Sportovní zprávy

Čtvrtkaři zakončili šampionát pátou příčkou v rekordním finále

V anglickém Birminghamu vyvrcholil světový halový šampionát. V semifinále skončila cesta překážkáře Petra Svobody. Pátou příčku obsadili ve finále štafet na 4x 400 m čeští čtvrtkaři. Světový rekord v závodě překonala polská štafeta. Ženskou osmistovku vyhrála Francis Niyonsabaová.

Štafetovými vítězi jsou polští čtvrtkaři. Celý závod sice vedlo americké kvarteto, avšak Jakub Krzewina v závěru "zdemoloval" Vernona Norwooda a mohl zvedat ruce nad hlavu. Slavil o to více, když se dozvěděl, že se svými krajany pokořil o šestatřicet setin světový rekord, který dříve patřil právě Američanům (nyní 3:01,77).

Čeští čtvrtkaři naopak odpočátku ztráceli. Rozbíhač Michal Desenský předával na druhý úsek Patriku Šormovi se zhruba pětimetrovým odstupem, což už Filip Šnejdr s Pavlem Maslákem v závěru pouze korigovali posunem na pátou příčku. Za českým kvartetem zaostali ve finále pouze domácí Britové.

"Běželo se mi dobře, ale podcenil jsem seběh, což byla moje blbost," řekl Desenský. "Bylo to těžké, nechal jsem se vyhecovat a v závěru neměl síly," dodal Šorm. "Kolík jsem dostal na pátém místě, ale Brita jsem nechal seběhnout prvního. Pak jsem ho předběhl na rovince. Páté místo je super, navíc čas blízko osobáku," uzavřel Maslák.

Petr Svoboda zaspal na startu a svůj rozházený rytmus, který začal první překážkou, až do cíle nespravil. Ve svém rozběhu doběhl na čtvrtém místě a brzy věděl, že nevyjde ani postup na čas. Svoboda dosáhl v Birminghamu času 7,64, což mu stačilo na celkové jedenácté místo. Finálový závod vyhrál domácí Andrew Pozzi v čase 7,46.

"Nepovedl se mi start, vylekal mě rychlý start Francouze, který byl v dráze vedle mě. Ztratil jsem rytmus, přitom jsem se necítil špatně. Moc jsem to rval, chyběla mi lehkost," popisoval Svoboda. Šampionát ale není posledním velkým letošním závodem, český atlet neklesá na mysli. "Mám velké plány a snažím se nebýt nemocný, výzvy tu jsou," líčil.

Triumfy pro Niyonsabaovou a etiopské vytrvalce

Závod za sebou mají běžkyně na 800 metrů. Rychlý závod ovládla Francis Niyonsabaová, která časem 1:58,31 zaběhla nejrychlejší čas roku. Pod hranici dvou minut se v Birminghamu dostala i druhá Ajee Wilsonová (1:58,99) a třetí Shelayna Oskanová-Clarková (1:59,81). Obě si překonaly osobní maximum.

"Byla jsem velmi rychlá a běžela vážně skvěle. Teď jsem opravdu šťastná, že jsem pro svou zemi získala zlatou medaili. Je za ní spousta práce," říkala v rozhovoru pro Českou televizi vítězná běžkyně z Burundi, která halový šampionát vyhrála již před dvěma lety v americkém Portlandu.

Na třech kilometrech i na poloviční trati 1500 metrů slavili etiopští běžci. Yomif Kejelcha porazil na tříkilometrové trati svého krajana Selemona Baregu o více než vteřinu v závodě, který rozhodně časové rekordy netrhal. Ani Samuel Tefera nemusel ke zlatu pokořit kdovíjaký čas. Pohodlně zvítězil před Marcinem Lewandowským.

Finále absolvovaly ženské štafety na 4x400 metrů. Závod byl především soubojem americké a jamajské štafety, který trval až do posledních metrů. Přestože však Jamajčanka Stephenie Ann McPhersonová visela za zády Courtney Okolové celý svůj úsek, předběhnout ji nedokázala. Jamajku ale potkala pohroma – štafeta byla diskvalifikována kvůli dění na předávce a stříbro tak získaly Polky. Bronz zůstává ve Velké Británii.

Dálkařka Ivana Španovičová se dočkala světového zlata, které získala v letošním maximu 696 cm. Zkompletovala tak svou sbírku medailí z halových MS. Britney Reeseová sice ve čtvrté sérii vyrovnala výkon Španovičové z úvodu soutěže 689 cm a díky lepšímu druhému pokusu vedla, srbská atletka však vzápětí předvedla vítězný skok.

Tyčkařským šampionem je Renaud Lavillenie, který před britským publikem získal již svůj třetí halový titul. Ve finále zůstal jediným, kdo pokořil laťku ve výšce pěti metrů a 90 centimetrů. Francouzskému tyčkaři nejdéle vzdoroval Sam Kendricks, ani on se však přes laťku v takové výšce nedostal.

Halové mistrovství světa v atletice v Birminghamu:

Muži:

1500 m: 1. Tefera (Et.) 3:58,19, 2. Lewandowski (Pol.) 3:58,39, 3. Igidír (Mar.) 3:58,43.

3000 m: 1. Kejelcha 8:14,41, 2. Barega (oba Et.) 8:15,59, 3. Birgen (Keňa) 8:15,70.

60 m př.: 1. Pozzi (Brit.) 7,46, 2. J. Eaton (USA) 7,47, 3. Manga (Fr.) 7,54.

4x400 m: 1. Polsko (Zalewski, Omelko, Krawczuk, Krzewina) 3:01,77 - světový rekord, 2. USA 3:01,97, 3. Belgie 3:02,51, ...5. ČR (Desenský, Šorm, Šnejdr, Maslák) 3:04,87.

Tyč: 1. R. Lavillenie (Fr.) 590, 2. Kendricks (USA) 585, 3. Lisek (Pol.) 585.

Ženy:

800 m: 1. Niyonsabaová (Bur.) 1:58,31, 2. Wilsonová (USA) 1:58,99, 3. Oskanová-Clarkeová (Brit.) 1:59,81.

Dálka: 1. Španovičová (Srb.) 696, 2. Reeseová (USA) 689, 3. Moguenaraová-Taroumová (Něm.) 685.

4x400 m: 1. USA (Hayesová, Molineová, Wimbleyová, Okolová) 3:23,85, 2. Polsko 3:26,09, 3. Británie 3:29,38.