Dřinu v písku zvládli nejlépe Kaptheijnsová a van der Poel

Závody v belgickém Koksijde patří k nejnáročnějším v celém seriálu Světového poháru. Písčitou trať zvládla skvěle nizozemská cyklokrosařka Maud Kaptheijnsová, která si od prvního okruhu jela vlastní závod a soupeřkám nedávala šanci. Nejlepší Češkou byla desátá Pavla Havlíková. Mezi muži byl suverénně nejrychlejší Mathieu van der Poel. V kategorii mužů do 23 let skončil druhý Adam Ťoupalík.

Mathieu van der Poel
zdroj: ČTK/BELGA autor: DAVID STOCKMAN

Závodnice vyrazily ze startovního prostoru a netrvalo to dlouho a již se šplhaly na proslulou písečnou stěnu v Koksijde. Dopředu se na belgické půdě okamžitě hnaly Nizozemky Maud Kaptheijnsová a Sophie De Boerová, krok s nimi zprvu držela ještě Američanka Kaitlin Keoughová. Naopak mistryně světa a domácí hvězda Sanne Cantová nebyla ve své kůži a po pádu musela dojíždět ztrátu na nejlepší. V závěsu se za ní snažila držet Pavla Havlíková.

V náročných písečných úsecích záleželo hodně na technických kvalitách závodnic – schopnost najít si dobrou stopu byla klíčová. Kaptheijnsová se v tomto směru ukázala jako zdaleka nejlepší. Ve druhé polovině prvního okruhu odjela De Boerové a od té doby si jela vlastní závod, na který žádná ze soupeřek neměla pražádný vliv. Po pěti odjetých okruzích vyhrála v cíli s obřím náskokem 52 vteřin před De Boerovou. Třetí skončila Cantová (+1:27).

Nejsilnější z Češek Havlíková se držela po celý závod na chvostu elitní desítky. Svou pozici musela v závěrečném okruhu hájit před skupinou silných závodnic, té ale odolala a nakonec obsadila desátou příčku (+2:04). Nikola Nosková dojela na 22. místě, o tři pozice níže skončila Karla Štěpánová. Kateřina Nash, které po dvou podnicích ve Spojených státech patřilo druhé místo v průběžném hodnocení Světového poháru, se závodů neúčastnila.

Závod mužů měl být odpočátku duelem šampionů Mathieua van der Poela a Wouta van Aerta. Na písčité trati se předpoklady začaly naplňovat od úvodních metrů – van der Poel vedl a jeho belgický sok jej následoval. Ve třetím okruhu ale začal Belgičan zpomalovat a jeho opakovaná technická zaváhaní jej stáhla dozadu. Van der Poel si dojel pro jasné vítězství a napodobil krajanku Kaptheijsnovou. Van Aert nakonec dojel až třetí za Larsem van der Haarem.

SP 2017/18 Belgie

Závod Světového poháru v cyklokrosu v Koksijde (Belgie):

Ženy: 1. Kaptheijnsová 44:20, 2. De Boerová (obě Niz.) -52, 3. Cantová -1:27, 4. Selsová (obě Belg.) -1:29, 5. Comptonová (USA), 6. Brandová (Niz.) obě -1:46, ...10. Havlíková -2:04, 22. Nosková -3:32, 25. Štěpánová -4:22, 42. Ungermannová -8:09, 43. Švihálková -6:20.

Průběžné pořadí (po 3 z 9 závodů): 1. Cantová 210, 2. De Boerová 190, 3. Keoughová (USA) 186, ...5. Nash 130, 33. Havlíková 42, 46. Nosková 29, 48. Štěpánová 26, 72. Ungermannová 9, 73. Švihálková 8.

Muži: 1. M. Van der Poel 1:02:41, 2. Van den Haar (oba Niz.) -39, 3. Van Aert -50, 4. Sweeck (oba Belg.) -1:15, 5. D. Van der Poel (Niz.) -1:29, 6. Soete (Belg.) -1:30, ...29. Boroš -5:46.

Průběžné pořadí SP (po 3 z 9 závodů): 1. M. Van der Poel 240, 2. Sweeck 160, 3. Van der Haar 159, ...14. Boroš 104.

Muži do 23 let: 1. Pidcock (Brit.) 52:25, 2. A. Ťoupalík -13, 3. Iserbyt (Belg.) -32, ...30. Jelínek -7:09, 31. Šulc -8:31, 32. Honzák, 33. Mayer oba -2 kola, 37. Gavenda-4 kola.

Junioři: 1. Ronhaar 40:05, 2. Kamp (oba Niz.) -24, 3. Kopecký -29, ...21. Mikšaník -3:13, 29. Schierl -4:30, 30. Říman -4:31, 32. J. Ťoupalík -4:55, 34. Ježek -5:55.