První vítězství přišlo v dánském Bogense. Junior Kopecký vede SP

Tomáš Kopecký navázal na skvělé představení na ME v Táboře a vyhrál podnik Světového poháru v dánském Bogense. Pro osmnáctiletého juniora jde o první vítězství v seriálu, jehož pořadí nyní vede. V seniorských kategoriích se radovali lídři pořadí SP Sanne Cantová a Mathieu Van der Poel. Na šesté příčce skončila Kateřina Nash.

Tomáš Kopecký vítězí v Bogense
zdroj: ČTK/ZUMA autor: David Stockman

Tomáš Kopecký před dvěma týdny nadchl svou stříbrnou medailí z ME v Táboře, když nestačil pouze na Švýcara Lorise Rouillera. V Bogense už žádného lepšího soupeře nenašel. V cíli měl osmnáctiletý závodník, který žije od narození v Nizozemsku, náskok 42 vteřin na druhého Meese Hendrickxe. Vyhrál tak svůj první podnik SP v kariéře a vede pořadí seriálu.

"Doufám, že vyhraju medaili i na Světovém poháru. A budu dál trénovat a věřit v další úspěchy," říkal Kopecký v Táboře. Na svůj první triumf tak čekal jen dva týdny a jen tedy potvrdil, že českému cyklokrosu roste další hvězda. Úspěšný český den potvrdil patnáctou příčkou Jakub Ťoupalík.

V kategorii do 23 let slavil vítězství britský talent Thomas Pidcock, který v září uspěl i na silničářském světovém šampionátu. V norském Bergenu tehdy porazil všechny své vrstevníky, mezi nimi i jedenáctého Vojtěcha Sedláčka, v časovce. Pátý skončil v Bogense Adam Ťoupalík.

Ilustrační foto

Cantovou nezastavil v Bogense ani spadlý řetěz

Do čela závodu šla na trati, kde cyklokrosařky pojedou v roce 2019 mistrovství světa, vedoucí žena pořadí Světového poháru Sanne Cantová. Záhy se ukázalo, že to podobně jako před měsícem v Koksijde nebude vůbec lehký závod. Na bahnité trati cyklokrosařky padaly – jednou z těch, které šly k zemi, byla Sophie De Boerová – a musely často ze sedla.

Po třech z celkových pěti okruhů se na špičce závodu držela Cantová spolu s Helen Wymanovou. Belgicko-britské duo si drželo půlminutový náskok před soupeřkami, kde se pohybovala také Kateřina Nash. Česká cyklorosařka ale neukázala v Bogense všechny své kvality a nakonec dojela na šesté příčce. Jedenáctá skončila česká šampionka Pavla Havlíková, Nikola Nosková dokončila na 22. příčce.

Souboj o zlato si už už pro sebe rozhodla Cantová, která využila technických chyb své soupeřky. Ovšem v závěrečném kole musela řešit problém se spadlým řetězem a Britka se na ni dotáhla. Cantová však ukázala, že formu měla v Bogense lepší, soupeřce znovu ujela a nakonec v cíli mohla zvednout ruce nad hlavu. Dále tak navýšila své vedení v pořadí SP. V souboji o třetí místo porazila Kaitlin Keoughová italskou cyklokrosařku Evu Lechnerovou.

Závěr SP cyklokrosařek v Bogense

Souboj rivalů vyzněl pro Van der Poela

Na rozdíl od evropském šampionátu došlo k souboji hlavních rivalů současného cyklokrosu. Zatímco Wout van Aert táborský závod vynechal a raději odjel na soustředění, Mathieu Van der Poel před českým publikem s přehledem triumfoval. Organizátorům dánského podniku SP se ovšem už poštěstilo mít oba cyklokrosaře ve startovním poli.

Oba byli také odpočátku na čele a tempo s nimi drželi pouze Toon Aerts a Lars Van der Haar. Čtveřice na čele se po zrychlení Van der Poela rozpojila ve druhém okruhu, přičemž z Belgičanů se překvapivě dokázal favorita chytit pouze Aerts. Za zadním kolem mistra Evropy se udržel až do pátého kola, kdy mu soupeř na dlouhé rovince u mořského pobřeží upláchl.

Zbývající čtyři okruhy už tak došlo na známý obrázek z letošní sezony, kdy vnuk Raymonda Poulidora a syn Adrieho Van der Poela ujížděl sám všem soupeřům. Jako jediný dokázal vyjet nejprudší kopec na trati a také ukázal nejvíc jistoty na překážkách, kde především jeho krajan Van der Haar opakovaně chyboval a hned třikrát vrávoral nebo se kácel k zemi.

V cíli čtvrtého závodu SP mohl dvaadvacetiletý jezdec slavit čtvrté vítězství a ještě tak navýšil své obrovské vedení v hodnocení seriálu. Druhý se nakonec objevil van Aert, který dokázal na cílové rovince unaveného Aertse přesprintovat. Na patnáctém místě skončil český šampion Michael Boroš, který na trati jednou bolestivě spadl.

Závěr SP cyklokrosařů v Bogense

Závod Světového poháru v cyklokrosu v Bogense (Dánsko):

Muži: 1. M. Van der Poel (Niz.) 1:02:58, 2. Van Aert -8, 3. Aerts (oba Belg.) -9, 4. Van der Haar (Niz.) -47, 5. Merlier (Belg.) -1:21, 6. Van Kessel (Niz.) -1:28, ...15. Boroš -2:45, 26. Paprstka -3:54, 30. Nesvadba

Průběžné pořadí (po 4 z 9 závodů): 1. M. Van der Poel 320, 2. Van Aert 220, 3. Van der Haar 219, 4. L. Sweeck 208, 5. Hermans 203, 6. M. Vanthourenhout (všichni Belg.) 200, ...14. Boroš 140, 55. Paprstka 25, 61. Nesvadba 21.

Ženy: 1. Cantová (Belg.) 41:19, 2. Wymanová (Brit.) -9, 3. Keoughová (USA) -48, 4. Lechnerová (It.) -51, 5. Van Loyová (Belg.) -1:19, 6. Nash -1:20, ...11. Havlíková, 22. Nosková, 33. Šafářová -4:16, 44. Švihálková -6:03, 51. Ungermanová -7:25.

Průběžné pořadí (po 4 z 9 závodů): 1. Cantová 290, 2. Keoughová 251, 3. De Boerová (Niz.) 230, 4. Van Loyová 181, 5. Nash 180, 6. Lechnerová 180, ...25. Havlíková 78, 33. Nosková 58, 57. Štěpánová 26, 67. Šafářová 18, 76. Švihálková 15, 83. Ungermanová 9.

Muži do 23 let: 1. Pidcock (Brit.) 51:30, 2. Iserbyt (Belg.) -15, 3. Wouters (Niz.) -49, ...5. A. Ťoupalík -1:23.

Průběžné pořadí (po 2 ze 7 závodů): 1. Pidcock 120, 2. Iserbyt 95, 3. A. Ťoupalík 85, ...32. Schubert 5, 35. Jelínek 4.

Junioři: 1. Kopecký, 2. Hendricx -42, 3. Ronhaar (oba Niz.) -53, ...15. J. Ťoupalík -2:07, 18. Ježek -2:52, 19. Tomášek -3:00, 22. Schierl -3:10, 24. Říman -3:16.

Průběžné pořadí (po 2 ze 7 závodů): 1. Kopecký 105, 2. Ronhaar 105, 3. Hendrikx 80, ...20. Ťoupalík 16, 24. Ježek 13, 28. Tomášek 10, 29. Mikšaník 10, 30. Schierl 10, 38. Říman 6.