pátek 20. října 2017 Vendelín

Sparta udolala úporně bránící Jihočechy a vede ligu

aktualizováno 5. 4. 2008 19:21

Praha - Sparťanští fotbalisté dnes porazili v zápase 24. kola první ligy České Budějovice 1:0 a dostali se do čela tabulky. Hosté přijeli s úpornou defenzivou, ale vedle gólu Horvátha mohli inkasovat ještě vícekrát. Sparta zůstane v čele nejméně do pondělí, Slavia musí pro návrat na první místo vyhrát v v Plzni.

Fotbalové utkání Sparta - České Budějovice

České Budějovice přijely na Letnou se stejným plánem jako nedávno na nedaleký Strahov. Především o defenzivu se starala valná většina mužstva, a tak se favorizovaná Sparta dostávala za obranu velmi složitě. Přitom mistr začal tradičně aktivně a zavřel Jihočechy do obranné ulity, z níž se hosté dostávali jen zcela výjimečně.

Letenský tlak byl ale neškodný, a tak se o zábavu starali diváci sami. V desáté minutě všichni fanoušci jako jeden muž vyvolávali jméno hostujícího kouče "Franze" Straky, který za to způsobně poděkoval, a na Letné bylo alespoň chvíli veselo.

Hra domácích totiž moc radosti nevyvolávala, neboť hosté statečně drželi všechny největší sparťanské kanonýry daleko od Křížka. Na dlouhou dobu jediné nebezpečí přinesla akce ze 16. minuty, kdy Matušovič hledal spoluhráče před brankou a Leština v nouzi těsně minul vlastní branku.

Těsně před pauzou se začal z ochozů ozývat nesmělý pískot, na který málem sparťané ideálně zareagovali. Po rychlé kombinaci středem hřiště se dostal k zakončení v šestnáctce Horváth, už se skoro běžel radovat, ale jeho střela se odrazila od tyče.. Za minutu se nechal vidět Řepka, který vyslal z dvaceti metrů tvrdou střelu, ale minul branku.

Do druhého poločasu poslal kouč Bílek podle očekávání útočníka Doška a jeho důraz na hrotu byl okamžitě znát. V 55. minutě byl právě letenský dlouhán na počátku akce, která vyvrcholila gólem. Po Matušovičově centru Horváth ve své druhé šanci z voleje poslal míč do sítě.

Až poté si hosté vzpomněli, že se ve fotbale dá také útočit, k čemuž přispělo i několik střídání. Jenže sparťané už měli otěže zápasu pevně ve své moci a mohli přidat i další góly. Především spolupráce Slepičky s Doškem na hosty platila: v 78. minutě Došek pálil po centru zprava těsně nad, pět minut před koncem jeho přesnou ránu Křížek stáhnul napodruhé až z brankové čáry.

Tečku za zápasem překvapivě udělali v poslední minutě svou nejnebezpečnější akcí hosté: Šíma pálil sice nebezpečně, ale mimo branku. Skóre se už nezměnilo a těsná výhra vynesla domácí na první místo v tabulce.