středa 13. prosince 2017 Lucie

Jabloneckou gólovou smršť odnesl Hradec

aktualizováno 13. 3. 2011 19:11

Jablonec – Jablonečtí fotbalisté na jaře dál pokračují ve výborných výkonech. Ve 20. kole Gambrinus ligy to odnesl Hradec Králové, když se přesvědčil, že Jablonec umí dělat čest jménu domácího stadionu Na Střelnici. Vysokou porážkou 7:0 si Jablonec připsal šestou výhru po sobě a z třetího místa se přiblížil na dohled pražské Spartě. To Ústí nad Labem řeší opačné problémy a v utkání se Slováckem dosáhlo první výhry od loňského října, tentokrát 2:0. Oživilo tak naděje na ligovou záchranu. Fotbalisté Českých Budějovic remizovali s Bohemians 1905 1:1 a pošesté za sebou nevyhráli. Slávisté si připsali druhou výhru za sebou a znovu odskočili pásmu sestupu na čtyři body. Na domácím hřišti přehráli Teplice 4:1 zásluhou dvou gólů Jarolíma, druhého jarního zásahu zimní posily Pospěcha a povedené rány Milutinoviče.

Marek Jarolím

O vysoké výhře rozhodl Jablonec pěti brankami už do poločasu, druhý jarní hattrick navíc zaznamenal útočník Davida Lafata. Severočeši, kteří na jaře neztratili ani bod, začali velmi dobře a již ve 13. minutě rozvlnil poprvé hradeckou síť Jarolím. Po rychle rozehraném autu z úhlu chytře překonal hostujícího brankáře hostí Zicha.

Jablonec se od té chvíli uklidnil a naprosto opanoval dění na trávníku. Ve 22. minutě centr Jablonského do šestnáctky netrefil Piták, míč prolétl až k Lafatovi, který ho pohodlně uklidil do hradecké branky. Za pár desítek sekund uštědřil Baumit hostům další úder, obrovskou hrubku Janouška snadno potrestal svým druhým gólem v zápase Jarolím. Branková smršť Jablonce dál pokračovala a ve 32. minutě zvyšoval exhradecký Piták, když využil dalšího zmatku v hostujícím vápně. Vzápětí lovil nešťastný Zich míč ze své sítě popáté. Prosadil se důrazný Lafata, který doklepl střelu odraženou od tyče.

V 52. minutě exjablonecký Klapka špatně zpracoval míč, po následném autu poslal pohotově míč do vápna Piták a Lafata završil hattrick. Tři góly dal podruhé v jarní sezoně, v předešlém domácím zápase se mu stejně dařilo proti Liberci. Tempo hry pak opadlo, ale přesto se ještě téměř pět tisíc diváků dočkalo sedmé trefy, kterou v závěru obstaral Třešňák. Jablonec vyhrál druhým největším rozdílem v samostatné lize, nejvyšší výhru zaznamenal před třinácti lety proti Českým Budějovicím, které smetl 8:0.

FK Baumit Jablonec - FC Hradec Králové 7:0 (5:0)

Branky: 22., 33. a 52. Lafata, 13. a 24. Jarolím, 31. Piták, 84. Třešňák. Rozhodčí: Adam - Vysloužil, Nádvorník. ŽK: Klapka, Poděbradský (oba Hradec). Diváci: 4820.

Ústí zlepšilo vyhlídky na záchranu

Ústečtí srazili Slovácko díky dvěma rychlým gólům Valenty a Martykána a zvládli i dlouhé oslabení. Na čtrnáctou Ostravu momentálně Ústí ztrácí čtyři body. Od začátku zápasu drželo míč a přesnými kombinacemi se dostávalo do tlaku, který na rozdíl od většiny předchozích zápasů nevyzníval naprázdno. Už po devíti minutách si našel ve vápně odražený míč po rohu ústecký stoper Valenta a z otočky a možná s tečí ho poslal přesně k tyči.

Ústečtí hráli v úvodu s obrovskou chutí a brzy se dočkali i druhého gólu. Bosňan Lamešič rozehrál na pravé straně sérii narážeček, na jejichž konci byl jeho centr na malé vápno, odkud míč uklidil do sítě rybičkou Martykán. Slovácko potom mohl dorazit Jindráček, který pláchl po pravé straně, jenže jeho křížnou střelu Filipko vyrazil.

FK Ústí nad Labem - 1. FC Slovácko 2:0 (2:0)

Branky: 9. Valenta, 15. Martykán. Rozhodčí: Jech - Filípek, Urban. ŽK: Veverka, Dvořák, Stožický, Vorel, Jindráček - Kubáň, Urbánek. ČK: 54. Dvořák. Diváci: 1368.

Pořádné šance si Slovácko vypracovalo až v samém závěru, kdy se na dlouhé minuty do vápna vydával i brankář Filipko. Jeho protějšek Vorel ovšem čaroval. Překonat ho dokázal jen Švancara, který už v nastavení pláchl po levé straně, ale lobem trefil břevno.

Bohemians vezou z jihu Čech bod díky produktivitě

České Budějovice vzhledem k vývoji na dně tabulky nutně potřebovali tři body a začali poměrně dobře. Hned po pár desítkách vteřin se dostali do velké šance. Po faulu Nikla na Pecku zahrával Otepka trestný kop, brankář Sňozík jeho ránu vyrazil před dobíhajícího Hudsona, jenž však střílel z několika kroků nad břevno.

Ale hned v úvodu druhého poločasu Bohemians ukázali, že umí být produktivní. Na hranici pokutového území za sebe prodloužil hlavou míč Hartig a uvolnil Škodu, který sám před Kučerou nezaváhal. Hosté tak hned ze své první šance v utkání vstřelili gól.

Jihočeši však dokázali na tento zásah za čtvrt hodiny reagovat. Otepkův roh přizvedl na první tyči před Sňozíkem Ondrášek a Vulin už snadno hlavičkoval do prázdné branky. Bohemians se pak mohli opět vrátit do vedení. Škoda prostrčil balon na Moravce, ten se zbavil Vulina, ale nevyzrál na brankáře Kučeru.

Dynamo České Budějovice - Bohemians 1905 1:1 (0:0)

Branky: 62. Vulin - 48. Škoda. Rozhodčí: Bílek - T. Kovařík, Marek. ŽK: Ondrášek, Horejš, Žižka, Otepka - Nikl, Kraus, Bartek, Nešpor, Sedláček, Lukáš. ČK: 75. Bartek. Diváci: 3069.

Slavia na jaře získala sedm bodů z devíti možných

Slavia nastoupila v totožné sestavě jako při předchozí výhře nad Libercem a od začátku se tlačila do útoku. Její aktivita však většinou končila na pozorných teplických obráncích. Hostům se však v útoku nedařilo podržet míč, a tak byli domácí v tlaku. Ten vyústil ve smrtící tříminutovku. Vše odstartovala 32. minuta, kdy Koreš prostrčil míč do vápna na Pospěcha, který přehodil brankáře a dobíhající hostující bek již nestačil vykopnout míč z brankové čáry. Zimní posila Slavie se dočkala ve druhém ligovém startu za Pražany druhého gólu.

Navíc hned za dvě minuty sklepl Pospěch centr pro Jarolíma, který ze 14 metrů napálil míč do sítě. Hostům se podařilo poprvé zahrozit až po hodině hry, kdy slávistický brankář Vaniak vyběhl až na hranici pokutového území, kde svedl dva úspěšné souboje s protihráči.

Severočeši se však hned na to konečně dočkali. V době, kdy se na trávníku svíjel zraněný slávista Janda, předvedly Teplice rychlý kontr, Mahmutovič se obtočil kolem obránce a ranou z hranice vápna snížil svým sedmým gólem v sezoně. Šance Severočechů však žily jen pět minut. Pak Slavia zahrávala z levé strany přímý kop, Jarolím ho na přední tyči tečoval hlavou zády k brance a míč napnul síť hned za vzdálenější tyčí. Jarolím tak zaokrouhlil svůj střelecký účet v české lize na 30 gólů.

Hosté mohli ještě snížit, ovšem Mahmutovičovu prudkou ránu z úhlu vytáhl gólman Vaniak a Vondrášek neuspěl s dorážkou. Naopak v poslední minutě napřáhl z 30 metrů střídající Milutinovič a dal výsledku definitivní podobu. Teplice tak potvrdily, že to proti Slavii na její půdě neumí, vyhrály jen jednou v roce 2000.

Slavia Praha - FK Teplice 4:1 (2:0)

Branky: 34. a 66. Jarolím, 32. Pospěch, 89. Milutinovič - 61. Mahmutovič. Rozhodčí: Matějek - Ubias, Košec. ŽK: Janda - Čajič. Diváci: 6898.