úterý 27. června 2017 Ladislav

Italka Guderzová slaví triumf na MS v cyklistice

Mendrisio (Švýcarsko) – Pětadvacetiletá Italka Tatiana Guderzová se dnes ve švýcarském Mendrisiu stala mistryní světa v cyklistice. Za ní skončily Nizozemka Marianne Vosová a další Italka Noemi Canteleová. Česká reprezentantka Martina Růžičková závod nedojela. "Moc jsem chtěla závod dokončit. Po defektu jsem se snažila peloton dojet, ale bohužel se mi to nepodařilo. Jsem hodně smutná. Nevyšla mi časovka a toužila jsem se ukázat alespoň v dnešním závodě," řekla Růžičková.

Tatiana Guderzová

Přibližně v polovině závodu se vytvořila v čele asi padesátičlenná skupina, která se v každém ze dvou stoupání tenčila. Na 80. kilometru měla již jen třicet závodnic. V té době zaútočila Canteleová, s níž se do úniku vydaly Britka Pooleyová, Němka Arndtová a padesátiletá francouzská legenda Ciprelliová-Longová, která získala první zlato na mistrovství světa již v roce 1985, tedy v době, kdy většina jejích dnešních soupeřek ještě nebyla na světě.

Kvarteto spolu vydrželo jeden okruh. Pak pokračovala v samostatné akci Canteleová, která před pěti lety skončila na MS stříbrná, zatímco ostatní tři závodnice dojela patnáctičlenná skupina. Té záhy neodolala ani Italka.

Italské cyklistky byly nejaktivnější a nakonec slavily úspěch. V prvním stoupání v závěrečném kole nastoupila Guderzová, ale rychle se na ni dotáhly Vosová, Canteleová a šampionka z časovky Američanka Armstrongová. Na další útok Guderzové již toto trio nezareagovalo. Italka získala rychle dvacetisekundový náskok, který uhájila až do cíle. Nejvíce se ji snažila dostihnout Vosová. Mistryně světa z roku 2006 ale neuspěla a se zbylou dvojicí spurtovala o druhé místo, které vybojovala potřetí za sebou. Na Armstrongovou zbyla čtvrtá příčka.