pondělí 26. června 2017 Adriana

Fanoušci Sparty a Slavie demolovali stadion - policie zadržela 27 lidí

aktualizováno 31. 3. 2008 20:05

Praha - Výtržnosti vypukly už před samotným utkáním, radikální fanoušci Sparty poškodili tramvaj v Praze Podolí, zásahová jednotka na místě zadržela asi 15 lidí. K vandalství došlo zhruba hodinu před začátkem zápasu, policisté chtěli zamezit případným střetům fanoušků před utkáním, proto průvod sparťanských fanoušků doprovázeli až na Strahov.

Policisté doprovází fanoušky před derby mezi Slavií a Spartou
  • Policisté doprovází fanoušky před derby mezi Slavií a Spartou autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
  • Policejní kordon doprovázel fanoušky Sparty při cestě na Strahov. autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
  • Průvod fotbalových fanoušků před derby mezi Spartou a Slavií autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

První hodina zápasu pak probíhala poměrně v klidu, vše se ale změnilo, když záložník David Kalivoda poslal Slavii do vedení a vzápětí byl po druhé žluté kartě vyloučen za to, že si při gólové oslavě sundal dres.

Neustávající dělbuchy v táborech slávistických i sparťanských fanoušků,
stovky vytrhaných sedaček, bitky s policisty a dým vznášející se nad
Strahovem vyvolaly dojem pravé bitevní vřavy a vážně hrozilo i ukončení
zápasu.

Fanoušci obou týmů jako by chtěli splnit své předzápasové varovné zvěsti, že strahovský stadion chtějí zničit. Dění v prvním poločase ještě
nevybočilo z mezí, jen sparťanští rowdies kolem 20. minuty vytrhli několik sedaček a pustili se do šarvátek s policejními těžkooděnci.

Co se na tribunách strhlo po Kalivodově gólu, už vypadalo mnohem vážněji. Vypjatá situace rozbouřila emoce mezi tábory fanoušků, s řáděním začali ti slávističtí, které vzápětí na protilehlé straně stadionu napodobili i sparťané.

Pak na hřiště z jejich sektoru vyběhl i fanoušek, jenž vzal tyčku od
rohového praporku a až na půlicí čáře jej zastavili členové ochranky.
Rozhodčí Pavel Franěk v 65. minutě utkání přerušil do doby, než se situace alespoň částečně uklidní. Až po pěti minutách se mohlo ve hře pokračovat, ovšem mezitím vyvedli policisté z hlediště celou řadu fanoušků, některé kvůli zranění ze vzájemných bitek rovnou odvážel sanitní vůz, parkující těsně vedle hrací plochy.

V souvislosti s dnešním fotbalovým derby mezi Spartou a Slavii zadržela policie přibližně 25 lidí. Uvedla to mluvčí pražské policejní správy Iva Knolová. Zápas skončil po 19:00 a stovky fanoušků poté zamířily ze strahovského stadionu do centra. Podle Knolové jsou oba tábory rozděleny a doprovázejí je policisté.

Tvrdé jádro fanoušků obou klubů plánovalo cílenou demolici strahovského stadionu Evžena Rošického. Dnešní derby je totiž zřejmě posledním, které se na Strahově odehraje. To příští už se má konat na novém slávistickém stadionu v Edenu.