sobota 19. srpna 2017 Ludvík

Veteránka Nash vybojovala na MS v cyklokrosu bronz, vyhrála Belgičanka Cantová

aktualizováno 28. 1. 2017 19:13

Bieles - Kateřina Nash získala na mistrovství světa v cyklokrosu v Lucembursku bronz v závodě žen. Svůj první titul vybojovala v závodě žen Belgičanka Sanne Cantová, která předčila v dramatickém závěru favorizovanou Nizozemku Marianne Vosovou, sedminásobnou mistryni světa. Nikola Nosková dojela v závodě do 23 let šestá, šampionkou se stala Annemarie Worstová z Nizozemska. V závodě juniorů si podmanili kompletní stupně vítězů Britové.

Kateřina Nash (vpravo) na stupních vítězů

Devětatřicetiletá Nash potvrdila vynikajícím výkonem na těžké trati pozici největší medailové naděje české výpravy. Na MS byla třetí už v roce 2011 v Sankt Wendelu.

Na medaili dosáhla třetí žena celkového pořadí Světového poháru i přesto, že měla zkraje závodu technické problémy a propadla se až na konec první desítky. Ve třetím z pěti okruhů na náročné trati ale předvedla fantastickou stíhací jízdu a vrátila se do hry o cenný kov.

V samém závěru musela o bronz tvrdě bojovat s Nizozemkou Lucindou Brandovou, ale při nájezdu na krátkou cílovou rovinku byla rychlejší. Stejně rozhodla souboj o zlato i Cantová, které v posledním kole napomohl i spadlý řetěz vedoucí Vosové.

Dramatický závěr závodu žen na MS v cyklokrosu

Nizozemka, která získala titul naposledy v roce 2014, jako kdyby po opravě kola neměla především psychické síly na souboj až do finiše. V posledních desítkách metrů evidentně zklamaná na spurt rezignovala. Všestranná cyklistka má z MS sedm zlatých, dvě stříbrné a jednu bronzovou medaili.

Šestadvacetiletá Cantová se dočkala titulu po stříbru (2015) a dvou bronzech (2012 a 2016). "Jsou to skvělé pocity. V předposledním kole, kdy jsem měla rozbitou tretru, už jsem tomu moc nevěřila, ale když pak Marianne musela v závěrečném okruhu opravovat kolo, napadlo mě, že bych mohla přece jen vyhrát," uvedla Cantová.

V cíli měla obrovskou radost. "Byl to pro mě sen od mých šesti let. Marianne je sedminásobnou šampionkou a mně se podařilo ji po 20 letech od toho snu porazit. Tohle je pro mě nejhezčí den v životě, naprosto neuvěřitelný. Jsem strašně šťastná," dodala Cantová.

Radující se Sanne Cantová

Smutek naopak vyzařoval z tváře Vosové. "Jsem trochu zklamaná. Byl to divoký závod, ve kterém bylo zřejmé, že se může stát cokoliv. Nakonec se rozhodovalo až v posledním kole. Na takové trati je obtížné si vytvořit větší náskok, když musíte jet opatrně a dávat si pozor na chyby," řekla devětadvacetiletá Vosová.

Jen pár stovek metrů trvalo vystoupení čtyřnásobné české šampionky Pavly Havlíkové. Po hromadném pádu při výjezdu na kopec jí zůstalo v rukách kolo se zlomený rámem. Kvůli bolesti žeber navíc musela vyhledat lékařské vyšetření.

"Hromadný pád jsem zavinila já. Prasknul mi rám a já se poroučela k zemi. Ještě štěstí, že se mi to nestalo v některém prudkém sjezdu. To bych asi dopadla daleko hůř," připustila Havlíková.

Thomas Pidcock

Velmi kluzký povrch v závodě juniorů se stal osudným pro zpočátku vedoucího Francouze Bonsergenta, který vypadl ze hry o medaile po pádu, kdy měl navíc technické potíže a musel běžet do depa. Přitom ještě ztratil tretru a nakonec uzavíral až první dvacítku.

Tím se otevřela cesta za triumfem úřadujícímu mistru Evropy Thomasu Pidcockovi, jenž zvítězil s přehledem o 38 vteřin před kranajem Danielem Tulettem. O dalších šest sekund zůstal zpět třetí další Brit Ben Turner.

Mezi cyklokrosařskými juniory vládli Britové

V porovnání s dopoledním závodem juniorů sice závodnicím do 23 let trať o něco změkla, ale i tak zůstávala hodně kluzká a cyklokrosové naděje na ní měly hodně potíží.

Nejlépe rozjela závod pozdější vítězka Worstová, ale ještě během úvodního okruhu spadla a o nevelký náskok přišla. Nosková byla po prvním kole pátá s patnáctivteřinovou ztrátou.

Obhájkyně překvapivého loňského stříbra z Heusden-Zolderu si nakonec ještě o jednu příčku pohoršila a ztratila minutu a 44 vteřin na vítězku.

Tou se stala přece jen Worstová, která se zvládla po pádu chytit Britky Evie Richardsové a od poloviny závodu na pět okruhů opět převzala režii.

Třetí žena závěrečného závodu Světového poháru v Hoogerheide za sebou nechala Američanku Ellen Nobleovou o deset sekund. Richardsová si pro bronz dojela za dalších 16 vteřin.

Na šestnáctém místě skončila Jana Czeczinkarová, další česká zástupkyně Tereza Vaníčková uzavřela první třicítku a Martina Kukulová byla 36.

"Bylo to hrozně těžké, vůbec nikde se nedalo odpočívat. Jela jsem stále do plných a musela si dávat pozor v nebezpečných sjezdech a zatáčkách. Odstartovala jsem hodně špatně, nepodařilo se mi nacvaknout ani jednu nohu. Naštěstí byl nájezd poměrně dlouhý, že jsem se dokázala probojovat na páté místo," popsala Nosková.

Připustila, že na boj o medaile neměla. "Když jsem se dotáhla na čtvrtou Belgičanku, tak už mi došlo. Po nemoci ještě nejsem úplně zdravá, pořád pokašlávám. I když jsem chtěla udržet páté místo, přesto jsem spokojená. Příští rok je ještě šance," doplnila Nosková.

Výsledky mistrovství světa v cyklokrosu:

Junioři (22,54 km): 1. Pidcock 41:24, 2. Tulett -38, 3. Turner (všichni Brit.) -44, ...21. Gavenda -4:13, 27. Vaníček -5:06, 34. Kopecký -6:07, 41. Honzák -6:35, 59. Schierl -2 kola.

Ženy do 23 let (15,55 km): 1. Worstová (Niz.) 43:47, 2. Nobleová (USA) -10, 3. Richardsová (Brit.) -26, 4. Verdonschotová (Belg.) -1:08, 5. Bakkerová (Niz.) -1:41, 6. Nosková -1:44, ...16. Czeczinkarová -3:58, 30. Vaníčková -6:35, 36. Kukulová -7:57.

Ženy elite (15,55 km): 1. Cantová (Belg.) 43:06 2. Vosová (Niz.) -1, 3. Nash, 4. Brandová (Niz.) obě -21, 5. Rochetteová (Kan.) -36, 6. Lechnerová (It.) - 53, 7. Majerusová (Luc.) -1:21, 8. Van Loyová (Belg.) -1:25, 9. Brammeierová (Brit.) -1:31, 10. Antonneauová (USA) -1:46, ...Havlíková nedojela.