úterý 23. ledna 2018 Zdeněk
11. kolo první ligy

Baník doma i popáté remizoval, Sigma se dotáhla na mistrovskou Slavii

aktualizováno 21. 10. 2017 00:11

Prestižní souboj ligových nováčků skončil nerozhodným výsledkem 1:1. O záchranu bojující Baník Ostrava sice od 54. minuty vedl po přesné hlavičce Roberta Hrubého, ale olomoucká Sigma dokázala zásluhou střídajícího Pavla Moulise o dvacet minut později vyrovnat. Slezané zaznamenali pátou domácí remízu za sebou a poskočili na třinácté místo, Hanáci pokračují v podzimním tažení a bodově dorovnali druhou Slavii.

Dobrý večer,

vítejte u textové on-line reportáže z utkání 11. kola první fotbalové ligy, ve kterém nastoupí Baník Ostrava proti Sigmě Olomouc.

--:--

Obě mužstva společně postoupila z Fotbalové národní ligy, ale v nejvyšší soutěži se jejich podzimní cesty výrazně rozcházejí.

--:--

Baník zvítězil v jediném ligovém utkání - 28. července v Brně 3:1. Od té doby zaznamenal pět porážek a čtyři nerozhodné výsledky, což aktuálně stačí na čtrnácté místo.

--:--

Sigma si naopak připsala jedinou ligovou porážku - 12. srpna v Plzni 0:1. Po návratu mezi elitu sbírá pravidelně body a nečekaně okupuje třetí místo.

--:--

"Naše očekávání jsou teď možná trošku vyšší. Chceme ve sbírání bodů pokračovat co nejvíce a v popředí tabulky se udržet. Máme 21 bodů, v kontextu deseti zápasů u mě panuje vysoká vnitřní spokojenost, ale musíme dále pokračovat v tvrdé práci," řekl trenér olomouckých fotbalistů Václav Jílek, jehož svěřenci sedmkrát v řadě neprohráli.

--:--

"Na Sigmě jde vidět velká pohoda a uvolněnost, ale na každého soupeře platí nějaký recept. Má kvalitní přechodovou fázi s velkou rotací, na to si budeme muset dát pozor. Věřím, že po delší době zase vyhrajeme. Tři body potřebujeme a naše motivace je o to větší," kontroval trenér ostravského mužstva Radim Kučera.

--:--

Základní sestavy:

Baník Ostrava: Vašek – Pazdera, Šindelář, Pokorný, Granečný – Sus, Hrubý, Hlinka, de Azevedo – O. Šašinka, Baroš.

Sigma Olomouc: Buchta – Sladký, Radaković, Jemelka, Vepřek – Zahradníček, Houska, Plšek, Kalvach, Falta – Texl.

--:--

Hlavní rozhodčí Miroslav Zelinka přivádí obě mužstva na trávník Městského stadionu v Ostravě-Vítkovicích.

--:--

Domácí nastoupí v bílých dresech, hosté se představí v červeném kompletu.

--:--

Start utkání se blíží.

1.

Netradiční "útočník" Plšek rozehrál, souboj nováčků nejvyšší soutěže je zahájen.

2.

Ostravský bek Sus se v úvodním ataku dostal s míčem do zámezí, brankář Buchta bude rozehrávat od vlastní svatyně,

2.

Baník pokračuje v náporu, Ondřeje Šašinku však čistě odstavil od míče důrazný Jemelka.

3.

Na druhé straně se odhodlal k individuální akci Texl a po zásahu Hlinky bude Sigma zahrávat rohový kop.

4.

Žádné nebezpečí z něj nevzniklo.

4.

Baroš naopak podnikl rychlý kontr, který měl ovšem jepičí život, protože Hlinka se ocitl v ofsajdu.

5.

Hanáci jsou zatím velmi nepřesní v rozehrávce, ale po faulu na Vepřeka budou mít k dispozici přímý kop.

6.

Falta míč zakroutil umně až před Vaška, ale jeden z obránců domácích zažehnal vznikající nebezpečí.

7.

Po sérii krátkých přihrávek se k individálnímu průniku odhodlal rychlonohý Falta, jehož centr zneutralizoval pozorný Vašek.

8.

Ondřej Šašinka upadl v blízkosti pokutového území, jenže píšťalka sudího Zelinky zůstala němá.

1 2 3 4 5 6 »

Rozjetá Sigma se v první půli s rolí papírového favorita příliš nevyrovnala. I když na ní zejména v ofenzivní mezihře byla vidět větší herní pohoda i sebevědomí, narazila na disciplinovaný odpor Baníku, který tentokrát defenzivu zvládal bez větších chyb a odpustil si domácí kolorit v podobě rychle obdrženého gólu.

Hanáci z úvodní platonické převahy vytěžili všehovšudy jedinou střelu na branku, jež z Houskovy kopačky sice gólmana Vaška ve 13. minutě možná zaštípala, ale moc šancí na průnik do sítě neměla.

Slezané optický tlak Sigmy po dvaceti minutách potlačili, nicméně v předfinální fázi nadějné situace kazili vlastní nepřesností. Až ve 32. minutě dokázal Granečný po úniku z levé strany najít Hrubého, ale jeho hlavičku k tyči Buchta chytil.

Moulis: Byl to šťastný gól, ale platí

Vzrůstající aktivita Ostravy ovšem padla na úrodnou půdu v úvodu druhé půle. Hrubý se na přední tyči hlavou opřel do dalšího centru Granečného a přehodil Buchtu. "Podle mě to byl faul na moji osobu, ale nepísklo se to. Byl jsem při té akci trošku rozhozený a se mnou i celá obrana," řekl Buchta.

Rozhozené Olomouci mohl navíc zakrátko uštědřit další ránu Hrubý, jenže po chytré přihrávce Baroše nedokázal strážce hostující svatyně prostřelit podruhé. "Asi jsem ještě měl jít dopředu, neměl jsem střílet. Jsem přesvědčený, že pak bychom to už nepustili. Podali jsme super týmový výkon, odmakali jsme to, ale zase jsme to neudrželi," řekl Hrubý.

Svěřenci trenéra Václava Jílka marně rozplétali domácí obranu 68 minut. Poté Hanákům konečně vyšel pas za obranu, ale střídajícího Chorého v jasné šanci vychytal Vašek. Otřesený gólman byl několik minut ošetřován a domácí jakoby vypadli z tempa. Hned vzápětí totiž po obrovském závaru doslova propasíroval balon do sítě střídající Moulis – 1:1.

"Kombinovali jsme pomaleji, honili jsme Baník kolem šestnáctky. Oni byli zalezlí, čekali na brejky. Těžko se pak prosazuje, i když jsme nějaké tutovky měli," řekl Buchta.

Sigma v závěru cítila šanci na vítězství a tlačila se dopředu. Po nastřelené ruce Šindeláře se pět minut před koncem dožadovala penalty, sudí Zelinka však nechal pokračovat ve hře.

V nastavení ještě musel po druhé žluté kartě do sprch hostující Houska. "Musíme jít dále. Za stavu 1:0 jsem věřil, že už to ubojujeme, ale Olomouc předvedla svoji sílu a pohodu," řekl Hrubý.

Baník Ostrava - Sigma Olomouc 1:1 (0:0)

Branky: 54. Hrubý - 74. Moulis. Rozhodčí: Zelinka - Paták, Hájek. ŽK: Hrubý, O. Šašinka, Hlinka, Pazdera, Baroš - Jemelka, Houska, Vepřek. ČK: 90.+4. Houska. Diváci: 5617.

Ostrava: Vašek - Pazdera, Pokorný, Šindelář, Granečný - Sus, Hlinka, Hrubý, de Azevedo (79. Mičola) - O. Šašinka (79. Poznar) - Baroš. Trenér: Kučera.

Olomouc: M. Buchta - Sladký, Radaković, Jemelka, Vepřek - Kalvach - Zahradníček (89. Hála), Texl (55. Chorý), Houska, Falta (66. Moulis) - Plšek. Trenér: Jílek.

Radim Kučera (Ostrava): "První poločas byl spíše boj mezi šestnáctkami. Bylo to hodně důrazné a bylo tam hodně ztrát na obou stranách. Druhý poločas jsme rozehráli dobře. Po gólu jsme měli šanci jít do vedení 2:0, to by nás asi uklidnilo. Ale mužstvo pracovalo dobře a věřil jsem, že můžeme vyhrát. Když Vašek chytil Chorému tutovku, myslel jsem, že vyhrajeme. Ale pak nastala situace, kdy jsme inkasovali."

Václav Jílek (Olomouc): "Celkově to utkání moc fotbalové krásy nenabídlo. Bylo to hodně bojovné, to jsme od Baníku očekávali, že bude hrát agresivně. Ale bylo to v mezích. Dobře jsme se s tím nevyrovnali. Měli jsme dobrý vstup do utkání a prvních patnáct minut jsme kombinovali, ale šance tam nebyla. Pak Baník přebral otěže, ale také si nevypracoval žádnou šanci. Jejich branka nás nakopla, posledních dvacet minut bylo v naší režii. Vnitřně jsem si myslel, že to můžeme otočit, ale dělba bodů je asi zasloužená."