neděle 24. září 2017 Jaromír
EURO 21

Favorizované Německo na úvod překvapivě ztratilo se Srbskem

aktualizováno 17. 6. 2015 22:34

Praha - Německá fotbalová jednadvacítka, která byla před šampionátem považována zřejmě za hlavního kandidáta na celkové vítězství, v úvodním duelu pouze remizovala se Srbskem 1:1. Sympaticky hrající Srbové se v úvodu dostali do vedení, když se po parádní individuální akci prosadil Djuričič, několik minut poté však srovnal Emre Can svou střelou zpoza vápna.

Němci slaví gól sítě Srbska

Utkání začalo opatrně z obou stran, Srbové však v úvodní desetiminutovce byli aktivnějším týmem a Němci místo aktivního presinku spíše vyčkávali na ztráty soupeře. Ten ovšem trpělivě rozehrával a hned při své první vážnější příležitosti se dostal do vedení. Místo mezi obrannou a záložní řadou si v osmé minutě našel kmenový útočník Benfiky Lisabon Filip Djuričič, který nasadil jesle stoperovi Robinu Knochemu a s přehledem zakončil k bližší tyči za Ter Stegena.

Srbsko však po vstřelené brance polevilo v aktivitě a Německo jeho váhání záhy využilo. Po čtvrthodině hry poprvé sevřelo soupeře před jeho vápnem, prostor ke střele za šestnáctkou si našel Emre Can a umístěnou střelou ke vzdálenější tyči překonal Pešiče.

Vstřelená branka ovšem německé mužstvo značně uspokojila a Němci znovu přepnuli na velmi rozvláčný a pasivní styl úvodní pasáže utkání. Srbové ucítili příležitost a začali se pokoušet o konstruktivnější a odvážnější rozehrávku. Do velké šance se přitom po necelé půlhodině hry dostal Miloš Jojič, který se protáhl kolem Güntera a dostal se až sám před Ter Stegena, z úhlu však poslal míč jen těsně vedle levé tyče.

Němce se snažil probudit svým šikovným průnikem z levého křídla Armin Younes, míč však poslal nad bránu. Závěrečnou ospalou čtvrthodinu poločasu prořízl svou parádní střelou po signálu z přímého kopu Goran Čaušič. Jeho ránu však Ter Stegen vytáhl na břevno, odkud se míč odrazila pouze na brankovou čáru a Srbové faulovali při pokusu dorazit míč do sítě.

Německá jednadvacítka do druhého poločasu nastoupila se změnou v záloze, nevýrazného Leitnera vystřídala nová posila Bayernu Mnichov Joshua Kimmich. Německý trenér Hrubesch změnil i rozestavení týmu, který se místo 4-2-3-1 při držení míče a 4-4-2 v obranné fázi začal projevovat spíše jako 4-3-3.

Německému týmu však ani tyto změny zásadně nepomohly a nebyl schopen lépe držet míč. Šance přicházely velmi sporadicky z obou stran. Jedinou větší příležitost si vypracoval Hrubeschův výběr, když si v 57. minutě Hofmann naskočil na centr z pravé strany, v dobré pozici však poslal míč hlavičkou pouze vedle pravé tyče.

Srbové se v závěru mohli pokusit i o zisk tří bodů, když jeho soupeř musel dohrávat v deseti. Christian Günter při svém průniku nadskočil, když očekával kontakt srbského obránce a zdramatizoval svůj pád, za což obdržel přísnou druhou žlutou kartu. Srbskému výběru však již ke konci docházely síly a naopak Německo hrálo v závěrečných fázích soustředěněji než v předchozím průběhu zápasu.

Čtyři minuty před koncem dokonce mohlo rozhodnout o svém vítězství, když se na levém kraji hřiště protáhl střídající Bittencourt a sklepl na dobíhajícího Vollanda, jeho střela z dobré pozice u penaltového puntíku však byla zblokována. Němce velká příležitost nabudila a snažili se ještě dále přidat druhou branku, nicméně unavené Srbsko nakonec přece jen udrželo cenný bod za remízu 1:1.

Německo - Srbsko 1:1 (1:1)
Branky: 17. Can - 8. Djuričič. Rozhodčí: Estrada - Martínez, Sobrino (všichni Šp.). ŽK: Leitner, Günter - Brašanac, Čaušič, Pantič. ČK: 69. Günter. Diváci: 5500.

Německo: Ter Stegen - Korb, Ginter, Knoche, Günter - Can, Leitner - Volland, Meyer (77. Bittencourt), Younes - Hofmann (71. Schulz). Trenér: Hrubesch.

Srbsko: Dmitrovič - Stojkovič, Spajič, Pantič, Petrovič - Brašanac, Čaušič - Jojič (90. Milunovič), Djuričič, Srnič (77. Čavrič) - Pešič (90.+3 Trujič). Trenér: Dodič.

Zdroj: ČT sport