neděle 17. prosince 2017 Daniel
Gambrinus liga

Sparta podruhé v sezoně ztratila body, v Liberci jen remizovala

aktualizováno 28. 10. 2013 20:50

Liberec – Sparta nedokázala naplno využít zaváhání Plzně, když ve 12. kole Gambrinus ligy podruhé v sezoně ztratila body. Sparťané na půdě Liberce nenavázali na sérii šesti ligových vítězství a s domácím Slovanem jen remizovali 1:1. Účastníka Evropské ligy za vítězstvím nasměrovala krásná rána obránce Jiřího Fleišmana, Spartu však v závěru utkání uchránil od prohry kapitán David Lafata. Sparta zůstává na první příčce s šestibodovým náskokem na Teplice, Liberec je čtvrtý.

Utkání Slovan Liberec - Sparta

Trenér Sparty Vítězslav Lavička byl nucen oproti poslednímu vítěznému utkání proti Dukle udělat jednu změnu v základní sestavě. Kvůli zranění nemohl nastoupit stoper Mario Holek, a ve středu obrany tak po boku mladíka Brabce nastoupil zkušený Ondřej Švejdík. Od prvních minut na hřišti naopak nechyběl bývalý kapitán Sparty Marek Matějovský, který se ukázal v dobrém světle již v posledním ligovém kole.

Sparta v úvodu nedokázala navázat na povedený výkon z utkání s Duklou. Letenským se nedařila ani kombinace, ani vysoký presink, který dělal Dukle obrovské potíže. Liberec navíc těžil z rychlého a odvážného přechodu do útoku a dostal se k několika náznakům šancí a nadějným střelám. Blízko k brance měl především Fleišman, který z přímého kopu poslal přízemní střelu na bližší tyč a pořádně protáhl Vaclíka v bráně Sparty.

Sparta se dlouho nedokázala dostat na dostřel liberecké branky. Pak se ale zničehonic u levé postranní čáry uvolnil Ladislav Krejčí, pronikl neohroženě do vápna a jeho prudkou střelu zastavila až tyč. Poté se obraz hry změnil a zhruba od 20. minuty to byla Sparta, kdo měl většinu času míč pod kontrolou.

Aktivní byl ve středu hřiště především Matějovský, jeho spoluhráči však příliš často kazili jednoduché přihrávky, a ke gólové příležitosti tak aktivita letenských hráčů nevedla. V blízkosti branky byl tak až do poločasu nebezpečnější Liberec, který si vytvořil hned několik nebezpečně vypadajících závarů v pokutovém území Sparty, ke gólové střele se ale nedostal.

Ve stejném duchu začal i poločas druhý. První obrovskou šanci měla Sparta, jenže Letenským ji překvapivě připravil Radoslav Kováč. Kapitán domácích v roli posledního hráče uklouzl s balonem u nohy a dorážející Hušbauer proti sobě najednou neměl jediného obránce. Tváří v tvář brankáři Kovářovi si ale neporadil. Vzápětí mohlo udeřit i na druhé straně, tentokrát však selhal v zakončení liberecký Rybalka.

A příval šancí neustával, ve skvělé příležitosti se ocitl sparťan Krejčí, ani on ale brankáře nepřelstil. Útočný fotbal nakonec přinesl i góly. V 58. minutě napřáhl obránce Jiří Fleišman a jeho krásná přízemní střela zaplula přímo k pravé tyči sparťanské brány. Na nepříznivý stav rychle zareagoval trenér Lavička. Téměř okamžitě přišel na hřiště gólový sparťanský náhradník Roman Bednář, který nahradil Josefa Hušbauera, jenž už zažil v dresu Sparty povedenější utkání.

Vítězslav Lavička (Sparta): "Remíza je spravedlivá. My jsme chtěli víc, ale i bod brát musíme, navíc po takovém průběhu zápasu, kdy jsme vyrovnali těsně před koncem. Jsem rád, že jsme se nenechali zlomit, zvedli hlavu a v samotném závěru dali kýžený gól. Je důležité, že i po dvanáctém kole držíme neporazitelnost, navíc v kontextu dalších výsledků. Máme před sebou těžkou zápasovou sérii, teď nás navíc čekají druhé Teplice. A dobře víme, v jaké formě a rozpoložení jsou."

Jaroslav Šilhavý (Liberec): "Sparta má formu a bod proti ní brát musíme, ale těsně po utkání jsme zklamaní. Přišli jsme o výhru těsně před koncem, to samé se nám navíc stalo i v minulém zápase se Sevillou. Se Spartou jsme doplatili na zbytečnou ztrátu obránce Kušníra na útočné polovině. Byla to hloupá chyba, kterou Sparta dokázala potrestat krásným gólem Lafaty."

Liberec se poté, co se dostal do vedení, začal soustředit téměř výhradně na obranu a rychlé protiútoky. Sparta vyvinula velký tlak a usadila se na polovině Severočechů, krom tvrdé rány Dočkala si ale dlouho nemohla vypracovat větší šanci. Nepřesné centry nenacházely nikoho z dvojice útočníků, kombinace středem s přehledem zastavovali obránci domácích. V samotném v závěru ale Spartu však nakonec uchránil od první ligové prohry sezoně kapitán David Lafata. Letenský útočník si několikrát posunul míč kolem domácích obránců, zhruba dva metry před pokutovým územím napřáhl a míč po jeho tvrdé ráně vymetl růžek liberecké branky. Utkání tak nakonec skončilo remízou 1:1.

Slovan Liberec - Sparta Praha 1:1 (0:0)
Branky: 58. Fleišman - 87. Lafata. Rozhodčí: Zelinka - Kordula, Blažej. ŽK: Šural, Kušnír, Hušek - Vácha. Diváci: 9 000.

Liberec: Kovář - Kušnír, Kováč, Kelič, Fleišman - Hušek - Šural (74. Kolár), Pavelka, Rybalka, Delarge (78. Kalitvincev) - Rabušic (90. Pimpara). Trenér: Šilhavý.

Sparta: Vaclík - Kadeřábek, Brabec, Švejdík, Costa - Vácha - Dočkal, Matějovský (78. Konaté), Hušbauer (65. Bednář), Krejčí - Lafata. Trenér: Lavička.

Zdroj: ČT sport