Touchdown

Helcelet s Veselým vybojovali stříbro, Holuša byl v rozběhu diskvalifikován

Amsterdam – Dvě stříbrné medaile přinesl české výpravě druhý den mistrovství Evropy v atletice v Amsterodamu. Desetibojař Adam Sebastian Helcelet zaznamenal druhým místem životní úspěch, oštěpař Vítězslav Veselý obhájil svou pozici z předloňského šampionátu v Curychu. Cenný kov těsně unikl dálkaři Radku Juškovi, který skončil čtvrtý, když skočil stejně daleko jako bronzový medailista.

Adam Sebastian Helcelet
zdroj: Reuters autor: Fabrizio Bensch

Veselý hodil ve finále 83,59 metru. Překvapivým šampionem se stal Lotyš Zigismunds Sirmais díky novému osobnímu rekordu 86,66 m. Třetí skončil obhájce titulu z Curychu Fin Antti Ruuskanen, který nenavázal na výborný výkon z kvalifikace, v níž překonal 88 metrů.

"Jsem hodně unavenej a bylo to vidět. Nic moc se nenaházelo, projevila se ta včerejší kvalifikace. Mrzí mě, že jsem něco nehodil těmi prvními pokusy. V rozhazování mi to docela střílelo, cítil jsem se dobře. Jak je ta soutěž dlouhá, je to boj," prohlásil Veselý.

"Ale když to vezmu v globálu, nemám si na co stěžovat, protože celou sezonu jsem měl nějaké problémy. Trápil jsem se a je z toho stříbro, to je super," řekl svěřenec světového rekordmana Jana Železného.

Veselý získal čtvrtou velkou medaili v kariéře. Třiatřicetiletý svěřenec světového rekordmana Jana Železného má z kontinentálního šampionátu zlato z Helsinek 2012. O rok později ovládl i mistrovství světa v Moskvě.

Další dva čeští zástupci ve finále Jakub Vadlejch a Jaroslav Jílek na rozdíl od kvalifikace nepřehodili hranici 80 metrů a seřadili se na devátém, resp. desátém místě.

Helcelet nasbíral 8157 bodů a porazil ho pouze Belgičan Thomas van der Plaetsen, který získal o 61 bodů víc. Stříbro český atlet uhájil před dotírajícím Srbem Mihailem Dudašem, kterého předčil o čtyři body.

"Vicemistr Evropy. Zní mi to skvěle, je to neskutečný pocit," radoval se Helcelet. Přitom v průběhu prvního dne pokazil skok do dálky (707) a zejména výšku (195), ale výborným druhým dnem se dostal do boje o stupně vítězů.

Zlepšil si osobní rekord v hodu diskem a oštěpem. Po nepovedeném prvním dnu v takový úspěch nevěřil. "Absolutně jsem to nečekal. Ale nic jsem nevzdával, atleti závodí první den, desetibojaři až druhý," smál se.

Čtyřiadvacetiletý svěřenec Josefa Karase z Olympu Praha má první medaili mezi seniory. Dosud byl jeho největším úspěchem bronz z mistrovství Evropy do 23 let v roce 2013 v Tampere, z halového ME má čtvrté a páté místo, dvakrát byl pátý na halovém MS.

Juška skočil 793 cm, stejně jako třetí Nizozemec Ignisious Gaisah, který bral medaili díky lepšímu druhému pokusu. Titul obhájil Brit Greg Rutherford, mistr světa a olympijský vítěz předvedl 825 cm.

"Na jednu stranu je to Evropa, takže čtvrté místo dobré. Na druhou jsem naštvaný. Třetí i čtvrté místo bylo za 793, takže to určitě zamrzí," uvedl Juška. O den dříve v kvalifikaci se mu povedl druhý nejlepší výkon kariéry 811 cm, ve finále útočil na osmimetrovou hranici marně. "Rozběh byl trochu lepší než včera, bohužel už ke konci docházely síly. Povětrné podmínky byly taky všelijaké, člověk se do toho nemohl pořádně dostat," řekl Juška.

Boj o medaili se nevydařil výškařce Michaele Hrubé. Ve finále překvapivě neskočila svou druhou postupnou výšku 189 cm a výkonem 184 cm obsadila poslední dvanácté místo. Evropskou šampionkou se stala potřetí za sebou Španělka Ruth Beitiaová za 198 cm.

"Vůbec nevím, co se stalo. Proti včerejšku mě to vůbec nekopalo nahoru. Byl to úplně jiný závod," uvedla vítězka kvalifikace po nejhorším výkonu sezony. Dvakrát ve dvou dnech závodila poprvé v kariéře. "Moc mě to mrzí, ale čekají mě ještě dva vrcholy, tak snad si to vynahradím," dodala osmnáctiletá juniorská vicemistryně světa k olympijský hrám a juniorskému MS v Bydhošti.

Do finále běhu na 400 metrů postoupil Pavel Maslák. V prvním semifinále byl druhý ve svém nejrychlejším letošním čase 45,31 sekundy, což byl nakonec pátý nejlepší výkon. Maslák podle svých slov závod pomalu rozběhl a usuzoval tak proto, že jeho velký soupeř Kevin Borlée z Belgie byl v polovině trati rychlejší. "S časem jsem spokojený, ale chtěl jsem být první. Měl jsem dost sil, tak jsem to raději šetřil na finále," komentoval Maslák své druhé místo.

V semifinále běhu na 400 metrů překážek byli vyřazeni Vít Müller i Michal Brož. Stejně dopadl Jan Veleba na stovce, i když předvedl své letošní maximum 10,28. V kvalifikaci diskařů neuspěl Tomáš Voňavka.

Mílař Holuša o medaili nepoběží, byl diskvalifikován

Česká medailová naděje Jakub Holuša bude chybět ve finále běhu na 1500 metrů. Ze semifinále, které bez potíží vyhrál, byl diskvalifikován za strčení soupeře. Nepomohl mu ani následný protest české výpravy. České barvy tak v sobotním závodu bude hájit pouze Filip Sasínek, který postoupil ze čtvrtého místa ve třetím semifinále časem 3:39,77.

Holuša se probíjel kupředu chumlem běžců a v těsném souboji strčil do Jonase Leandersona. Švéd vyšlápl z dráhy a byl za to diskvalifikován. Vedení švédské výpravy podalo protest a rozhodčí našli viníka. "Byl to normální souboj, který se děje v každém závodu," řekl Holuša.

Jury švédského běžce vrátila do výsledků, k postupu mu to ale nepomohlo. Naopak bit byl Holuša, kterého diskvalifikovala, třebaže svůj běh vyhrál a bez potíží měl postoupit z prvního místa. "No, jsem pořádně naštvanej, ale co mám dělat. Nezmůžu nic," uvedl český rekordman.

Český tým podal protest, ale po dvou hodinách přišla zpráva, že na výsledcích se nic měnit nebude. Pro českou atletiku a zvlášť Holušu je to smutná zpráva, neboť halový vicemistr světa z Portlandu a evropský šampion z pražské O2 areny mohl útočit na další velkou medaili.

"Nikdo nic nezískal. Běžel dva metry po trávě, nic by se nezměnilo. Jsem naštvaný hodně, měl jsem životní formu a mrzí mě, že to nemůžu dokázat sportovní cestou," litoval Holuša. "Pokusím se, aby mě to nezlomilo a nakoplo," doplnil.

Výsledky mistrovství Evropy v atletice:

100 m muži (vítr 0,0 m/s): 1. Martina (Niz.) 10,07, 2. Harvey (Tur.) 10,07, 3. Vicaut (Fr.) 10,08, ...16. Veleba 10,28 - nepostoupil do finále.

Desetiboj muži: 1. Van der Plaetsen (Belg.) 8218 b. (100 m: 11,23 - dálka: 764 - koule: 13,17 - výška: 210 - 400 m: 50,50 - 110 m př.: 14,64 - disk: 44,32 - tyč: 540 - oštěp: 57,23 - 1500 m: 4:37,84), 2. Helcelet 8157 (11,07 - 707 - 14,94 - 195 - 50,36 - 14,49 - 47,12 - 490 - 67,24 - 4:38,39), 3. Dudaš (Srb.) 8153 (10,90 - 744 - 14,24 - 201 - 49,45 - 14,55 - 45,65 - 470 - 58,19 - 4:30,90), ...15. Lukáš 7625 (11,17 - 700 - 13,81 - 192 - 51,42 - 14,82 - 39,38 - 430 - 66,81 - 4:33,10), Sýkora nedokončil (11,15 - 688 - bez platného pokusu).

Dálka muži: 1. Rutherford (Brit.) 825, 2. Tornéus (Švéd.) 821, 3. Gaisah (Niz.) 793, 4. Juška 793.

Oštěp muži: 1. Sirmais (Lot.) 86,66, 2. Veselý 83,59, 3. Ruuskanen (Fin.) 82,44, ...9. Vadlejch 78,12, 10. Jílek 76,92.

100 m př. ženy (-0,7 m/s): 1. Rolederová (Něm.) 12,62, 2. Talajová (Běl.) 12,68, 3. Porterová (Brit.) 12,76.

200 m ženy (vítr -0,4 m/s): 1. Asherová-Smithová 22,37, 2. Lalovová (Bul.) 22,52, 3. Lückenkemperová (Něm.) 22,74.

Koule ženy: 1. Schwanitzová (Něm.) 20,17, 2. Mártonová (Maď.) 18,72, 3. Dereliová (Tur.) 18,22.

Výška ženy: 1. Beitiaová (Šp.) 198, 2. Palšyteová (Lit.) a Demirevová (Bul.) obě 196, ...12. Hrubá 184.