ČTsport

ČTsport
středa 18. října 2017 Lukáš

Jaké byly Hry v Soči očima předsedy ČOV? Odpovídal Jiří Kejval

Velikost textu:
Česká republika prožila v Soči rekordní medailové žně. Už šest medailí z Vancouveru byl velký úspěch, osm cenných kovů z Ruska je potvrzení výrazného trendu. "Mrazí mě z toho v zádech," reagoval předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval v rozhovoru pro iDnes.cz. V čem tkví takový úspěch? Jak toho využít do budoucna? Jak ČOV hodnotí projekt Olympijského parku na Letné? Jiří Kejval odpovídal na Vaše dotazy.
Jaké byly Hry v Soči očima předsedy ČOV? Odpovídal Jiří Kejval

Jiří Kejval

Ivan navl: Veslujete ještě? Máte na to čas?
09:48 - Jiří Kejval: Dobrý den, snažím se každý den dělat nějaký sport (běh, kolo, veslařský trenažér). Loni jsou toho na vodě moc nenavesloval, především díky povodním a následnému řešení jejích následků.
Londýňan: Máte radši letní nebo zimní OH a proč?
09:50 - Jiří Kejval: Pocházím z letního sportu, takže mám k letním hrám bližší vztah. Ostatně letošní hry v Soči připomínaly trošku i letní... Takže postupem času je vidět, že se rozdíly smývají:)
Olda: Jak jste spokoejný s úspěchem olympijského parku na Letné? Co byste na něm zpětně změnil, po zkušenostech?
09:54 - Jiří Kejval: Olympijský park byla pro nás i fanoušky novinka. Nevěděli jsme, jak velký bude mezi lidmi zájem. 400 000 návštěvníků předčilo veškerá naše očekávání. V současné době veškeré aktivity vyhodnucujeme. Rozhodující je pro nás otázka, kolik lidí se inspirovalo ke sportování a kolika dětem jsme mohli představit různé sporty a s jakým výsledkem.
Jaroslav: Pane Kejvale jak je práce předsedy ČOV náročná? Co děláte mimo olympijády?
09:57 - Jiří Kejval: Olympiáda je jenom třešnička na dortu v práci předsedy. ČOV má za úkol zastupovat celý český sport směrem k ministerstvu, vládě a ústavním orgánům. V minulých letech byla tato práce zanedbávána, takže je jí více než dost.
Karel Nemytý: Dobrý den, pane Kejvale. Olympiáda se z českého pohledu povedla. Jak jste ji ale prožil vy? Kolik jste toho průměrně v jejím průběhu naspal a jaký závod nebo zápas, český i obecně, vás nejvíce zaujal? Děkuji za odpověď.
10:01 - Jiří Kejval: Spánek byl problém, protože jsme tam fungovali podle ruského času a zároveň řešili věci v Praze podle českého. Rozdíl byl tři hodiny. Málokdy se podařilo naspat více než pět hodin. Emocionálně nejsilnější byl závod Evy Samkové a Tomáš Krause. Jednak jsem objevil nový nádherný sport a zároveň jsem si mohl prožít obrovskou radost v případě Evy a stejně velké zklamání v případě Tomáše. Ale takový je sport.
jana petraskova: dobry den, jak se zacinate pripravovat na OH v Riu a co vas ted ceka za pripravnou praci? jake mate pred letni olympiadou ocekavani a ceho byste chteli dosahnout? dekuji a mejte se dobre
10:05 - Jiří Kejval: Olympiáda v Riu bude velká výzva především pro pořadatele. Letos se tam koná MS ve fotbale, za dva roky olympijské hry. Takhle náročný program nemělo žádné olympijské město v histori. Z toho důvodu je příprava náročná i pro nás, protože organizátoři mají v současné době plnou hlavu příprav fotbalového mistrovství. Předpokládám, že naplno se přípravy z naší strany rozjedou letos na podzim. Co se týče medailí, tak zimní sporty nasadily vysokou laťku, takže letní se budou muset hodně snažit:) U medailí budeme spolehát tradičně na atletiku, veslaře, kanoisty, střelce, cyklisty, ale i na moderní pětibojaře a pevně doufáme, že se do té doby objeví ještě jiný favorit, o kterém teďka nemusíme vědět.
Gabriel Soukal: Biatlon je na vzestupu. Jak toho využít?
10:09 - Jiří Kejval: Biatlon je největší překvapení olympiády. Jak z hlediska úspěchu, tak i atraktivity sportu. Podle sledování české televize některé závody v biatlonu předčily i sledovanost hokejových zápasů. To je kapitál, který by se mělo podařit zúročit. Biatlonový svaz v ČR je relitvně malý, ale za to dobře organizovaný a pracuje v něm spousta zapalených lidí, kteří jsou i skvělými odborníky. Uvidíme, jak biatlonisté zvládnou příval nových zájemců a dokaží ho využít.
Ondatra: Hezký den, jak se vám v Soči líbilo? Jak Hry hodnotíte a čím vás Rusové v dobrém či špatném překvapili?
10:13 - Jiří Kejval: Do Soči jsme odjížeděli s velmi malým očekáváním pod vlivem negativních informací z médií. O to větší překvapení pro nás byla nejenom úroveň sportovišť, ale především skvělá organizace a na každém kroku milí a usměvaví organizátoři. Na druhou stranu, teď když o tom přemýšlím pár dní poté, uvědomuji si, že jsem za celou dobu konání her nikdě neviděl žádné děti ani důchodce. Tak se ptám sám sebe, jestli jsme byli v reálném Rusku.
Martin Vosecký: Dobrý den. Chci ze zeptat, proč byl v Soči předseda Florbalové Unie Filip Šuman.
10:15 - Jiří Kejval: Filip Šuman je místopředseda ČOV a z logiky věci reprezentoval ČOV na hrách. Pomáhal při vlastní organizaci, absolvoval řadu důležitých mezinárodních jednání a rád bych mu touto cestou za jeho učást a bezplatnou práci pro ČOV poděkoval.
Martina V.: Dobrý den, pane předsedo, po takto úspěšných zimních OH se již nyní hromadí zástupy dětí s touhou provozovat vybraný sport (povětšinou biatlon)...budete na to reagovat nasměrováním větší částky peněz na mládežnický sport, trenéry mládeže atd.? Děkuji za odpověď a gratuluji k úspěšným hrám!
10:18 - Jiří Kejval: Veškerou naší snahu o zvýšení finančních prostředků do sportu věnujeme mládeži. Uvědomujeme si, že zájem o sportování mládeže v ČR v posledních letech výrazně ochabnul. Naším hlavním úkolem je změnit tento trend. Zájem v době her jsme se snažili zvýšit i formou Olympijského parku, kde děti měly možnost osobně si vyzkoušet olympijské sporty. Ve spolupráci se svazy ministerstvem školství se snažíme vytvořit pro mládež co nejlepší podmínky.
Hanka: Dobrý den, předem bych nejprve chtěla pogratulovat k úžasným výsledkům na olympiádě! Byly to krásný zážitky, který si budu hodně dlouho pamatovat. A chtěla bych se zeptat, jestli plánujete pokračovat v projektu olympijský park (což byl podle mně velmi dobrý napad) i na příštích olympiádách, jak letních tak zimních. Děkuji
10:20 - Jiří Kejval: Uvidíme až budeme mít všechna vyhodnocení a porovnáme poměr výkon/efekt. Ale číslo 400 tisíc návštěvníků je zavazující.
René, já a Rudolf: Chodíváte na golf?
10:21 - Jiří Kejval: Sice jsem členem jednoho golfového klubu, ale golf jako takový nepraktikuji. Asi mi na něj chybí čas:)
MARTIN SKOVAJSA: KDY BUDE CESKA REPUBLIKA KANDIDOVAT NA PORADANI OLYMPIJSKYCH HER??
10:22 - Jiří Kejval: V současné ekonomické situaci si kandidaturu neumím představit.
Daniel: Dobrý den bude stějně LOH a ZOH i paraolympiáda přímo živě jednotlivé disxiplníny a kdy si myslíte to bude při jaký olympiádě ? Bude MOV sporuplacovat s uspěšnímy sporty jako snowbord a rychlobruslení aby měly lepší podmníky udělat projekt kolik by stála dráha na swobord cross a rychlobrusení a další a oslový s tím stát, kraje, mšsta s "nějvětčím rozpočtem" ? Děkuji
10:28 - Jiří Kejval: Pokud se ptáte na to, jestli ČOV bude podporovat výstavbu sportovních zařízení pro naše nové úspěšné olympijské sporty, jako je třeba snowboard/skikrosová dráha nebo rychlobruslařský ovál, tak jsme určitě přívrženci této myšlenky. Uděláme maximum pro to, aby se tato sportoviště vybudovala, ale vždy tomu musí předcházet přísná ekonomická analýza. Výše uvedená sportoviště se dají postavit za jednotky až desítky milionů korun, nemusí to být miliardy.
Oldřich Svoboda: Vážený pane Kejvale, nepovažoval byste za lepší umístit ten Váš park (ostatně postavený pololegálně na základě vyjímky pro cirkusy a co si budeme povídat, cirkus to nebyl, že?) někde, kde by nedocházelo k devastaci zeleně, které je v Praze tak málo, někde, kde byste lidem, kteří bydlí nedaleko neotravovali po téměř 1/4 roku život, někde, kam by takováhle megalomanská akce patřila, někam, kde je třeba možné i zaparkovat, například na Výstaviště, do prostoru strahovského stadionu nebo na jiné další vhodné místo? Nebylo by úplně ideální, pokud tuhle cirkusovou šarádu chcete nedejbože opakovat každé dva roky, koupit si na to někde nedaleko Prahy (třeba mezi poli u stanice Letňany, kde měly za primátora Béma být olympijské stadiony) nějaký pozemek a postavit si tam trvalý OH lunapark? Věřte, že obyvatele Letné byste tím velmi potěšil. Děkuji předem za odpověď.
10:39 - Jiří Kejval: Velmi mě mrzí, že naší činnost takto vnímáte. Chápu, že pokud je park v blízkosti vašeho bydliště, mohla Vás naše aktivita obtěžovat. Na druhou stranu, bydlíte v centru Prahy, kde leží veřejný park. Ve všech městech na světe je takto situovaný park (Londýn - Hyde Park, New York - Central Park atd.) využiván pro sportovní, kulturní a sociální potřeby občanů města. Letenský park bohužel takovou funkci neplní a je "vlastnictvím" několika stovek pejskařů. Míra zdevastovanosti celého parku především při pohledu na něj z centra města je šokující. Zničené chodníky, grafity na stěnách... Těžko si představit, že některý turista obdivující krásy Prahy, by se dobrovolně vydal do parku. Co se týče úklidu Letenských sadů po Olympijském parku, máme vypracovaný program, který průběžně konzultujeme s Městskou částí Praha 7. Prostory parku nejenže uvedeme do původního stavu, ale také na naše náklady provedeme odborný prořez stromů a zároveň výsadbu nových.

1 2 » 


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter
   Chat s osobností

   Hlavní zprávy

   ČT sport – Tipsport extraliga

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.