neděle 25. června 2017 Ivan

Cyklistka Armstrongová končí kariéru zlatem v časovce na MS

Mendrisio (Švýcarsko) - Mistryní světa v časovce se stala americká cyklistka Kristin Armstrongová, jež tak ve švýcarském Mendrisiu navázala na zlato z olympijských her v Pekingu. Ziskem svého druhého titulu světové šampionky korunovala úspěšnou kariéru, kterou hodlá po mistrovství ukončit. Při neúčasti nemocné mistryně republiky Terezy Huříkové startovala v časovce jediná česká žena Martina Růžičková, která byla s téměř pětiminutovou ztrátou klasifikována na 34. pozici.

Americká cyklistka Kristin Armstrongová na cyklistické časovce na MS
  • Americká cyklistka Kristin Armstrongová na cyklistické časovce na MS autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1132/113128.jpg?1253721191
  • Australský cyklista Jack Bobridge v časovce mužů do 23 let na MS autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1132/113125.jpg?1253720936

Armstrongová vyhrála na trati 26,8 km s velkým náskokem 55 sekund před Italkou Noemi Canteleovou. Třetí byla s odstupem dalších tří sekund Linda Melanie Villumsenová z Dánska. Obhájkyně loňského titulu, krajanka Armstrongové Amber Nebenová, obsadila šesté místo. Elitní desítku uzavřela padesátiletá cyklistická legenda Jeannie Longová-Ciprelliová.

Časovkářka Armstrongová začala sbírat velké medaile až po třicítce, zato získala už pátou. Vedle zlata z Pekingu a dnešního závodu má ve sbírce nejcennější medaili z MS 2006, rok předtím získala bronz a rok poté stříbro.

Časovce mladíků kraloval Bobridge

Časovku cyklistů do 23 let vyhrál Australan Jack Bobridge, nejlepší z Čechů Jakub Novák skončil na 21. příčce. Za Bobridgem zaostal o minutu a 45 vteřin. Další český reprezentant na startu Vojtěch Hačecký obsadil se ztrátou dvou minut a 47 vteřin 36. příčku.

Dvacetiletý Australan zvládl 33 km dlouhou trať za 40 minut a 44 vteřin a titulem navázal na úspěšné vystoupení na letošním mistrovství světa na dráze, kde získal stříbrnou medaili ve stíhacím závodu na čtyři kilometry. Pro stříbro si dojel se ztrátou 19 vteřin Portugalec Nelson Oliveira, třetí skončil obhájce stříbrné medaile Patrick Gretsch z Německa.

Výsledky MS v silniční cyklistice:

Muži do 23 let - časovka (33,2 km): 1. Bobridge (Austr.) 40:44, 2. Oliveira (Portug.) -19, 3. Gretsch -28, 4. Kittel (oba Něm.) -35, 5. Mallori -37, 6. Balloni (oba It.) -40, ...21. Novák -1:45, 36. Hačecký (oba ČR) -2:47.

Ženy - časovka (26,8 km): 1. Armstrongová (USA) 35:26, 2. Canteleová (It.) -55, 3. Villumsenová (Dán.) -58, 4. Arndtová (Něm.) -1:24, 5. Soederová (Rak.) -1:28, 6. Nebenová (USA) -1:29, ...34. Růžičková (ČR) -4:50.