ČTsport

ČTsport
sobota 24. února 2018 Matěj

Velká oslava českého florbalu. Nejstarším a nejúspěšnějším Střešovicím je 25 let

Velikost textu:

Praha – Nejstarší a nejúspěšnější český florbalový klub ze Střešovic se šestnácti tituly si připomněl den svého založení. Bez velké nadsázky lze říct, že právě ve střešovické Stodole před dvaceti pěti lety odstartoval boom českého florbalu. Byl to právě pražský klub, kde se populární sport začal rozvíjet do podoby, v jaké funguje dnes.

přehrát video
Střešovický Tatran slaví 25 let existence

V roce 1994 získal svůj první titul, v loňském roce zase svůj poslední. Celkem jich bylo šestnáct, více než kolik dokázal získat jakýkoliv jiný klub. Pouze v sedmi sezonách Tatran nevládl, a to zvláště v prvních letech florbalové ligy a právě nyní. V posledních čtyřech letech Střešovice kralovaly pouze jednou. A rozhodně se Tatran nezaskvěl ani při oslavách, když prohrál vysoko 1:9 s Mladou Boleslaví.

To však dnes klub z Prahy 6 rozhodně mrzet nemuselo. Klub z legendární Stodoly, haly na Sibeliově ulici, oslavil 25 let své existence protknutých úspěchy. O tom ostatně svědčila už jen dnešní výstava tatranských relikvií – ke zhlédnutí byly ve Stodole historické kroniky, fotografie, dresy, které oblékaly největší střešovické ikony, mistrovské poháry i medaile. Své zápasy odehráli vedle A týmu i ti nejmenší.

"Tady z toho střešovického kopce, kde to všechno začalo, se ta lavina rozšířila až do současného stavu, kdy florbal hrají statisíce hráčů," říká pyšně Martin Vaculík, prezident klubu. "Bylo to něco úplně jiného než dnes," dodává Juraj Šádek, jedenáctinásobný český mistr. "Hokejky byly těžké, že se z nich skoro nedalo vystřelit."

Nehledě na dnešní výsledky jsou to každopádně Střešovice, bez nichž by zřejmě český florbal nemusel zdaleka být na takové úrovni, na jaké se nachází dnes. Na začátku české extraligy stály zejména kluby z Prahy a Ostravy, a byť Tatran v úvodní sezoně neprohrál jediný zápas a suverénně ligu ovládl, o pouhý rok později už kraloval jen velmi těsně před Dream Teamem Ostrava – pozdějším Pepinem, dnešním FBC Ostrava. A v roce 1996 si pro titul dokráčeli Vítkovičtí.

Kouzlo Stodoly však mělo na střešovický tým často magický efekt. "Když vejdu do té haly, tak to kouzlo pořád cítím," rozplývá se Vladimír Fuchs, který s Tatranem vybojoval deset titulů. "Základní část jsme vždycky tak nějak odehráli a nikdo nám skoro až nevěřil, a pak najednou v play-off to byl jiný tým, který to vždycky dotáhl."

Zdroj: ČT sport, tatranflorbal.cz

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.