ČTsport

ČTsport
pátek 25. května 2018 Viola

Jan Hnízdil o kauze Armstrong a dopingu ve sportu

Velikost textu:
Lance Armstrong se přiznal k užívání zakázaných látek, cyklistika utrpěla těžký úder. Armstrong řekl, že mu tehdy na dopingu nepřišlo nic špatného, že se kvůli němu necítil špatně a neměl pocit, že podvádí. Možná jedna z nejhorších dopingových afér historie sportu ještě zdaleka není rozpletena. Ale není to jen cyklistika, zakázané látky letí stále i ve vzpírání nebo atletice. Diskařka Věra Cechlová díky novým testům starých vzorků získá olympijský bronz. Je doping opravdu všudypřítomný? Vylepšují se zbraně proti němu, nebo je boj zcela marný? Kolik hříšníků zůstává neodhaleno? Na Vaše dotazy odpovídal lékař Centra komplexní péče a přední odborník na problematiku dopingu ve vrcholovém sportu Jan Hnízdil.
Jan Hnízdil o kauze Armstrong a dopingu ve sportu

Jan Hnízdil

Internista a rehabilitační lékař, mimo jiné autor knihy Doping aneb zákulisí vrcholového sportu. Působí v Centru komplexní péče v Dobřichovicích.

Luďka Pelikánová: Půjdete dnes volit? Komu dáte svůj hlas, event. proč?
10:19 - Jan Hnízdil: Zklamáním pro mne bylo, že do prvního kola nepostoupil pan Karel Randák. Z doby svého působení v cyklistické Dukle Praha ho znám jako zásadového, vzdělaného a rázného člověka. Jako prezident by určitě nedělal ostudu. Navíc je to vynikající sportovec - cyklista. Pan Zeman moji důvěru nikdy neměl. Pan Schwarzenberg jí působením v Nečasově vládě definitivně ztratil. Ani jeden z kandidátů není řešením naší kritické společenské situace. Oba jsou jejími spolutvůrci. Rozhodl jsem se proto využít práva nevolit.
Zdeněk: Nedělám si iluzi že vrcholový sport byl a bude 100% čistý ale Armstronga je mi teď trochu líto jak od něj všichni dávají ruce pryč a přitom na jeho popularytě vydělávaly majlant.Myslíte že je to typická ukázka využití sportovce pro bysnys a když už je nepotřebný tak na něm demonstrovat právo a spravedlnost?
10:21 - Jan Hnízdil: Zcela souhlasím. Armstrong se sportovnímu byznysu dobře hodil pokud podával úžasné výkony a funkcionářům bylo lhostejné za jakou cenu a jakým způsobem. Teď, když vyšla pravda najevo, dávají od něj okázale ruce pryč, aby odvedli pozornost sami od sebe.
Radek Praha: Lance Armstrong se vyjádřil m.j. i v tom smyslu, že v dobách, kdy bral doping, to víceméně chápal jako součást hry. Za součást politiky je zase vnímána zcela automaticky lež, jako součást taktiky. Politik se za ní nestydí a novináři s ní rovnou počítají . Konzerva s nápisem Husí paštika obsahuje jen husí sádlo a zbytek jsou vepřové kůže a podobný šmejd. Nemá to vše nějakého společného jmenovatele? Nevnímáme i evidentní lež dnes už nějak jinak - moderněji.
10:24 - Jan Hnízdil: Ano, politika a vrcholový sport mají mnoho společného. Stojí na stejném lživém základu. Doping je součástí vrcholového sportu, korupce je součástí vrcholové politiky. V rámci stávajícího systému vrcholového sportu i politiky nemá ani boj proti dopingu ani boj proti korupci řešení. "Jestliže nemá problém řešení v rámci systému, přestává být problémem a stává se systémovou vadou. Celý systém se pod jeho vadou hroutí," napsal Francis Fukuyama v knize Konec dějin. Nyní sledujeme v přímém přenosu, jak se hroutí systém vrcholového sportu i politiky.
Michal: Dobrý den pane Hnízdile, moc by mě zajímalo, co si myslíte o tom, že se nikdy na nic přímého nepřišlo? Sám přiznal, že EPO, transfuze a určitě jiná svinstva byla na denním pořádku. Tak jak je možné, že v tu dobu nikdo na nic nepřišel? Může být na spekulacích o Armstrongově organizovaném dopování něco pravdy? Děkuji
10:30 - Jan Hnízdil: Armstorng se přiznal k používání kortikoidů, testosteronu, erytropoetinu a krevních transfúzí. Na kortikoidy byl pozitivně testován v roce 99 Mezinárodní cyklistická federace ale akceptovala jeho vysvětlení, že pozitivitu způsobila mast, kterou používal k léčbě bolestivého úponu. Za tento nález by každý jiný sportovec byl potrestán, Armstrong měl ale tehdy tak obrovskou marketingovou cenu, že byl pro antidopingové instituce nedotknutelný. Testosteron používal v podobě léků indikovaných poté, co prodělal rakovinu varlat. Pravděpodobně si i tímto způsobem pomáhal ke zvýšení výkonnosti, ale nebylo možné to označit za doping. Hormon krvetvorby erytropoetin neuměly antidopingové laboratoře v době největší Armstorngovy slávy spolehlivě detekovat. Informace o pozitivitě se objevily až po létech, poté co byly zpětně analyzovány vzorky moči uchované ve francouzské laboratoři. Podání krevních transfúzí nelze odhalit analýzou moči. To vysvětluje, proč Armstrong nebyl pozitivně testován. Všechny uvedené metody jsou technicky a finančně tak náročné, že je vyloučené, aby jejich uživání Armstrong organizoval sám. Byl článkem dokonale organizovaného dopingového řtězu.
Osvaldius: Co říkáte na případ Marion Jonesové? Jak moc je podobný Lanci Armstrongovi?
10:34 - Jan Hnízdil: Případ Armstronga i Jonesové mají hodně společného. Pokud Marion lhala a zapírala, byla ceněnou hvězdou světové atletiky, ve chvíli kdy ji svědomí dostihlo a přiznala pravdu, fukncinonáři i fanoušci ji označili za vyvrhele. Rozdíl je jen v tom, že Armstrong vydržel zapírat a lhát o něco déle.
Pěstitel: Enge, Phelps... Marihuana. Proč to kouří, když si tím vůbec nepomůžou a navíc se na to přijde? Děkuji.
10:35 - Jan Hnízdil: Marihuana je stimulační droga všedního dne, mezi mládeží hojně rozšířená a relativně bezpečná. Nemyslím si, že by Enge, Phelps a další marihuanu používali za účelem zvýšení výkonnosti. V případě Engeho mohla mít dokonce nežádoucí účinek na schopnost koncentrace. Podle mého názoru šlo spíše o nešťastnou náhodu.
Hanka: Jaký je váš nejvíce a jaký nejméně oblíbený sport?
10:36 - Jan Hnízdil: Nejvíce oblíbených mám hned několik sportů: běžecké lyžování, horskou cyklistiku, plavání a námořní jachting. Moc mi nejdou kolektivní sporty a nesleduji ani na kulturistiku nebo vzpírání.
Doktor Albert: Co znamená Centrum komplexní péče?
10:38 - Jan Hnízdil: Jde o soukromé zdravotnické zařízení (nikoli moje), které se věnuje komplexní psychosomatické medicíně, která vychází z poznání, že každá nemoc je informací ze života pacienta. Pokud pacient svoji roli v nemoci pochopí a svoje chování změní, může se obejít bez doktorů i bez léků. O tento způsob medicínské praxe má zájem stále více pacientů.
Diplomatický sbor: Dobrý den. Jak vidíte severokorejské nebo běloruské sportovce? Je tam doping hodně rozšířený?
10:39 - Jan Hnízdil: Pro totalitní režimy jakými jsou severokorejský, běloruský nebo čínský je typická uzavřenost a nedostatek informací. O tom, jaké metody používají v přípravě vrcholových sportovců tedy lze jen spekulovat.
Erotoman: Může závodníkům nějak výrazněji pomoci sexuální aktivita těsně před sportovním výkonem?
10:40 - Jan Hnízdil: Sexuální aktivita před sportovním výkonem je otázkou individuální zkušenosti. Každý sportovec, každá sportovní disciplína, jsou jiné a každému vyhovuje jiný způsob přípravy před závodem vč. sexuální aktivity. Neexistuje jednotný recept.
Jirka Všetečka: Jak se díváte na případ te hermafroditky Semenayové? Hezký den.
10:44 - Jan Hnízdil: Kromě dopingu se ve vrcholovém sportu prosazují i sportovci svým způsobem tělesně postižení. Michael Phelps má rozpětí rukou 210 cm, krátký trup, gumové kotníky a velikost chodidel okolo 52. Tyto parametry jsou v běžném životě spíše na obtíž, ale pokud je rozvíjí, předurčují jej k úžasným plaveckým výkonům. Jeden z nejlepších basketbalistů NBA Yao Ming měří okolo 2,29 cm. S tím je těžké žít, ale snadné se trefovat do koše. Případ atletky Semenayové je podobný. Spekulace o její pohlavní identitě však považuji z etického a medicínského hlediska za velmi nešťastné. Něco tak intimního by se nikdy nemělo probírat na veřejnosti.
Bobulista: Jak vidíte případ fotblaisty Davida Bystroně z Plzně? Prý jel v pervitinu...
10:44 - Jan Hnízdil: Nemám informace, pokud šlo o pervitin, spadá to do problematiky návykových drog.
Louis Armstrong: Není podle vás odhalení Armstronga pro boj s dopingem spíše kontraproduktivní? Dosud měli třeba cyklisté alespoň nějaký vzor, ke kterému se mohli upínat. Teď, když sám Armstrong řekl, že bez dopingu se Tour vyhrát nedá, neztratí motivaci? Dnešní doba je o mýtech a pohádkách, není lepší alespoň nějaké nechat žít?
10:46 - Jan Hnízdil: Poučení z případu Armstorng vidím v tom, že pohádka a mýty o dalším růstu sportovních výkonů bez dopingu definitivně končí.
Olda Bauer (Třinec): Roman Bednář teď testuje ve Spartě. Přitom nakupoval kokain! Možná ho i sám fetoval. Je tohle morální? A může vůbec nějak kokain zvýšit produktivitu u sportovce?
10:46 - Jan Hnízdil: Nemám informace.
pavel: Dobrý den pane Hnízdile, můj táta běhal maraton a byl mezi nejlepšími v ČR ale je to už téměř 30 let zpátky :-) vím od něj, že lze vrcholový sport dělat bez dopingu. Samozřejmě nemluvím o tom, že dlouhodobě dělat vrcholově sport moc zdravé není i bez dopingu. Přijde mi, že to co se děje ve sportu je jen odraz toho co se děje v celé společnosti. Snažíme se překonávat svou přirozenost i za cenu našeho zdraví a s vědomím sebepoškozování. Přesto se domnívám že sport může motivovat a dělat radost jak mladým tak starým, máte nějaký nápad, co s se současnou situací ve sportu, povolit doping nebo zrušit velké odměny za vítězství a tím změnit motivaci především teamů, kteří jsou většinou za každým sportovcem, který dopuje. Děkuji
10:47 - Jan Hnízdil: Podle mého názoru se současný model vrcholového sportu reformovat nedá. V současné době jsme svědky jeho hroucení a není mu pomoci. Jedinou nadějí je postavit nový systém, založený nikoli na výkonech a penězích, ale na sportování pro zdraví a radost.

1 2 3 » 


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter
   Chat s osobností

   Hlavní zprávy

   ČT sport – Evropská liga

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.