sobota 21. října 2017 Brigita

Štětina: Na Závod míru přijedou největší hvězdy Tour de France či Gira

Praha – V dobách největší slávy na Závod míru jezdili jedni z nejlepších jezdců světové cyklistiky. A od letoška by se na tuto tradici mělo navázat, alespoň v kategorii do 23 let. Legendární podnik, který po obnově čeká třetí ročník, byl zařazen do elitního seriálu Nations Cup. "Za tři čtyři roky budeme vzpomínat, jak vítěz Tour de France jel na našich silnicích," věří Marian Štětina, prezident Českého svazu cyklistiky.

Prezident Českého svazu cyklistiky Marian Štětina (vlevo) a cyklista Jiří Mikšík

Závod míru byl dříve považován za "Tour de France východního bloku" a patřil neodmyslitelně do programu cyklistické sezony. Zúčastnila se ho taková esa jako Steffen Wesemann, Uwe Ampler, Jens Voight a mnozí další. Doba slávy ale skončila v roce 2006, kdy musel být závod zrušen kvůli problémům s financemi.

Před dvěma lety se ho však pořadatelům povedlo obnovit a v současnosti se opět vrátil na výsluní, i když jen mládežnické. Díky povedenému loňskému ročníku a kvalitní práci pořadatelů se dostal do elitního seriálu Nations Cup, který zahrnuje šest závodů (3 etapové, 3 jednorázové) nejlepších jezdců do 23 let.

"Jsem rád, že se Závod míru dostal do nejvyšší kategorie, protože v Česku budou k vidění největší hvězdy Tour de France, Gira d´Italia, Vuelty i dalších závodů za několik let," prozradil Štětina.

Podle šéfa české cyklistiky se na závod, jehož první ročník se datuje již do roku 1948, jdou z celého světa pozitivní ohlasy, a to včetně nejvyšších představitelů Mezinárodní cyklistické federace. "Prezident Brian Cookson a celé vedení UCI je nadšeno. Myslím, že závodníci nejen z Česka, ale z celého světa na něm budou chtít startovat. Byl bych rád, kdyby se ze Závodu míru stalo malé Tour de France pro tuto kategorii," nechal se slyšet Štětina.

Jedním z atributů, na něž by rád navázal, je prestiž, díky níž dříve vítězové přecházeli do elitních profesionálních stájí. "Dříve to byl největší závod východní a střední Evropy a byl odrazovým můstkem. Doufám, že za tři čtyři roky budeme vzpomínat, jak vítěz Tour de France či Gira jel na našich silnicích," řekl Štětina.

Ján Svorada
Ján Svorada

Jezdcem, kterému právě Závod míru pomohl mezi cyklistickou smetánku, byl Ján Svorada, který je v současnosti jeho ředitelem a v posledních měsících má hodně napilno. Pozvánku na závod musel poslat 23 nejlepším týmům z loňského žebříčku UCI. Jak sám přiznává, spousta z nich už pozvání přijala.

"Máme potvrzenou účast od USA, Ruska, Dánska, Belgie, Itálie či Austrálie," prozradil Svorada. Kromě národních týmů se na závodě mohou objevit i mládežnické celky profesionálních stájí. To však bude záležet na tom, kolik reprezentací se podniku zúčastní.

Závod míru se uskuteční od 29. května do 31. května v Jeseníkách a během tří etap se dostanou cyklisté i do Polska či na vrchol Pradědu. "Prostředí je jako stvořené pro cyklistiku. Ta stoupání snesou srovnání s těžkými etapami v Alpách nebo Pyrenejích," nechal se slyšet Svorada.

Do příštích ročníků by se podnik ještě mohl rozšířit o jednu či dvě etapy. "Na tuto úroveň bychom se mohli dostat," dodal Svorada s tím, že velký zájem na expanzi má především Polsko, které by navázalo na dřívější tradici.