čtvrtek 21. září 2017 Matouš
1. kolo Gambrinus ligy

Sparta ovládla utkání v Jihlavě a přesvědčivě zvítězila 4:1

aktualizováno 21. 7. 2013 23:05

Jihlava - Po hodně nepříjemném překvapení v podobě domácí remízy v 2. předkole Evropské ligy se švédským Häckenem si Sparta spravila náladu v úvodním kole Gambrinus ligy. Po dvou remízách s Jihlavou v loňském ročníku se Letenským konečně podařilo celek z Vysočiny porazit, a to hned rozdílem 4:1. Výraznou měrou k tomu přispěl výborný výkon Sparťanů v první půlhodině utkání, kdy se dvakrát trefil Lafata a třetí branku přidal Hušbauer. Do poločasu ještě z rohového kopu snížil Šimonek, avšak Sparta si ve druhém poločase průběh utkání pohlídala a Kadlec přidal konečný čtvrtý zásah.

Slavící David Lafata

On-line přenos (ukončen):

0.

Dobrý den, vítejte u textového on-line přenosu z prvního kola Gambrinus ligy, kde se utká domácí Jihlava se Spartou. Ta oproti utkání s Häckenem dělá dvě změny v obraně, místo Pauscheka a Poloma se do sestavy staví Costa a Holek.

1.

Hned v první minutě Blažek musí zasahovat.

3.

A Sparta velmi záhy vede 1:0! Po rohovém kopu Kopic zahrává evidentně rukou, Lafata s přehledem proměňuje k levé tyči.

8.

A Kadlec málem zvyšuje na 2:0. Krásná přihrávka mladému útočníkovi do uličky, jednadvacetiletý hráč obchází Blažka, vysílá však jen velmi šouravou střelu, kterou ještě Kopic z brankové čáry dokázal skluzem odkoupnout na roh.

11.

A druhý gól přece jen přichází! Velmi laxní a nesoustředěná obrana Jihlavy za sebe propouští krásnou přihrávku Matějovského na Kadlece. Ten přízemním centrem přihrává před prázdnou bránu k nikým neatakovanému Lafatovi a sparťanský kapitán bez nejmenších problémů zvyšuje.

18.

Sparta do utkání vlétla s velkou energií, Jihlava se až teď začíná probouzet a dostává se do nebezpečnějších teritorií na polovině Sparty. Přímý kop z pravé strany po faulu Přikryla si však Vaclík hlídá.

19.

Nebezpečná střela Hušbauera k pravé tyči zpoza malého vápna, Blažek kryje na roh.

21.

Skvělý přímočarý útok v podání Sparty a Lafata mohl již ve 20. minutě zaznamenat hattrick. Kolmý pas od Costy, který na levém beku zatím vypadá velmi sebejistě a dodává Spartě jinou dimenzi hry, na Lafatu. Ten si míč přebírá těsně za polovinou hřiště, rychle přebíhá až k pokutovému území a vysílá nebezpečnou skákávou střelu na Blažka, který jen tak tak vyškrábl na tyčku a poté sbírá míč.

24.

Druhý rohový kop Jihlavy v řadě, obě nebezpečné situace pro obranu Sparty, obě střely končí nad bránou. Tento zápas ještě nemusí být úplně hotov, jak by se podle úvodních minut a šancí Letenských mohlo zdát.

26.

Skvělý náběh Kadlece na stejně dobrý kolmý míč za obranu Jihlavy, rozhodčí odpískává ofsajd, ale jak ukazuje opakovaný záběr, neoprávněně.

28.

Kadlec podává výborný výkon, dobře přenechává Přikrylovi na kraji pokutového území, ten však střílí vysoko nad.

32.

Sparta si utvrzuje vedení! Vynikající přímočarý průnik Costy, který posílá přízemní centr do středu hřiště, Lafata přenechal míč na střelu pro nabíhajícího Hušbauera, Blažek jen vyráží před sebe a kreativní záložník doráží na 3:0.

35.

Načechraný centr od Hušbauera na vzdálenější tyč, Kadeřábek se snaží vrátit ve skluzu před bránu, ale nezasahuje balon.

39.

Jihlava stále hrozí ze standardních situací, při nich si Sparta není zdaleka jistá a Koloušek je řeší náramně. Přímý kop a následný rohový kop však Letenští zvládli bez větších potíží.

41.

Sparťané dostávají na půli Jihlavy tolik prostoru, že se tomu sami diví, Hušbauer se po průniku k pokutovému území snaží prostrčit míč na Kadlece, ten padá po možném zatažení za dres od jednoho z domácích obránců.

43.

Jihlava snižuje na 1:3! Vaculík tentokrát zahrává rohový kop místo Kolouška, Švejdík nedokázal uhlídat Šimonka, který hlavou zavěšuje k pravé tyči.

45.

První poločas končí, Sparta se dostala velmi rychle do vedení, ale ještě nic není hotovo. Jihlava hrozí ze standardních situací a pokud vylepší obranu, mohla by před výborným domácím publikem ještě zabojovat minimálně o remízu.

46.

Začíná druhý poločas utkání.

48.

Oba týmy se snaží kontrolovat hru, ale vzhledem k vysoce vytaženým obranným liniím dochází k častému napadání a není tak pro ně jednoduché udržet míč.

49.

První rohový kop v druhém poločase, po Costově centru Kopic uklízí do zámezí.

1 2

Spartě vycházel reparát za čtvrteční remízu 2:2 s Häckenem od samého začátku a rychle nechala zapomenout na minulou sezonu, kdy Jihlavu neporazila ani v jednom ze čtyř soutěžních zápasů. Ale dnes bylo zjevné, kdo třímá všechny trumfy. Už ve druhé minutě po ruce stopera Kopice proměnil penaltu Lafata, který mohl hrát jen díky podmínečně odloženému trestu od disciplinární komise. Hostům k pokutovému kopu pomohl vyhraným hlavičkovým soubojem i stoper Švejdík, který dostal šanci místo Poloma. K jistému výkonu Sparty přispěl stejně jako levý bek Costa, na jehož úkor zase seděl na lavičce Pauschek.

"Náš povedený vstup do zápasu byl určující. Byli jsme aktivní od úvodního hvizdu a vydrželi s tím až do úplného konce. Je to důležitá vzpruha před odvetou ve Švédsku. I z pohledu, že jsme chtěli vítězně zvládnout vstup do ligy," pochvaloval si kouč Pražanů Vítězslav Lavička.

Úřadující vicemistři na hřišti vládli a v osmé minutě málem slavil gól Kadlec, jehož pokus z brankové čáry vykopl Kopic. Kadlec se však vzápětí vytáhl znovu, když před prázdnou bránou našel znovu Lafatu, který tak dal jasně najevo, že může v české lize směle útočit na čtvrtý kanonýrský titul za sebou. Navíc se dvakrát trefil i ve čtvrtek proti Häckenu.

Pro domácí byl takový vývoj těžkým soustem. Hráli zakřiknutě, prohrávali klíčové souboje, nezískávali odražené míče a vůbec nestíhali rychlé ofenzivní hráče soupeře. Z branky spoluhráče marně burcoval gólman Blažek, který na Spartě získal šest ligových titulů. Duel proti bývalému klubu mu zhořkl ještě víc, když ho po půlhodině nadvakrát překonal Hušbauer. "Klidně jsme mohli dostat osm gólů. Zápas jsme pojali jako přátelák, bylo to bez nasazení a zaujetí a budeme si to muset vyříkat," zlobil se brankář Jaromír Blažek.

Až snížení útočníka Šimonka těsně před poločasem po rohovém kopu vdechlo domácím malou naději. Tu však krátce po poločase zadusil útočník Kadlec, který využil skvostný Hušbauerův centr. Čtvrtý úder Sparty už loňský ligový nováček nevstřebal a zápas se stal pro Pražany poklidnou dohrávkou před důležitým pohárovým utkáním ve Švédsku. "Doma jsme všechny body odevzdali velmi lacině. Když v jedenácté minutě vedli 2:0, bylo v podstatě rozhodnuto," řekl kouč domácích František Komňacký.

Vysočina Jihlava - Sparta Praha 1:4 (1:3)

Branky: 43. Šimonek - 3. z pen a 11. Lafata, 32. Hušbauer, 56. Kadlec. Rozhodčí: Kocourek - Mencl, Blažej. ŽK: Kopic - Holek. Diváci: 4150.

Jihlava: Blažek - Tlustý, Šourek, Kopic, Marek - Karlík, Koloušek - Masopust (71. Kliment), Jungr, Vaculík (90. Kosak) - Šimonek (69. Přeučil). Trenér: Komňacký.
Sparta: Vaclík - Kadeřábek, Švejdík, Holek, Costa - Hušbauer, Vácha, Matějovský (76. Vacek) - Kadlec (85. Skalák), Lafata (82. Juliš) Přikryl. Trenér: Lavička.