Buly - debata expertů

Sparta si poradila se Slováckem a uniká Plzni

Praha – Sparta opět nezaváhala, v předehrávce 9. kola dokázala porazit Slovácko 4:1 a Plzni tak na čele tabulky – přinejmenším do soboty - utekla na rozdíl pěti bodů. Ačkoliv si Letenští rychle vybudovali dvougólový náskok, liknavým přístupem a vlastní pasivitou dokázali ze zápasu udělat drama. Duel sparťané zlomili až v posledních deseti minutách, kdy vstřelili dvě branky. Opět se trefil střídající Roman Bednář. Podrobnou on-line reportáž z utkání naleznete v článku.

Radost fotbalistů Sparty
zdroj: ČTK autor: Šimánek Vít

On-line textový přenos

90.

Konec utkání. Sparta vítězí nad Slováckem 4:1.

89.

Krásná komice Matějovského na Krejčího, toho ale ubránil Rada.

88.

Sparta právě vstřelila branku.

Obrovskou chybu udělal brankář Melichárek. Nejdřív nezpracoval přihrávku, pak se nechal v souboji rameno na rameno odstavit důrazným Bednářem, který už neměl problém trefit prázdnou branku.

87.

Costa hledal centrem volného Bednáře, příhrávka ale byla příliš dlouhá.

86.

Sparta střídá.

Vacka střídá Konaté.

85.

Valenta měl během několika vteřin dvě obrovské příležitosti. Nejdřív ale trefil jen Vaclíka, z dorážky minul branku.

83.

Bednář nahrazuje Lafatu.

81.

Sparta dává gól!

Rychlá Matějovského rozehrávka zaskočila obranu Slovácka. Nabíhající Krejčí poslal míč před branku, který sice tečoval brankář Melichárek, ovšem jen k Brabcovi. Sparťanský stoper tak dal svou druhou ligovou branku.

80.

Na hřiště jde Matějovský, nahrazuje Dočkala.

79.

Po centru z levé strany se opět ve velké šanci objevil Volešák. Jeho prudkou hlavičku ovšem zlikvidoval Vaclík. Z tribun se ozývá pískot.

77.

Brutální skluz Hušbauera, žlutá karta byla nutností.

76.

Po standardní situaci Slovácka málem uháněl sám na branku sparťan Dočkal, vše vyřešil ale brankář Melichárek.

75.

Na druhé straně se v obrovské šanci objevil Volešák,  bránu ale přestřelil.

74.

Lafata zazdil další obrovskou příležitost. Dočkalův centr prošel na zadní tyč až k nehlídanému Lafatovi, sparťanský kapitán ale branku nepochopitelně netrefil.

72.

Košůt vracel hlavičku před sparťanskou bránu, nikdo z jeho spoluhráčů se ale k míči neprotlačil.

71.

Slovácko střídá.

Havlíka nahradil Trávník.

71.

Na zemi zůstává ležet Sparťan Vacek. Protihráč mu přišlápl nohu tak silně, že mu zul kopačku. Rozhodčí ale faul neviděl.

69.

Slovácko velice dobře brání a Spartě se nedaří obranný blok překonávat postupnou kombinací.

66.

Lafata zahodil stoprocetní šanci. Dostal skvělou přihrávku od Krejčího, úplně sám před gólmanem ale trefil jen bezmocného Melichárka a o šanci se sám připravil.

65.

Sparta se řítila do protiútoku poté, co Krejčí získal míč. Dočkal se ale ukopl.

64.

Slovácko vyhrálo několik hlavičkových soubojů v řadě a málem se dostalo do šance. Sparťanská obrana však vše vyřešila.

62.

Sparťané drží balon na půli Slovácka. Vše končí Váchovým centrem, který snadno lapil Melichárek

60.

Lafata na místo střely sklepával Krejčího centr na Dočkala, ten se k míči ovšem nedostal. Během třiceti vteřin se však Lafata dostal k zakončení znovu. Ránu ale poslal hodně nad břevno.

59.

Costa vysouval Krejčího, obětavě ale zasáhl brankář Slovácka Melichárek.

58.

Dočkal kličkoval ve vápně. Krejčí jeho přihrávku pustil za sebe, Lafata ale vybíhal z ofsajdu a tak se pískalo.

57.

Další centr do vápna Slovácka, ani tentokrát z toho nebyla větí šance.

55.

Podobná situace z levé strany. Costův centr nebyl přesný a nabíhajícího Lafatu nenašel.

54.

Sparťané po obdržené brankce vyditelně přidali. Zprava centroval Dočkal, po míči se natahoval jak Lafata, tak Krejčí. Ani jeden na něj nedosáhl.

50.

Slovácko právě vstřelilo gól.

První ránu zblokovala obrany Sparty, k míči se dostal Košůt a Vaclík vyrazil jen k nehlídanému Kerbrovi. Ten se nemýlil a snížil. Spartě se tak nevyplatila pasivní hra.

49.

Valentova krásná rána mířila do šibenice, Vaclík si ale poradil a míč vyrazil.

49.

Ondřejka si počínal chytře v souboji s Brabcem a vykoledoval si faul. Slovácko tak má k dispozici přímo kop z nebezpečné vzdáoenosti.

48.

Oba hráči už se vrací zpět na trávník.

47.

Oba stopeři Slovácka zůstávají po souboji v pokutovém území ležet na zemi. Vzhledem k tom, že chybí Trousil s Kubáněm, bylo by nucené střídání velkým problémem.

46

Právě začal druhý poločas utkání.

54.

Rozhodčí ukončil první poločas za stavu 2:0 pro Spartu.

45.

Po Kadeřábkově přihrávce se v nebezpečné pozici málem dostal k míči Krejčí, Valenta však jeho šanci zablokoval.

44.

Sparta teď několikrát chybovala v rozehrávce a Slovácko je v náporu. Další dobrý centr do vápna, ale opět situaci v klidu řeší Vaclík.

43.

vaclík chyboval v rozehrávce. Slovácko se dostalo k centru do rozhozené obrany, Brabec ale dokázal míč odvrátit.

41.

Nadějně rozehraný rohový kop Slovácka nakonec dokázala obrana Sparty odvrátit.

39.

Nadějnou kolmou přihrávku na Ondřejku pohlídal Brabec. Následuje jen odkop od branky.

38.

Sparťané na malém prostoru u pravé lajny vykombinovali obránce Slovácka, vše ale zakončila špatná přihrávka.

37.

Kadeřábek nešetrně zkolil Kerbra, žlutá karta ale nepřišla.

36.

Reinberk to zkusil z dálky, branku Sparty ale netrefil.

34.

Vaclík zariskoval a se štěstím udělal kličku Ondřejkovi ve vlastním vápně.

32.

Takřka dokonalá narážečka Sparty. Costa tak byl z ničeho nic nehlídán uvnitř pokutového území Slovácka o mohl servírovat gólovou přihrávku Lafatovi. Akci ale zastavil drobný ofsajd.

30.

Slovácko se osměluje. Další centr do vápna Sparty, vše ale vyřešil Vaclík.

28.

Daníček stáhnul unikajícího Dočkala a dostal žlutou kartu.

27.

Zpoza vápna vypálil slovácký Daníček. Jeho ránu dokázal ztečovat jeden z bránících hráčů, a tak míč skončil naštěstí pro Spartu jen na břevně.

27.

Výborně si po levé lajně naběhl znovu Costa, na jeho centr tak tak, že nedosáhl Lafata.

26.

Costův centr proskákal vápnem Slovácka, nikdo z útočích sparťanů se k němu neprodral.

25.

Aktivní je na straně především Ladslav KRejčí, kterému se přitom v posledních zápasech vůbec nedařilo.

23.

Na dlouhý nákop si nabíhal Lafata. Stopeři Slovácka celou akci sledovali zpovzdálí, ale vše vyřešil brankář Melichárek.

22.

Volešák tvrdě atakoval Krejčí, i když trefil míč, rozhodčí správně odpískal.

21.

Sparta mohla jít do rychlého protiútoku, Dočkal ale špatně přihrával.

20.

Jeden z hráčů Slovácka se pokusil o střelu z dobrých čtyřiceti metrů a ještě ze strany hřiště, míč ale skončil u rohového praporku.

19.

Sparťané brání aktivně a agresivně, hráči Slovácka tak mají velké problémy s rozehrávkou.

18.

Ke střele z hranice vápna se dostal Vacek. střelu do středu branky ale Melichárek bez potíží lapil.

16.

Ostrý centr do vápna Slovácka. Sparťané se po tvrdém zákroku dožadují penalty, ale marně. Souboj byl čistý.

14.

Sparta právě vstřelila gól.

Další obrovská chyba stoperů Slovácka znamená dvougólové vedení Sparty. Příliš vysoký Kadeřábkův centr prakticky padal Radovi na záda, ten jako by o míči ale nevěděl a vůbec se nezapojil do hry. O mnoho menší Krejčí tak v pohodě hlavičkoval a dal gól.

13.

Sparťané po většinu času kontrolují hru, na polovině soupeře se jim ale nedaří předfinální přihrávky.

12.

Rada to vyzkoušel zdálky, ovšem sparťanskou branku o mnoho přestřelil.

11.

Hráči Slovácka se několika přihrávkami dostalo na dostřel sparťanské branky, Volešák se ale klidil na zem a dožadoval se přímého kopu, který nebyl odpískán.

8.

Jinak ale hru brzdí nepřesné přihrávky. Chybují jak hráči Slovácka, tak Sparty.

5.

Sparta právě vstřelila gól!

Kolmá přihrávka Kadeřábka skoro od půlící čáry našla Hušbauera, který byl na hranici vápna Slovácka naprosto osamocen. Sparťanský záložník měl spoustu času vybrat si, jak zakončí. Dvakrát naznačil a pak zavěsil pod břevno.

4.

Snahu obou týmů narušují nepřesnosti.

2.

Krejčí se nádherně uvolni ve vápně. Chytrou kličkou se zbavil dvou obránců. Tváří v tvář ho však vychytal gólman Slovácka Melichárek.

1.

Sparta rozvážně rozehrává na vlastní půlce. Zatím žádné vzrušení.

0.

Rozhodčí právě zahájil utkání.

2013-09-20 20:30:41

Kapitáni obou celků už si u středového kruhu vyměňují klubové zástavy a utkání za chvilku již začne.

2013-09-20 20:25:35

Vítejte u ukání 9. kola fotbalové Gambrinus ligy Sparta Praha - 1. FC Slovácko.

Domácí jsou před zápasem jednoznačným favoritem. Nejen, že jsou aktuálně vedoucím celkem ligy, ale proti Slovácku se jim dlouhodobě daří. V lize zvítězila jedenáctkrát za sebou a naposled se Slováckem ztratila body v září 2005 při venkovní porážce 0:2. Tým z Uherského Hradiště navíc na Letné z jedenácti dosavadních zápasů dokázal získat jediný bod za remízu 1:1 ze srpna 2004.

Sparťané věděli, že v případě vítězství mohou alespoň do soboty odskočit Plzni na prvním místě, a tak měli proti Slovácku o motivaci postaráno. K dispozici již prý byli uzdravení stopeři Švejdík s Ujfalušim, trenér Vítězslav Lavička však na hřiště poslal stejnou jedenáctku jako naposledy ve Znojmě. Ve středu obrany tak nastoupil mladík Brabec.

Slovácko mělo opačné problémy, chyběli hned dva klíčoví obránci – Trousil s Kubáněm – a na hře týmu z Uherského Hradiště byla tato absence hodně znát. Do první šance se už ve 2. minutě dostal sparťan Ladislav Krejčí. Technický záložník si v pokutovém území až příliš snadno obhodil dva obránce, tváří v tvář brankáři Melichárkovi však neuspěl.

Slovácko vstoupilo do zápasu levou nohou

Už o dvě minuty později ale přišlo další hrubé zaváhání bránící čtveřice Slovácka. Krásná přihrávka Jakuba Brabce takřka od půlicí čáry našla naprosto osamoceného Josefa Hušbauera. Sparťanský záložník využil moře času, které mu obrana Slovácka nabídla, dvakrát naznačil a napotřetí zavěsil pod břevno.

Vítězslav Lavička (Sparta): "Dostali jsme Slovácko do hry kontaktní brankou po opakovaných standardních situacích, které má Slovácko velmi dobře secvičené a z jedné nás potrestalo. Samozřejmě je to o naší aktivitě, ale dnes musím říct, že Slovácko proti nám hrálo dobře a zápas byl na vážkách do 80. minuty, než jsme ho definitivně zlomili třetí brankou. Víme, že na naší hře máme pořád co zlepšovat."

Jinak Sparta ale na hřišti nedominovala a na své útočné půli často kazila předfinální přihrávku. Ve 14. minutě však přišla další obrovská chyba stoperů Slovácka. Příliš vysoký Kadeřábkův centr vypadal, jako by padal bránícímu Radovi na záda, ten však jako by o míči nevěděl a vůbec se nezapojil do hry. O mnoho menší Krejčí tak v pohodě hlavičkoval a dal gól.

Svatopluk Habanec (Slovácko): "Jsem trochu zklamaný, protože jsme tam měli dvě pasáže, které jsme to nezvládli. Dvanáct patnáct minut jsme špatně dovírali defenzivu, proto jsme dostali dvě branky. Náš výkon však poté narůstal tak, že prakticky druhý poločas jsme 35 minut s kouskem prvního poločasu byli jasně lepším mančaftem než Sparta. Měli jsme tři obrovské šance, a to rozhodlo, proč jsme neudělali body."

Sparta s dvougólovým vedením v zádech viditelně polevila, a ani její obrana už nebyla zdaleka tak aktivní jako v prvních dvaceti minutách. V dobrém světle se ukazoval snad jen v předchozích zápasech mdlý Krejčí. Slovácko se tak začalo osmělovat a do konce prvního poločasu se hrál poměrně vyrovnaný fotbal, ovšem bez větších šancí na obou stranách.

Sparta si zápas sama zdramatizovala

A Spartě se pasivita nevyplatila. Hned v začátku druhé půle přišla série standardních situací Slovácka a nakonec i gól. První ránu zblokovala obrana Sparty, ale k míči se v pokutovém území dostal Košůt. I jeho střelu Vaclík vyrazil, ale jen k nehlídanému Kerbrovi. Ten se nemýlil a snížil.

Jakub Brabec se raduje ze své druhé ligové branky

Najednou jako by na hřišti byla jiná Sparta. Rychle kombinovala po stranách a do vápna létal jeden centr za druhým. Slovácko však aktivně bránilo a nápor Sparty rychle opadl. Přesto se ve dvou vyložených šancích ocitl Lafata. Nejdřív sám před bránou trefil jen bezmocně stojícího gólmana Melichárka, podruhé vůbec netrefil branku.

Sparta znervózněla, nedařilo se jí v kombinaci, a v tu chvíli bylo Slovácko lepším mužstvem. Stejně jako Lafata se ve dvou velkých šancích objevil slovácký Volešák, naložil s nimi ale stejně jako sparťanský kapitán. Stejně si počínal později i Valenta.

Deset minut před koncem přišel na hřiště Marek Matějovský, který se vrátil po zranění, a také útočník Roman Bednář. Matějovský se po pár vteřinách zapojil do gólové akce. Rychle rozehrál standardní situaci, a zaskočil tak obranu Slovácka. Nabíhající Krejčí poslal míč před branku, ten sice tečoval brankář Melichárek, ovšem jen k nabíhajícímu Brabcovi. Sparťanský stoper tak dal svou druhou ligovou branku.

A v závěru se trefil i sparťanským publikem vzývaný Bednář, jemuž gól obrovskou chybou nabídl brankář Melichárek. Gólman Slovácka nejdřív nezpracoval přihrávku, pak se nechal v souboji rameno na rameno odstavit důrazným Bednářem, a sparťanský útočník už neměl problém trefit prázdnou branku. Sparta si tak připsala další vysoké domácí vítězství, nebýt ale nepřesné koncovky Slovácka, mohl výsledek vypadat úplně jinak.

Sparta Praha - 1. FC Slovácko 4:1 (2:0) Branky: 5. Hušbauer, 14. Krejčí, 81. Brabec, 87. Bednář - 51. Kerbr. Rozhodčí: Jech - Urban,Pilný. ŽK: Hušbauer - Daníček, Rada. Diváci: 6 612.

Sparta: Vaclík - Kadeřábek, Brabec, Holek, Costa - Vácha, Vacek (86. Konaté) - Dočkal (80. Matějovský), Hušbauer, Krejčí - Lafata (83. Bednář). Trenér: Lavička.

Slovácko: Melichárek - Mezlík, Košút, Rada, Reinberk - Daníček - Volešák, Valenta, Havlík (71. Trávník), Kerbr - Ondřejka. Trenér: Habanec.