát může opravdu kdokoliv. To je příjemné zjištění a velké plus, když víme, že si ten kádr můžeme tímto způsobem rozšiřovat," uvedl Dovalil.

Dovalil prý už v hlavě nosí 23 vyvolených jmen pro závěrečnou nominaci. Výběr ale oznámí až na konci května. Do 12. května musí do sídla UEFA odeslat jména 40 hráčů pro širší nominaci. "Abych řekl pravdu, tak finální nominace už pomalu krystalizuje," prohlásil Dovalil. K výrazným překvapením podle všeho nesáhne. "Není to tak, že kdyby někomu z našich stabilních hráčů nevyšel konec sezony, tak nepojede na mistrovství Evropy. Budu vycházet z toho, jak se hráči prezentovali v našich zápasech. Třeba Dočkal v Liberci na začátku jarní sezony často odcházel brzy ze hry, ale dnes hrál velmi dobře. Hrát v klubu a reprezentaci je rozdíl," naznačil Dovalil.

Česká republika - Bělorusko 2:0 (1:0)

Branky: 29. Pekhart z pen., 51. Šmejkal. Rozhodčí: Grobelnik - Trunner, Weinberger (všichni Rak.). ŽK: Pekhart - Politevič, Hardzejčuk. Diváci: 1874.