sobota 21. října 2017 Brigita

Gymnastické naděje přijely z Kanady poprvé a hned byly nejsilnější

Liberec - Dvě druhá a dvě třetí místa vybojovali mladí čeští gymnasté na libereckém Poháru olympijských nadějí. Tradiční klání ve sportovní gymnastice letos přilákalo soutěžící z deseti zemí. Kromě družstev z Evropy se představila například Kanada a právě reprezentanti ze země javorového listu závody ovládli. S jedenáctibodovým náskokem před Velkou Británii vyhrály týmovou soutěž juniorky a junioři je napodobili triumfem před druhým Maďarskem.

Sportovní gymnastika

Základem vítězného týmu byla Anne-Marie Padurariuová. Letošní kanadská šampionka s rumunskými kořeny v září vynikla i na Panamerickém mistrovství v bolivijském Sucre, kde vyhrála pět zlatých medailí. V Liberci se jí dařilo ještě více – nenašla přemožitelku ani v jedné ze šesti soutěží. Právě ona tak může být největší nadějí tohoto ročníku pro následující olympijský cyklus.

Mezi juniory se podobným výkonem blýskl William Émard, který se letos stal mezi svými vrstevníky mistrem Kanady. Kromě družstev vyhrál také víceboj jednotlivců a finále přeskoku a kruhů. Za svůj první přeskok dostal 14,7 bodu, nejvyšší známku celého závodu.

Čeští reprezentanti využili příležitost k získávání zkušeností. Juniorky skončily třetí těsně před Maďarkami, junioři byli čtvrtí. Jednotlivě se dařilo hlavně Danielu Ponížilovi, Ondřeji Kalnému a Lucii Jiříkové, jež v prostných prohrála jen se suverénní Padurariuovou.

Mladí gymnasté soutěžili o Pohár olympijských nadějí

Letos se soutěž o Pohár olympijských nadějí rozšířila na tři dny – kvalifikační víceboje juniorek a juniorů byly rozděleny mezi čtvrtek a pátek. Vrcholem byly sobotní závody na jednotlivých nářadích.

Pohár je již několik let nejdůležitějším závodem ve sportovní gymnastice na českém území – a kanadská účast ukázala, že pro juniorskou kategorii má svůj zvuk i v daleké cizině.

První ročník v roce 2006 vyhrála Kristýna Pálešová, která se později stala zatím poslední českou olympioničkou. Startovaly zde také budoucí zahraniční hvězdy, mezi nimiž vyniká zejména Brit Max Whitlock, trojnásobný medailista z Her v Riu.