neděle 25. června 2017 Ivan

Cancellara má třetí zlato z časovky MS silničních cyklistů

Mendrisio (Švýcarsko) - Časovka na mistrovství světa v silniční cyklistice má již potřetí stejného vítěze – Švýcara Fabiana Cancellaru, který suverénním způsobem vyhrál dnešní závod na domácí půdě. Druhý dojel Švéd Gustav Larsson, třetí byl Němec Tony Martin. Z českých jezdců se na start postavil František Raboň a obsadil 19. místo. Za Cancellarou zaostal o čtyři minuty a 40 vteřin.

Fabian Cancellara

Osmadvacetiletý Cancellara na 49,8 kilometru dlouhé trati v Mendrisiu potvrdil, že patří k nejlepším časovkářům současnosti. Do cíle dojel v čase 57:54 s náskokem jedné minuty a 27 vteřin před Larssonem, Martin ztratil o minutu více. Švýcarský cyklista se díky dnešnímu triumfu vrátil na časovkářský trůn, z kterého ho loni sesadil Němec Bert Grabsch. Cancellara navázal na loňské zlato z olympiády v Pekingu a vítězství ze světových šampionátů v letech 2006 a 2007.

Dlouho vévodil výsledkové listině Američan Tom Zirbel. Letošní vicemistr své země v třiceti letech startoval na mistrovství světa poprvé, dokonce to byl jeho první start v Evropě. Dlouho sahal po medaili, nakonec jej od bronzu dělilo 17 sekund.

Cancellara dojel stříbrného olympionika Larssona po 20 kilometrech

Vše se ale začalo měnit po startu poslední skupiny čtrnácti elitních cyklistů, mezi nimiž vyrazil na trať i český šampion Raboň. Hned od prvního mezičasu nenechával Cancellara nikoho na pochybách, že je ve skvělé formě. Po prvním ze tří okruhů měl k dobru na druhého Martina 40 sekund, stříbrného z olympijských her v Pekingu Larssona dokonce po dvaceti kilometrech dojel. Raboň byl se ztrátou 1:31 na devatenáctém místě.

Diváci hnali Cancellaru kupředu a ten strojovým tempem zvyšoval svůj náskok. Záhy nebylo otázkou, kdo zvítězí, ale o kolik bude Švýcar rychlejší. Larssonovi paradoxně "pokoření" od Cancellary pomohlo. Dokázal se jej chvíli držet a tím získal rytmus, což jej nakonec vyneslo na druhé místo před Martina. Ten ve čtyřiadvaceti letech dosáhl na první medaili v kategorii elite.