Plzeň schytala ve Španělsku "bůra" od Salcburku, Slavia deklasovala Žižkov

Po cenném skalpu osmifinalistů Ligy mistrů z Basileje utrpěli fotbalisté Viktorie Plzeň debakl 0:5 s rakouským Salcburkem a poprvé v zimní přípravě prohráli. První vítězství pod vedením nového trenéra Jindřicha Trpišovského si naopak připsala Slavia, když rozstřílela druholigový Žižkov 5:0. Dařilo se i hráčům Bohemians 1905, kteří nezaváhali ani ve třetím zápase v Tipsport lize.

Fotbalisté Slavie se radují z gólu proti Žižkovu
zdroj: ČTK autor: Šimánek Vít

Svěřenci kouče Pavla Vrby zaváhali po předchozích čtyřech výhrách. "Zápas jsme prostě nezvládli výsledkově, ani herně. Nemá cenu se na nic vymlouvat," řekl kapitán a obránce Roman Hubník. "Konečný výsledek nás všechny samozřejmě štve. Tolik branek prostě dostávat nesmíme," přidal záložník Tomáš Hořava.

V plzeňské brance nastoupil poprvé v přípravě Matúš Kozáčik, jehož v úvodním poločase překonali Romano Schmid a Takumi Minamino. Asi největší šanci Viktorie zahodil Jan Kopic, který vypálil těsně vedle tyče. Fotbalisté rakouského mistra měli po změně stran ještě větší převahu. Mezi 49. a 66. minutou se postupně trefili Moanes Dabour, Hwang Hi-čchan a Amadou Haidara, další velké šance Salcburku pak zlikvidoval Kozáčik.

"Jsme v období přípravy, kdy pro nás výsledky nejsou zas tolik směrodatné. Sledujeme hráče, jak pracují v určité fázi únavy, zkoušíme a během tréninků tvrdě makáme na tom, abychom byli správně nachystáni za necelý měsíc, kdy nás čeká Partizan Bělehrad a start domácí soutěže," uvedl asistent trenéra Dušan Fitzel. "I tento zápas si však interně důkladně zhodnotíme a hráčům své řekneme," dodal.

Slavia nadělovala, dvakrát skóroval Stoch

Slávistům se na Vyšehradě výborně povedl začátek a už ve druhé minutě otevřel skóre Jakub Jugas tvrdou ranou po odvráceném rohu. Za třináct minut zvýšil další obránce Jan Bořil, který z voleje zužitkoval centr Jana Sýkory.

"Sešívaní" dominovali nad Žižkovem i ve druhém poločase, do něhož naskočila i zimní posila z francouzského Montpellieru stoper Lukáš Pokorný.

Slavia si v přípravě pochutnala na Viktorii Žižkov

Po hodině hry vstřelil třetí gól testovaný sedmnáctiletý Rakušan Jonas Auer. V 66. minutě proměnil penaltu Miroslav Stoch a slovenský záložník krátce před koncem zápasu uzavřel skóre střelou do horního růžku.

Další přípravné utkání Slavia sehraje ve čtvrtek proti Zenitu Petrohrad na druhém soustředění v Dubaji.

Klokani jsou zatím v Tisport lize stoprocentní

Bohemians porazili v závěrečném utkání skupiny A druholigovou Olympii Praha 2:0 a bez ztráty bodu postoupili do Final Four na Vyšehradě. Účast v semifinále si zajistil i Frýdek-Místek ze skupiny D a další druholigový celek Hradec Králové z "béčka". Již dříve postoupilo Brno.

Bohemians i potřetí ve skupině zvítězili o dva góly, jako první ale zahrozila Olympia. Brankář Fryšták však dvakrát zasáhl a z protiútoku v desáté minutě otevřel po hlavičce skóre Dominik Mašek. Těsně před poločasem pak dotlačil po kombinační akci míč do sítě Martin Hašek mladší, syn stejnojmenného trenéra Bohemians.

Ze skupiny B v Horních Počernicích v konkurenci tří týmů z nejvyšší soutěže překvapivě postoupil druholigový Hradec Králové. "Votroci" v týdnu utrpěli debakl 3:7 v Olomouci, ale přímý souboj o Final Four Tipsport ligy s Jabloncem zvládli mnohem lépe, přestože jim chyběla řada zraněných hráčů. Favorit ze severu Čech přistoupil k utkání velmi vlažně a po třech inkasovaných gólech v první půli prohrál 0:3.

Jihlava ve stejné skupině porazila Liberec vysoko 4:1 i díky dvěma brankám Davise Ikauniekse. Ani jeden z týmů však už neměl naději na postup.

V dalších přípravných zápasech zvítězily Teplice na hřišti druholigové Vlašimi 2:0, Slovácko rozstřílelo rovněž druholigové Vítkovice 4:0 a Zlín v prvním ze dvou zápasů porazil také druholigovou Opavu 2:0. Karviná přišla o výhru nad polskými Gliwicemi dvě minuty před koncem a jen remizovala 1:1.

Přípravná utkání

Viktoria Plzeň - Red Bull Salcburk 0:5 (0:2)
Branky: 25. Schmid, 44. Minamino, 49. Dabbur, 56. Hwang Hi-čchan, 66. Haidara.
Sestava Plzně:
I. poločas: Kozáčik - Řezník, Hubník, Piroch, Limberský - Hrošovský, Čermák - Kopic, Kolář, Zeman - Chorý. II. poločas: Kozáčik - Havel, Živulič, Hájek, Kovařík - Hořava, Ivanschitz - Petržela, Bakoš, Pilař - Krmenčík. Trenér: Vrba.

Slavia Praha - Viktoria Žižkov 5:0 (2:0)
Branky: 66. z pen. a 86. Stoch, 2. Jugas, 15. Bořil, 61. Auer.
Sestava Slavie:
I. poločas: Kovář - Bořil, Jugas, Deli, Sýkora - Mingazov, Bucha, Hušbauer, Zmrhal - Danny - Necid.
II. poločas: Kovář - Pardubský, Frydrych, Pokorný, Sobol - Stoch, Hromada, Ngadeu, Auer - Van Buren, Rondič. Trenér: Trpišovský.

Bohemians Praha 1905 - Olympia Praha 2:0 (2:0)
Branky: 9. Mašek, 43. Martin Hašek ml.
Sestava Bohemians:
I. poločas: Fryšták - Dostál, Krch, Hůlka, Kocič - Reiter, Martin Hašek ml., Vaníček, Luts - Mašek, Tetteh.
II. poločas: Kouba - Bartek, Buchta, Hůlka, Kocič (57. Urdinov) - Jindřišek, Vaníček - Dias, Nečas, Luts (67. Vrána) - Kabajev. Trenér: Martin Hašek st.

Fastav Zlín - SFC Opava 2:0 (1:0)
Branky: 35. Gajič, 55. Vukadinovič.
Sestava Zlína: Zlámal (60. Šiška) - Bartošák (46. Džafič), Gajič (60. Bačo), Hnaníček, Holík (60. Matejov) - Holzer, Jiráček (60. Janíček), Hronek (60. Slaměna), Traoré, Ekpai - Mehanovič (46. Vukadinovič). Trenér: Páník.

Zlín - Opava 3:3 (2:2)
Branky: 43. Gettler, 45. V. Mlýnek, 53. Tureček - 3. Kotlík, 23. Socha, 46. Jurečka.
Sestava Zlína: Šiška (30. Dostál) - Nečas, Košák, Bačo (46. Štěpánek), Zahradník - Gettler, Venený, Tureček, V. Mlýnek (46. M. Mlýnek) - Slaměna, Votava.

DAC Dunajská Streda - Sigma Olomouc 1:2 (1:1)
Branky: 14. Vida - 45. Polom, 89. Yunis.
Sestava Olomouce: Buchta - Sladký (60. Manzia), Radakovič (60. Surzyn), Polom (46. Jemelka), Sláma (60. Kotouč) - Hála (60. Zmrzlý), Houska, Plšek (46. Zahradníček), Kalvach, Falta - Řezníček (60. Yunis). Trenér: Jílek.

Energie Chotěbuz - Dukla Praha 2:0 (0:0)
Branky: 76. Baude, 83. Stein.
Zahajovací sestava Dukly: Hruška - Douděra, Ostojič, Bezpalec, Podaný - Miloševič, Tetour, Brejcha - Koval, Holík, Djuranovič. Trenér: Hynek.

Slovan Liberec - Vysočina Jihlava 1:4 (1:1)
Branky: 18. Pulkrab - 74. a 83. Ikaunieks, 43. Fulnek, 78. Daníček.
Liberec: Hladký - Mikula (46. Coufal), Kačaraba, Karafiát (46. Köstl), Knejzlík - Dorlev, Breite (46. Folprecht), Havelka, Wiesner (46. Bartl), Potočný - Pulkrab (46. Voltr). Trenér: Holoubek.
Jihlava:
I. poločas: Rakovan - Vaculík, Štěpánek, Krejčí, Schumacher - Mara - Fulnek, Urblík, Zoubele, Ikaunieks - Dvořák.
II. poločas: Valeš - Nový, Krejčí, Mikuška, Schumacher (66. Novotný) - Záviška, Mara (66. Daníček), Ljovin, Popovič - Klíma, Ikaunieks. Trenér: Svědík.

MFK Karviná - Piast Gliwice 1:1 (1:0)
Branky: 20. vlastní Rugaševič - 88. Krakowczyk.
Sestava Karviné: Krnáč (60. Le Giang) - Čolič (46. Šterba), Dreksa (64. Košťál), Hošek, Eismann - Šisler, Panák (64. Smrž) - Moravec (46. Lingr), Budínský (64. Weber), Kalabiška (46. Štepanovský) - Wágner. Trenér: Mucha.

1. FC Slovácko - Vítkovice 4:0 (3:0)
Branky: 2. a 32. Petr, 15. Kubala, 62. Daníček.
Sestava Slovácka:
I. poločas: Heča - Divíšek, Tkáč, Hofmann, Juroška - Hellebrand, Machalík, Šumulikoski, Havlík - Kubala, Petr.
II. poločas: Heča (60. Trmal) - Reinberk, Břečka, Šimko, Vasiljev - Rezek, Janošek, Daníček, Sadílek, Navrátil - Zajíc. Trenér: Kordula.

Vlašim - FK Teplice 0:2 (0:0)
Branky: 47. Šup, 68. T. Kučera.
Sestava Teplic: Grigar (46. Diviš) - Vondrášek (46. Hyčka), Král, Čmovš, Krob - Ljevakovič (46. Soungole), T. Kučera (70. Kodeš) - Vošahlík, Žitný, A. Kučera (46. Šup) - Vaněček (46. Červenka). Trenér: Šmejkal.

FK Jablonec - Hradec Králové 0:3 (0:3)
Branky: 34. a 45. z pen. Schwarz, 17. Šípek.
Sestava Jablonce: Hanuš - Holeš (46. Jankovič), Pernica, Hübschman (46. Lischka), Hanousek - Masopust (67. Pleštil), Trávník, Považanec, Jovovič - Doležal, Mihálik (65. Breda). Trenér: Rada.

Zbrojovka Brno - FC Nitra 2:0 (1:0)
Branky: 29. Růsek, 65. Juhar.
Sestava Brna:
I. poločas: Halouska - Buchta, Gáč, Kijanskas, Kryštůfek - Sedlák - Růsek, Krejčí, Kratochvíl, Lutonský - Zikl.
II. poločas: Melichárek - Sukup, Pavlík, Kryštůfek, Vraštil - Polák - Ashiru, Krejčí, Pilík, Juhar - Bazeljuk. Trenér: Pivarník.