MS hráčů do 18 let 2024 Finsko

Špotáková v Londýně vyhrála, Gay zaběhl nejrychlejší stovku roku

Londýn - Oštěpařka Barbora Špotáková splnila to, co si před odjezdem na mítink Diamantové ligy v Londýně předsevzala: hodila jen v první sérii a vyhrála. Stačil jí k tomu pokus dlouhý 63,50 metru a světová rekordmanka tak ušetřila zraněný loket. Druhá byla Američanka Kara Pattersonová, která s olympijskou vítězkou prohrála jen o devět centimetrů. Vrcholem úvodního večera mítinku v Londýně byla stovka mužů. Američan Tyson Gay zaběhl letošní nejrychlejší čas 9,78 sekundy. Netradičně dvoudenní atletický mítink pokračuje v sobotu od 13:40. Přímý přenos odvysílá ČT4 a web SportŽivě.cz.

Špotáková před finálovým závodem Diamantové ligy vede před Pattersonovou o šest bodů a k celkovému vítězství v novém lukrativním seriálu jí stačí příští týden v Curychu skončit na třetím místě bez ohledu na výsledek Američanky. Nikdo jiný do pořadí v čele už promluvit nemůže.

Gay předvedl skvělý sprint

IAAF Diamond League 2010 Velká Británie

Od začátku po vydařeném startu Gay jasně vedl a náskok až do cíle navyšoval. Z čela letošních tabulek vymazal vicemistr světa z Berlína Jamajčany Usaina Bolta a Asafu Powella, kteří měli shodný výkon 9,82 sekundy. Gay si letošní maximum vylepšil o šest setin, za osobním rekordem zaostal o devět. Na druhém místě si zlepšil osobní rekord Jamajčan Yohan Blake, který proběhl cílem v času 9,89 sekundy. "Cítím se dobře. Mým cílem bylo nezranit se, a to se povedlo," uvedl Gay k chladnému londýnskému počasí.

Radost Špotákové může však trochu zhatit skutečnost, že loket, který ji trápí už od mítinku v Monaku, opět bolí. "V rozcvičování jsem hodila blbě a zase jsem ucítila bolest," přiznala po závodu oštěpařka. Už při prvním pokusu věděla, že bude jediný. "Při odhodu se mi úplně zatmělo bolestí, ale doletělo to aspoň na 63 a půl metru. Pak už jsem jen koukala. Z výhry mám samozřejmě velkou radost, i když to bylo dnes i hodně se štěstím," prohlásila.

O nejlepší světový výkon sezony v běhu na 100 metrů překážek se postarala Kanaďanka Priscilla Lopesová-Schliepová. Z čela letošních tabulek výkonem 12,52 sekundy o tři setiny vymazala Američanku Lolo Jonesovou, která dnes doběhla třetí.

Ještě v předprogramu vyhrála běh B na 800 metrů česká půlkařka Lenka Masná, která proběhla cílem v čase 2:00,72 minuty.