ČTsport

ČTsport
středa 13. prosince 2017 Lucie
TÉMA PRO HOSTY

Kleník: Blíží se doba, kdy Češi nebudou mít v nohejbalu nic jistého

Velikost textu:

Praha – Velice úspěšný rok prožil loni český nohejbal. Domácí svaz (ČNS) uspořádal v Brně povedené mistrovství světa, na kterém reprezentace získala dvě zlata, včetně nejprestižnější kategorie trojic, kde triumfovala po osmnácti letech. Vedení ČNS se ale snaží, na první pohled možná paradoxně, pracovat i na tom, aby v budoucnu nebyla česká cesta za medailemi tak jednoduchá. "Konkurence je potřeba, protože jen tak se můžeme vybičovat i my k lepším výkonům," říká předseda nohejbalového svazu Kamil Kleník.

Klasický nohejbal je dlouhodobě brán jako česko-slovenský sport, širší světová špička se ale začíná pomalu rozšiřovat. "Konkurence se přibližuje, byť pomalými krůčky. A my se ji snažíme i sami živit. Snažíme se třeba dělat semináře pro zahraniční trenéry, aby došli k tomu, jak ten sport uchopit a mohli se přiblížit naší úrovni," objasňuje Kleník.

Nejmarkantněji je vidět zlepšení dalších zemí v singlu, ale šampionát v Brně nabídl velkou konkurenci i v kategorii dvojic. "V soubojích s tou širší špičkou, kam můžeme počítat Maďarsko, Rumunsko, Francii, Švýcarsko a nově i Koreu, se často rozhoduje až ve třetích setech. A myslím, že se blíží doba, kdy už třeba v semifinále nebudeme rozhodně mít nic jistého," připouští Kleník.

"To je samozřejmě atraktivní i pro diváky, že se nečeká jen na to finále, takže v Brně jsme měli plnou halu už na semifinálový blok. Hraje se na menší hřiště a o jeden dopad míň, než jsme zvyklí u nás, takže pro další státy není tak těžké se dotáhnout," dodává reprezentační šéftrenér Jiří Šmejkal.

přehrát video
Téma pro hosty ČT sport

Sjednocení pravidel českého a mezinárodního nohejbalu se sice řeší dlouhodobě, nemá však optimální řešení. "Problém je, že nohejbal v ostatních zemích vznikl samostatně. Třeba v Koreji se hraje jokgu ‒ na podobném hřišti, se stejnou sítí, jen ve čtyřech hráčích," vysvětluje Kleník.

"V tehdejším Československu se sice prokazatelně hrál poprvé, náš handicap je ale v tom, že jsme ho nemohli v sedmdesátých a osmdesátých letech vyvážet do světa a ta pravidla učit. A když už má ten sport v dané zemi určitou tradici, tak je těžké přijít a říct: 'Pojďte to hrát jako my'," doplňuje předseda ČNS.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • ŽIVĚ: Česko – Finsko
    Hokej živě
    ŽIVĚ: Česko – Finsko vydáno před 37 minutami Generálkou na olympijský turnaj v Pchjongčchangu je ruský Channel One Cup v rámci seriálu Euro Hockey Tour. Česká reprezentace hraje v úvodním utkání proti Finsku v pražské O2 areně.
   • ŽIVĚ: Al-Jazira – Real Madrid
    Fotbal živě
    ŽIVĚ: Al-Jazira – Real Madrid vydáno před 40 minutami Jméno prvního finalisty mistrovství světa klubů už je známé, Gremio. Kdo bude tím druhým, se rozhodne v semifinálovém duelu mezi domácí Al-Jazirou ze Spojených arabských emirátů a ...
   • Chlumský: Froome teď musí prokázat, že pravidla nepřekročil
    Chlumský: Froome teď musí prokázat, že pravidla nepřekročil vydáno před 3 hodinami Oznámení o nálezu nadměrného množství salbutamolu v moči Chrise Frooma rozhýbalo sportovní svět. Porušil nejúspěšnější cyklista své generace dopingové regule? Jan Chlumský z ...
   • Soutěž se Síní slávy Českého hokeje - 13. 12.
    Video
    Soutěž se Síní slávy Českého hokeje - 13. 12. vydáno před 4 minutami Soutěžte se Síní slávy Českého hokeje během Turnaje Channel One Cup a vyhrajte tři kožené bundy a dresy. Jde o repliky originálů, které nosili čeští mistři světa během ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.