středa 20. září 2017 Oleg

Štajner rozhodl přestřelku v Boleslavi, Hradec vyhrál s novým trenérem v Teplicích

aktualizováno 28. 4. 2013 20:42

Teplice/Mladá Boleslav - Fotbalisté Liberce zvítězili ve 25. kole Gambrinus ligy na hřišti Mladé Boleslavi 3:2. Obhájce titulu tak vyhrál popáté za sebou a bodově se dotáhl na třetí Jablonec a čtvrtou Olomouc. Vítězný gól dal Štajner v první minutě nastavení chvíli poté, co domácí srovnali. Podruhé za sebou se za Liberec dvakrát trefil Rabušic. Premiéra nejmladšího trenéra v historii české fotbalové ligy skončila vítězně. Jedenatřicetiletý Luboš Prokopec s fotbalisty Hradce Králové vyhrál na hřišti Teplic 2:0.

Jiří Štajner

Mladé Boleslavi patřila úvodní pasáž hry. Během prvních patnácti minut kopali čtyři rohy a do největší šance se dostal Nešpor, jehož hlavičku zastavil před brankou liberecký obránce Kušnír. Hosté postupně vyrovnali hru, ve 26. minutě po spolupráci Delarge a Sackeye nebezpečně střílel Rybalka a z hranice šestnáctky těsně minul.

O tři minuty později mohli otevřít skóre Boleslavští. Delarge nezachytil Štohanzlův náběh do pokutového území a stáhl ho, jenže Jarolím nařízenou penaltu neproměnil. Trefil jen tyč, míč se k němu vrátil, a následná gólová dorážka nemohla platit, protože mezitím se nikdo jiný míče nedotkl. Opakovala se tak situace z 18. kola, kdy rovněž nebyla uznána penaltová dorážka plzeňského Limberského.

Liberečtí poprvé trefili branku až v nastavení prvního poločasu a hned skórovali. Rybalka odvážně prošel do pokutového území, nacentroval na Rabušice a jeho hlavička posunula Liberec do vedení.

Liberecký trenér Šilhavý po přestávce poslal do hry Šurala místo Sackeyho a nováček na hřišti si hned v první minutě druhého poločasu mohl připsat gólovou asistenci. Po jeho centru však Delarge zblízka přestřelil.

Nevyužitá šance mohla hosty ještě více mrzet v 56. minutě. Nešporovu střelu z pravé strany totiž nešťastně zablokoval do vlastní branky Kelič a brankář Kovář už nestihl reagovat na změnu směru míče. Liberec inkasoval poprvé po 444 minutách hry.

Trenér Boleslavi Minář po zápase:

"Mužstvo má kvalitu, hraje kvalitní fotbal, ale neumí se vyvarovat individuálních chyb a různých zkratů. Když už jsme si mysleli, že zápas skončí remízou 2:2, dostali jsme třetí gól."

Domácí po vyrovnání na 1:1 cítili šanci na výhru, v 69. minutě střídající Mareš tvrdě střílel na zadní tyč, ale Kovář vytěsnil míč mimo a z brejku se hosté vrátili do vedení. Šural odcentroval z pravé strany a Rabušic snadno zblízka přidal druhý gól v zápase. Zatímco do minulého kola čekal rok na ligovou branku, teď se trefil dvakrát hned ve dvou zápasech po sobě.

V závěrečné dvacetiminutovce se domácí tlačili do útoku, zajímavou šanci na vyrovnání neproměnil Chramosta, jehož hlavička v 83. minutě šla příliš vysoko a domácí se dočkali až o šest minut později, kdy nekompromisně napálil míč do sítě Sivrič. V nastavení však strhnul výhru na libereckou stranu Štajner, jenž po odvráceném přímém kopu levačkou vrátil míč na branku. Severočeši tak znovu zvítězili a naplno se zařadili do boje o třetí místo.

FK Mladá Boleslav - Slovan Liberec 2:3 (0:1)

Branky: 56. Nešpor, 89. Sivrič - 45. a 70. Rabušic, 90. Štajner. Rozhodčí: Nenadál - Kovařík, Hrabovský. ŽK: Zahustel, Bořil, Dosoudil, Jarolím - Sackey, Delarge, Kováč, Kušnír. Diváci: 3 541.

Mladá Boleslav: Miller - Kúdela, Johana, Dosoudil, Bořil - Ščuk, Jarolím - Zahustel (51. Mareš), Magera (61. Chramosta), Štohanzl (75. Sivrič) - Nešpor. Trenér: Minář.

Liberec: Kovář - Kušnír, Kelič, Kováč, Fleišman - Sackey (46. Šural), Rybalka - Delarge (85. Frýdek), Pavelka, Štajner - Rabušic. Trenér: Šilhavý.

Hradec v Teplicích bleskově vedl a má důležité body

Hradec tak bodoval naplno teprve podruhé z posledních deseti zápasů a dostal se z pásma sestupu právě na úkor Teplic. Výrazně k tomu přispěla druhá nejrychlejší trefa této sezony v podání Šislera ze 34. vteřiny hry. Výhru pak potvrdil ještě Schwarz.

Trenér Prokopec, který po minulém kole nahradil Jiřího Plíška, nabádal své svěřence především k větší útočné aktivitě. A ti si vzali jeho slova k srdci doslova od úvodních vteřin. Už ve 34. sekundě zápasu vystřihl Šisler parádní lob z rohu pokutového území, překvapený brankář Grigar se za míčem jen podíval a balon zapadl přesně ke vzdálenější tyči.

Radost hradeckých votroků

Rychlejší gól padl v této sezoně jen ve 14. kole, kdy se teplický Mahmutovič trefil proti Liberci už po 21 vteřinách hry. Šisler zároveň po 225 minutách ukončil hradecké čekání na gól.

Prokopec oproti svému předchůdci vyřadil ze sestavy kapitána Fukala a bosenského záložníka Harbu a poslal na hřiště mladíky Holeše se Schwarzem. A právě Schwarz patřil k nejaktivnějším hráčům.

V 15. minutě si naběhl za obranu, postupoval sám na brankáře Grigara a se štěstím zaznamenal svůj první ligový gól. Jeho technický pokus o obstřel brankáře sice zřejmě mířil vedle, ale míč na terénní nerovnosti lehce změnil směr a zapadl k tyči.

Teplice se probudily až za stavu 0:2. O rychlé snížení se snažil Litsingi, ale jeho střelu z přímého kopu zneškodnil brankář Lindr. Ten však o chvíli později neudržel míč po autovém vhazování Teplic, ale Jablonský z úhlu přestřelil.

Trenér Hradce Prokopec po zápase:

"Ten rychlý gól byl rozhodující. Nakopnul nás a psychicky nám pomohl. Před utkáním jsme si říkali, že by to chtělo vstřelit první gól. A dopadlo to úplně skvěle. Po druhém gólu už jsme se mohli soustředit jen na obranu. Třikrát nás podržel brankář Lindr, ale jinak to kluci zvládli skvěle."

Po změně stran začal zlobit teplický kanonýr Mahmutovič, ale jeho střelu z úhlu Lindr vyrazil. Následně bosenský střelec z otočky pálil těsně vedle. Hradec se však bránil velmi dobře a dopouštěl se minima chyb.

Jedna přišla deset minut před koncem, kdy po zbytečné ztrátě míče před svým vápnem získaly Teplice slibný přímý kop, ale Litsingi trefil jen střed brány a brankáře Lindra. Ten pak ještě zneškodnil nebezpečné střely Keriče a Mahmutoviče a odvrátil tak poslední šance Teplic na zvrat.

FK Teplice - FC Hradec Králové 0:2 (0:2)

Branky: 1. Šisler, 15. Schwarz. Rozhodčí: Franěk - Wilczek, Tacina. ŽK: Kaufman, Ljevakovič, Jablonský, Litsingi - Šisler, Hadaščok, Hájek. Diváci: 3 215.

Teplice: Grigar - Kaufman, Lüftner (27. Janič), Jablonský - Vondrášek (79. Kerič), Ljevakovič, Vachoušek, Podaný - Litsingi, Mahmutovič, Jindráček. Trenér: Ščasný.

Hradec: Lindr - Holeš, Hochmeister, Hájek, Poděbradský - Hadaščok, Šisler, Schwarz (64. Strnad), Štěpán (90.+1 Jánošík) - Klapka - Kulič (58. Uškovič). Trenér: Prokopec.