sobota 16. prosince 2017 Albína
SYNOT LIGA

Sparta s Baníkem mířila za prohrou, v závěru ale během deseti minut otočila na 3:1

aktualizováno 1. 8. 2015 17:05

Praha - Sparta dokázala napravit nepříznivou bilanci s Baníkem, nad nímž v posledních takřka dvou letech nedokázala zvítězit. Ještě deset minut před koncem se ale zdálo, že Sparta míří za prohrou, když se Baník dostal do vedení 1:0 díky brance Kouřila. Během deseti minut v samotném závěru zápasu však Letenští dokázali nastřílet tři branky zásluhou Lafaty, Dočkala a Fataie a otočili na konečných 3:1.

0.

Dobrý den, vítáme vás u on-line přenosu z utkání Sparta - Baník.

Sestavy:

Sparta: Štěch - Mareček, Brabec, Hybš - Steinhöfer, Dočkal, Hušbauer, Matějovský, Breznaník - Paixao, Lafata
Baník: Pavlenka - Frydrych, Kaša, Kouřil, Holzer - Ježdík, Mensah - Mondek, Kukec, Engelmann - Narh

2.

Utkání začíná, Sparta začala s napadáním soupeře a vybojovala přímý kop. Dočkalův centr dopadl na hranici vápna, tam jej však sebrali tři baníkovci a vyrazili do rychlého protiútoku. Mensah prostrčil vynikající kolmici na Mondeka, který se dostal až před Štěcha k zakončení, ale trefil jen tyčku.

5.

Hušbauer se natahoval pro míč na levém kraji hřiště, ale špatně dopadl a dlouho se svíjel na zemi, nakonec však pokračuje ve hře.

7.

Hušbauer na sebe přitáhl dva hráče a byl faulován. Přímý kop z dobré pozice těsně před šestnáctkou však poslal Dočkal nad břevno.

11.

Přímý kop pro Baník, který zahrál Kukec z levé strany a Frydrych se dostal k hlavičce, ale jeho střela mířila vysoko nad.

14.

Sparta volí rozvážnou rozehrávku, ve finální třetině není dostatečně rychlá, Štěchovu přihrávku nakrátko málem zachytil Narh. Zblokovaná přihrávka Matějovského zamířila do zámezí na rohový kop.

15.

Rohového kopu nedokázala Sparta efektivně využít a míč má nyní ve své moci Baník.

16.

K Mensahovi se dostal odražený míč a ghanský záložník se odhodlal ke střele, ta však skončila asi dvacet metrů nad bránou.

19.

Mondek měl na kopačkách stoprocentní příležitost. Štěch při rozehrávce zcela neatakován přihrál přímo k slovenskému ofenzivnímu záložníkovi, který mohl zakončovat zpoza vápna přímo do odkryté brány, ale umístil střelu placírkou jen těsně pravé tyče.

21.

Ze hry musí Breznaník zřejmě kvůli zranění, na trávník místo něj míří Martin Frýdek.

23.

Pohledná kombinace Sparty po pravé straně. Steinhöfer si vyměnil míč s Dočkalem, který vystřelil, ale Pavlenka pokryl jeho pokus. Při odskoku z brankářových rukavic se ještě k míči dostal z bezprostřední vzdálenosti Lafata, ale zakončil jen nad.

25.

Slušný centr Steinhöfera, ale obrana Baníku situaci hasí.

28.

Baník se znovu dostal do přečíslení, Kukec přenechal Mondekovi na pravé straně, který vrátil míč načechraným lobem doprostřed, ale Štěch stihl na poslední chvíli zasáhnout.

30.

Další velká šance Baníku, Kukec vyslal kolmici na Narha, který přihrál zpět na Mondeka, ten však při zakončení v dobré pozici zcela minul míč.

33.

Hybš s Marečkem sevřeli Narha a faulovali jej, když se ghanský útočník hodlal dostat do samostatného úniku. Ani jeden ze sparťanských hráčů neobdržel kartu, pískal se jen faul.

35.

Stoprocentní příležitost Sparty. Steinhöfer vyslal Dočkala až k brankové čáře, odkud vrátil na Hušbauera, ten z bezprostřední vzdálenosti jen napálil Pavlenku, míč se odrazil k Lafatovi, ale ani sparťanský kapitán tutovku neproměnil.

37.

Mondek si stáhl míč, dokázal si poradit se sparťanskými obránci a z pětadvaceti metrů zakončil bombou nad Štěchovu bránu.

39.

Další velmi nebezpečná kombinace Sparty na hranici vápna, Dočkal prostrčil na zcela volného Frýdka, jenž poslal přízemní centr těsně před bránu, ale nestačili na něj ve skluzu ani Lafata, ani Hušbauer.

41.

Do dobrého přečíslení se dostal i Baník, Narh obdržel přihrávku na pravém kraji vápna a vystřelil, ale jen do boční sítě.

45.

Paixao se snažil dostat k zakončení z pravé strany, ale byl zblokován. První poločas končí bez gólů, zato bylo k vidění mnoho šancí.

1 2

Sparta oproti úvodnímu zápasu 3. předkola Ligy mistrů s CSKA Moskva nastoupila se sedmi změnami v sestavě. Tou nejvýraznější byl návrat nejlepšího střelce v historii nejvyšší soutěže a kapitána Lafaty, který byl od června mimo kvůli zraněnému kolenu. Ani na lavičce naopak nebyl brankář Bičík se záložníkem Váchou. V základu Ostravy zase dostali šanci čerstvé posily záložníci Engelmann s Ježdíkem, kteří s Baníkem trénovali a klub dnes dokončil jejich hostování.

Baník přijel na Letnou jako outsider, ale první poločas po bojovném výkonu na šance jasně vyhrál. Nejprve se po sparťanském rohu řítil na Štěcha sám Mondek, ale zamířil jen do tyče. Ostravský záložník měl po chybné rozehrávce domácího gólmana ještě větší možnost, ale z 20 metrů netrefil prázdnou branku.

Sparta zahrozila až ve 23. minutě, kdy Pavlenkovi vypadl míč z rukavic, ale Lafata ho nedokázal protlačit do branky. Další šanci spálil kapitán Sparty o deset minut později, kdy nejprve Pavlenka skvěle vychytal Hušbauera a dorážející Lafata poslal dorážku vysoko nad.

Do druhé půle místo neviditelného Paixaa nastoupil Fatai a Sparta i díky menší aktivitě Baníku získala převahu. Do výraznější šance se však dlouho nedostala, naopak udeřilo na opačné straně. Po přímém kopu odcentroval Mondek, míč propadl ke Kouřilovi, který poslal hosty do vedení.

V 67. minutě se po tvrdém odstavení Fataie ze strany Kouřila měla pískat penalta, rozhodčí ovšem přání nigerijského útočníka nevyhověl. Podobně dopadl v šanci i Lafata, který po zblízka hlavičkoval těsně vedle. Až v 77. donutil Pavlenku k pohotovému zákroku Matějovský, který zkusil štěstí z dálky. O chvíli po ojedinělém brejku neuznal rozhodčí Ostravě gól Narha pro ofsajd.

Sparta se vzápětí dočkala vyrovnání. V 80. minutě se o něj postaral Lafata, kterého našel Steinhöferův centr z rohu. O pět minuty později už domácí vedli a střelou z vápna se o to postaral Dočkal a v nastavení dokonal obrat Fatai. Sparta tak na poslední chvíli odvrátila nejhorší vstup do sezony za posledních šest let. Dvěma remízami totiž Letenští naposledy zahájili ročník 2009/2010 a horší start prožila Sparta už jen v sezoně 1996/1997, kdy měla po dvou kolech na kontě jen jeden bod.

Sparta Praha - Baník Ostrava 3:1 (0:0)

Branka: 80. Lafata, 85. Dočkal, 90.+1 Fatai - 63. Kouřil. Rozhodčí: Ardeleanu - Moláček, Pelikán. ŽK: Foltýn, Kaša (oba Ostrava). Diváci: 11.021.

Sparta: Štěch - Mareček, Brabec, Hybš - Steinhöfer, Hušbauer (69. Litsingi), Matějovský, Dočkal, Breznaník (21. Frýdek) - Lafata, Paixao (46. Fatai). Trenér: Ščasný.
Ostrava: Pavlenka - Frydrych, Kaša, Kouřil, Ježdík - Engelmann (50. De Azevedo), Mondek (85. Šašinka), Mensah (65. Foltýn), Holzer, Kukec - Narh. Trenér: Korytář.