středa 22. listopadu 2017 Cecílie
Synot liga

Plzeň porazila Spartu i napodruhé a titul má na dosah

aktualizováno 9. 5. 2015 21:51

Praha - Fotbalová Plzeň rázně vykročila za ligovým primátem. Na Letné Viktoria zvítězila 2:0, uštědřila svému úhlavnímu rivalovi druhou porážku v sezoně a především - tři kola před koncem navýšila svůj náskok na čele tabulky na druhou Spartu na 6 bodů. Ve zbývajících třech kolech tak Plzni stačí k titulu uhrát tři body, Sparta už se musí pomalu smiřovat s druhou příčkou.

19:13

Vítejte u on-line přenosu z utkání Spatra Praha – Viktoria Plzeň.

19:14

Dnešní duel hodně napoví, kdo získá letošní titul. Sparta čtyři kola před koncem soutěže ztrácí n a vedoucí Plzeň tři body. V případě vítězství by se tak Letenští bodově dotáhli na svého dnešního soupeře, pokud zvítězí Plzeň, získá pravděpodobně rozhodující náskok.

19:14

Podzimní duel ovládla Plzeň výsledkem 2:0 a Sparta hraje také o vylepšení bilance ze vzájemných utkání, která by mohla rozhodovat o mistru ligy v případě rovnosti bodů.

19:14

Sestava AC Sparta Praha: Štěch – Kadeřábek, Brabec, Mario Holek, Nhamoinesu – Vácha – V. Kadlec, Dočkal, Matějovský, Krejčí – Lafata (C).

Náhradníci: Miller – Švejdík, Podaný, Kováč, Konaté, Nešpor, Řezníček.

19:14

Sestava FC Viktoria Plzeň: Kozáčik – Rajtoral, Procházka, Hubník, Limberský (C) – Pilař – Vaněk, Kolář, Hořava, Kovařík – Holenda.

Náhradníci: Bolek – Hejda, Tecl, Petržela, Mahmutovič, Baránek, Hrošovský.

1.

Rozhodčí právě zahájil utkání.

1.

Sparta se jako první hnala do útoku. Centr do pokutového území vyslal Krejčí, obrana Plzně si ale poradila.

2.

V akci byla Plzeň. Holenda pouštěl na Koláře, toho ale odstavil Holek.

3.

Další rychlá akce Sparty po levé straně. Krejčího centr uklidila obrana Viktorie na roh.

3.

Dočkalův míč letěl na Lafatu, který ale hlavičkoval nedůrazně.

4.

Po tvrdém středu ve středu pole zůstal ležet Krejčí, o faul se nejednalo.

5.

Centr hledal plzeňského Holendu v pokutovém území, ovšem nenalezl.

5.

Třetí Krejčího centr a druhý roh Sparty.

6.

Kozáčik sice s problémy, ale přeci jen lapil centrovaný míš do rukavic.

7.

Útočná naha Sparty tentokrát vedla po pravé straně. Dočkalův centr odklidil do bezpečí stoper Hubník.

8.

Brabec se v pozici posledního pustil do riskantní kličky, ale napadající útočník PLzně Holenda obránce Sparty fauloval.

9.

Rychlý míš do pokutového území Plzně posílal Costa, ani on spoluhráče ovšem nenalezl.

10.

Tentokrát centroval Lafata, opět ale míč nalezl jen plzeňského Hubníka.

11.

Rychlý protiútok Plzně táhl Rajtoral, do jeho přihrávky se ale vložil Costa.

12.

Pilař s Kolářem zakombinovali ve vápně Sparty. Výborný obraný zákrok předvedl Krejčí, který zblokoval nadějnou Kolářovu střelu.

1 2 3 4 5 »

"Radost samozřejmě je velká, je to cenné a sladké vítězství. Cítíme, že už jsme blízko. Všechno se ale dá ztratit. Nechovali bychom se pokorně, pokud bychom si mysleli, že to máme v kapse. Vyhlásím mobilizaci k pokoře a ke koncentraci na další zápas," řekl po utkání plzeňský kouč Miroslav Koubek. "Můžeme rozhodnout doma. Věřím, že zápas s Jihlavou zvládneme a budeme slavit doma," dodal Hubník.

Sparta nastoupila v očekávané sestavě s uzdraveným režisérem hry Matějovským, Plzeň zase nasadila na hrot bývalého letenského útočníka Holendu, který dostal v základní sestavě přednost před Mahmutovičem. Pražané potřebovali i vzhledem k prohře 0:2 v podzimním vzájemném duelu hrát aktivně a od úvodu více drželi míč. Kopali množství standardních situací, ale první půlhodinu byl jejich tlak jen platonický.

První šanci měla Plzeň

Naopak úvodní velkou šanci měla ve 22. minutě Plzeň. Pilařův centr nešikovně odvrátil Brabec jen k Holendovi, ale ten z úhlu pálil nad branku. Sparta se do své první gólové možnosti dostala v 29. minutě také trochu se štěstím náhodně. Kovařík při odkopu napálil napadajícího Kadeřábka, od něhož se míč odrazil k volnému Lafatovi, a ten z voleje těsně minul horní roh branky.

Sparta stupňovala tlak a otevřít skóre mohla i šest minut před pauzou. Dočkal uvolnil Krejčího, který šel ze strany sám na Kozáčika, ale plzeňský gólman vyběhnutím zmenšil úhel a střelu vyrazil. Letenští před přestávkou mocně tlačili a Západočeši mohli být rádi, že šli do kabin s bezbrankovou remízou.

Vstup do druhé půle ale vyšel Viktorii skvěle. V 52. minutě se Holenda u rohového praporku uvolnil přes Holka, navedl si míč na střelu a s pomocí Costovy drobné teče překonal Štěcha. Dal tak svůj druhý ligový gól za Plzeň.

"Mario Holek měl před prvním gólem Holendu vytlačit k lajně, měl ale špatné postavení a nechal se obejít," litoval sparťanský trenér Zdeněk Ščasný, který okamžitě reagoval a místo Krejčího poslal na trávník Konatého. Vzápětí měl na hlavě vyrovnání Brabec, ale hlavičku poslal přímo do středu, kde ji vyboxoval Kozáčik.

Jinak ale Letenští neměli takový tlak jako v závěru první půle a v 69. minutě přišlo rozhodnutí. Kovařík poslal z přímého kopu centr na hranici malého vápna, kam si naběhl Hubník a hlavou usměrnil míč s pomocí tyče do sítě. Třetí gól málem zaskočeným domácím zasadil Holenda, jenže z voleje překopl.

Neuspěl ani Kadeřábek

Deset minut před koncem mohl ještě zdramatizovat závěr Kadeřábek, ale Kozáčik ho vychytal. Plzeň tak na Letné vyhrála poprvé po předchozích třech soutěžních porážkách a už v příštím kole může v případě výhry nad Jihlavou slavit svůj třetí mistrovský titul. Naopak Sparta doma v lize utrpěla teprve druhou prohru z posledních 39 utkání.

"Je potřeba si uvědomit, že před dvěma koly jsme si už nemysleli, že budeme moci o titul ještě hrát. Dostali jsme šanci, ale tu jsme nevyužili. Teď se musíme soustředit na poslední tři zápasy, abychom zůstali druzí a postoupili do Champions League," řekl Ščasný. "Teoretická šance tu sice ještě je a popereme se, ale co si budeme povídat, je to spíše sci-fi," dodal Krejčí.

Sparta Praha - Viktoria Plzeň 0:2 (0:0)
Branky: 52. Holenda, 69. R. Hubník. Rozhodčí: Borbalán - Martínez, Prieto (všichni Šp.). ŽK: Lafata, Konaté, Costa, Matějovský, Dočkal - Vaněk, Hořava, Rajtoral, Limberský. Diváci: 18.632.

Sparta: Štěch - Kadeřábek, J. Brabec, Holek, Costa - Vácha, Matějovský - Kadlec (75. Řezníček), Dočkal, L. Krejčí (54. Konaté) - Lafata. Trenér: Ščasný.

Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, R. Hubník, Procházka, Limberský - Pilař (86. Petržela), Vaněk, D. Kolář (90. Baránek), Hořava, Kovařík - Holenda (82. Mahmutovič). Trenér: M. Koubek