sobota 16. prosince 2017 Albína
Gambrinus liga

Plzeň se vrátila do čela ligy, Jablonec smetl Slovácko

aktualizováno 7. 4. 2013 19:33

Praha - Plzeň se oklepala z prohry se Spartou a bez větších potíží zvítězila nad Teplicemi 2:1. Za domácí se prosadil dvakrát Marek Bakoš, snižoval až v závěru Litsingi. Viktoria tak znovu vede Gambrinus ligu, tentokrát o dvě vstřelené branky před Spartou. Jablonec se vysokou výhrou 4:1 nad Slováckem odtrhl od Sigmy Olomouc, která v sobotu od Letenských obdržela debakl 0:3.

Hráči Viktorie slaví vstřelený gól

Plzni nějaký čas trvalo, než dokázala prolomit teplický obranný val. A na domácích hráčích jako by ležel stín z porážky na Spartě a následném pohárovém nezdaru v Jablonci. Do hry Viktorie se znovu vkrádaly chyby v jindy velmi dobré kombinaci, což u postranní čáry nelibě nesl také plzeňský kouč Pavel Vrba.

Teplice, na jejichž lavičce překvapivě zůstali sedět klíčoví záložníci Ljevakovič s Vachouškem, však počátečního tápání soupeře vůbec nedokázaly využít. Tým, který začíná hrát o holý ligový život, se zmohl na jediný nebezpečný kontr. Konžan Litsingi se ale těsně před zakončením nechal zablokovat bekem Řezníkem a propásl slušnou šanci na vedoucí gól.

Plzeň nastartovala povedená akce ze 26. minuty, po níž Kovařík ve skluzu namířil míč do boční sítě. Teplický brankář Grigar pak ještě uspěl v souboji s Bakošem, ale slovenský útočník už druhý vzájemný souboj čtyři minuty před poločasem vyhrál. Bakoš zblízka dorazil míč do opuštěné brány a dokonal práci útočného parťáka Tecla, který nejprve trefil tyčku.

Plzeňské vedení ještě víc otřáslo sebevědomím zakřiknutých Severočechů, kteří zbytky nadějí ztratili hned po poločasové pauze. Rajtoral přiťukl hlavou míč znovu k Bakošovi, který odstavil nedůrazného stopera Lüftnera, a přesnou ranou pod břevno si ve 25. vteřině druhé půle připsal už svůj pátý jarní a celkově desátý gól v sezoně.

Trenér Plzně Vrba po zápase:

Trenér Plzně Pavel Vrba"Šancí na větší výhru jsme měli dost. Místo toho, abychom závěr dohrávali v klidu a větším náskokem, tak jsme se na konci museli klepat o výsledek. Zavinili jsme si to sami vlastní lehkovážnosti v zakončení. Spoustu akcí jsme měli rozjetých velmi dobře, ale dost jsme toho také zkazili. Jsme si vědomi, že celkové skóre třeba sehraje roli, proto každý vstřelený gól může být dobrý. Hlavní ale je, že jsme po dvou zápasech, které nám výsledkově nevyšly, zabrali a bodovali naplno."

Trenér Teplic Ščasný po zápase:

Trenér Ščasný na lavičce Teplic"Zápas v Plzni jsme brali spíš tak, že jsme mohli překvapit. Nikdo asi nemohl čekat, že tady budeme lepší. Zachraňovat se musíme v jiných zápasech. Plzeň má výborný tým, potvrdila to i dnes. Škoda, že jsme v první půli nedotáhli některé naše brejkové akce a sami naopak po zbytečné chybě Vondráška inkasovali. Nepochopitelný byl i druhý gól, který jsme dostali těsně po poločase. Plzeň pak mohla rozhodnout mnohem dřív, a když zápas na konci chtěla jako by kontrolovat, stačili jsme už jen snížit."

Teplice zcela vyklidily pole a na jejich bránu se valily další útoky. Hlavičku Rajtorala s problémy zkrotil Grigar, který pak jen přihlížel, jak se Tecl po dravém úniku přes Lüftnera málem dočkal první ligové branky v plzeňském dresu. Z trestného kopu pak napálil tyč Horváth a chvíli po něm otřásl břevnem po závaru a střele přes hlavu stoper Čišovský.

Plzeňským to ale radost z výhry a návratu na čelo tabulky nekazilo, přestože je na konci v první minutě nastaveného času postrašil Litsingi, který se prosadil zblízka ranou pod břevno. Domácí natáhli svoji domácí neporazitelnost na devět zápasů a opory Limberský s Kolářem stylovým způsobem mohli slavit své jubilejní 200. ligové zápasy.

Viktoria Plzeň - FK Teplice 2:1 (1:0)

Branky: 41. a 46. Bakoš - 90+1. Litsingi. Rozhodčí: Kocourek - Hájek, Kotík. ŽK: Rosa, Mahmutovič (oba Teplice). Diváci: 8562.

Plzeň: Kozáčik - Řezník, Čišovský, Procházka, Limberský - Horváth, Kolář - Rajtoral (82. Ďuriš), Bakoš (76. Adamov), Kovařík - Tecl (88. Hejda). Trenér: Vrba.
Teplice: Grigar - Kaufman (46. Janič), Lüftner, Jablonský - Vondrášek, Jindráček, Matula, Rosa - Litsingi, Mahmutovič (53. Čajič), Vůch. Trenér: Ščasný.

Slavící fotbalisté Jablonce

Jablonec - Slovácko 4:1

Jablonec měl od začátku velkou převahu a vytvářel si šance. Obránce Štochl sice ještě po rohu těsně minul, ale ve 14. minutě už domácí otevřeli skóre. Kopicův centr a následnou Třešňákovu střelu sice ještě obrana Slovácka odvrátila, ale Vaněk z dorážky propálil brankáře Melichárka. Po půlhodině hry pak Jablonec udeřil podruhé. Kopic zahrával přímý kop tak šikovně, že míč prolétl chumlem hráčů a bez dotyku skončil v brance. A Jablonec dal hostům ještě do poločasu i třetí ránu, to když si Vaňkovu střílenou přihrávku srazil do vlastní branky obránce Košút.

Trenér Jablonce Václav Kotal:

Václav Kotal"Nám se povedl vstup do utkání, kdy jsme převahu dokázali proměnit v góly, což nám v minulosti chybělo. V prvním poločase jsme si vytvořili komfortní náskok, který jsme ve druhé půli zvýšili. Jsem spokojen, aktivně hrála útočná řada včetně středových záložníků, a to nám přineslo zasloužené vítězství. Ve druhém poločase jsme nadále chtěli hrát aktivně dopředu, ale hráči se asi podvědomě šetřili na středeční pohárovou odvetu v Plzni. I z mého pohledu jsme v záloze zbytečně dlouho kombinovali, což je škoda."

Trenér Slovácka Habanec po zápase:

Svatopluk Habanec"Bylo to strašidelné. Divím se, že hráči jsou schopni jít do autobusu, protože stud musí být veliký. Naše hra neměla základní parametry fotbalu, chyběla tam bojovnost, nasazení, odhodlání, o dodržovaní taktických pokynů nemluvě. Rozhodně to byl nejhorší a nejodevzdanější zápas pod mým velením. Domácím jsme vše zjednodušili. Byli jsme prakticky neškodní, vyjma dvou tří závarů v jabloneckém území. Je to varování, body potřebujeme, čeká nás těžká série a takovými výkony je nezískáme."

Trenér Slovácka Habanec po předchozích nepřesvědčivých výkonech změnil sestavu a překvapivě nechal sedět i nejlepšího střelce Doška. Větší zlepšení to však nepřineslo. Proto do druhé půle udělal kouč týmu z Uherského Hradiště další dvě změny a Doška poslal na hřiště. Snahu hostů o zdramatizování však hned záhy utnul Piták, který střelou do prázdné branky zakončil pohlednou kombinaci domácích a zvýšil už na 4:0.

Došek se pak postaral o první ohrožení jablonecké branky, ovšem brankář Špit byl připraven. Až tři minuty před koncem si na rohový kop naskočil Košút a postaral se o čestný zásah hostů. V lize tak po 291 minutách ukončil čekání Slovácka na branku, ta však mužstvu příliš radosti při jasné porážce nepřinesla.

Baumit Jablonec - 1. FC Slovácko 4:1 (3:0)

Branky: 14. Vaněk, 32. Kopic, 38. vlastní Košút, 48. Piták - 87. Košút. Rozhodčí: Matějek - Pelikán, Kříž. ŽK: Košút, Kordula (oba Slovácko). Diváci: 2 235.

Jablonec: Špit - Rossi, Kysela, Štochl, Novák - Kopic (81. Jurča), Vaněk, Piták (76. Pázler), Loučka, Zoubele (71. Eliáš) - Třešňák. Trenér: Kotal.
Slovácko: Melichárek - Kuncl, Trousil, Kubáň, Košút - Kordula, Daníček, Valenta (65. Volešák) - Skalák, Kovář (46. Došek), Kerbr (46. Hlúpik). Trenér: Habanec.

Hradec Králové - Mladá Boleslav 2:2

Mladá Boleslav je pro Hradec po jeho návratu do ligy před třemi lety příjemným soupeřem. Východočeši s ní neprohráli pětkrát v řadě, do dnešního zápasu nedala Boleslav v Hradci ani jeden gól. A i dnes to vypadalo, že Hradec bude šťastnějším týmem. Začátek duelu sice patřil hostům, po uplynutí čtvrtiny střetnutí se ale role vyměnily a Hradec se stal aktivnějším mužstvem.

Hradecký tlak byl do konce prvního poločasu velmi výrazný a nakonec se Hradečtí prosadili také gólově - soupeře zaskočili dvěma trefami v posledních čtyřech minutách poločasu. Pomohly jim k tomu standardní situace. Ve 42. minutě trefil z přímého kopu Štěpán břevno a odražený míč poslal prudkou střelou do sítě důrazný Šisler. V poslední minutě úvodní části pak skóroval Plašil. Centr po rohovém kopu vrátil před bránu kapitán Fukal a Plašil se prosadil zblízka.

Trenér Hradce Plíšek po zápase:

"Po prvním poločase jsme měli zápas ve svých rukách, ale vítězství jsme mezi prsty propustili. Velkým zásahem bylo, že jsme přišli o vyloučeného kapitána Milana Fukala. Změnila se organizace defenzivy, navíc odešel velmi dobrý hlavičkář. Proto se stalo, že Ščuk dal ve třetím zápase po sobě gól ze stejné situace."

Trenér Boleslavi Minář po zápase:

"Kluci se teď poplácávají v kabině, jak to zvládli vyrovnat, ale já jsem zklamaný. Takhle zkušené mužstvo v obraně nemůže dostat dva góly ze standardních situací. Klukům jsem o poločase v kabině řekl, že mají morální povinnost tenhle zápas neprohrát. Nebyla tam žádná bouřka, ale takhle zkušenému mužstvu se tohle prostě nemůže stát."

Do druhé půle tak měla Boleslav jasný povel útočit a snažit se vyrovnat. Byla lepší, pro Hradec navíc přišly dva nepříjemné momenty. Jedním z nich byla úvodní branka, kterou skóroval Magera, jemuž z levé strany perfektně přihrál krajní obránce Bořil. Druhým se stalo vyloučení kapitána. Stoper Fukal zfauloval pronikajícího Nešpora a bez protestů přijal druhou žlutou kartu. Oslabení domácí se dostali pod ještě větší tlak, navíc se jim nedařilo dotažení brejků. A tak se minutu před koncem dočkala Boleslav vyrovnání. Obránce Dosoudil prošel s míčem přes půl hřiště, rozehrál do pravé strany, odkud přilétl centr na záložníka Ščuka a jeho hlavička skončila v horním rohu brány.

FC Hradec Králové - FK Mladá Boleslav 2:2 (2:0)

Branky: 42. Šisler, 45. Plašil - 62. Magera, 89. Ščuk. Rozhodčí: Královec - Kordula, Moláček. ŽK: Plašil, Poděbradský, Fukal - Magera, Dosoudil. ČK: 79. Fukal. Diváci: 3 290.

Hradec: Lindr - Plašil, Hochmeister, Fukal, Poděbradský - Harba (65. Kulič), Šisler, Strnad, Štěpán (82. Uškovič) - Klapka - Hadaščok (90. Schwarz). Trenér: Plíšek.
Ml. Boleslav: Miller - Kysela (79. Chramosta), Johana, Dosoudil, Bořil - Jarolím, Ščuk - Mareš (46. Ondřejka), Magera (72. Svoboda), Štohanzl - Nešpor. Trenér: Minář.