Bostonský maraton ovládli Etiopané

Boston - Bostonský maraton skončil triumfem etiopských běžců, mezi muži dokonce absolutním. Zvítězil jednadvacetiletý Lemi Berhanu, který časem 2:12:45 porazil obhájce prvenství a aspiranta na třetí bostonský triumf v kariéře Lelisu Desisu. Na třetím místě si také o jednu pozici oproti loňsku pohoršil vicemistr světa Yemane Tsegay. Vyhrát obě kategorie se etiopským běžcům podařilo ve 120. ročníku závodu poprvé v historii.

Lemi Berhanu vítězem Bostonského maratonu
zdroj: Reuters/USA Today Sports

Nejrychlejší ženou byla devětadvacetiletá Atsede Baysaová (2:29:19), jež ukončila pětiletou nadvládu keňských běžkyň. První keňská reprezentantka Joyce Chepkiruiová doběhla až na třetím místě za další Etiopankou Tirfi Tsegayeovou. Loňská vítězka Caroline Rotichová závod nedokončila.

Nejstaršího městského maratonu se zúčastnilo na 30 000 běžců. Po bombovém útoku v roce 2013 jej opět provázela přísná bezpečnostní opatření. Při tehdejším atentátu přišli o život tři lidé a 260 osob bylo zraněno.

Výsledky Bostonského maratonu

Muži: 1. Berhanu 2:12:45, 2. Desisa 2:13:32, 3. Y. Tsegay (všichni Et.) 2:14:02, 4. W. Korir 2:14:05, 5. Lonyangata 2:15:45, 6. Kitwara (všichni Keňa) 2:16:43.

Ženy: 1. Baysaová 2:29:19, 2. Tsegayeová (obě Et.) 2:30:03, 3. Chepkiruiová (Keňa) 2:30:50, 4. Prokopcuková (Lot.) 2:32:28, 5. V. Kipketerová 2:33:13, 6. Cheyechová (obě Keňa) 2:33:40.