Golf Time

Holuša a Maslák jdou do finále, Staněk skončil až šestnáctý

Portland (USA) – Jakub Holuša zvládl takticky rozběh a ze třetího místa postoupil do finále patnáctistovky na halovém mistrovství světa v Portlandu. O medaile bude bojovat i obhájce titulu Pavel Maslák, který časem 45,71 postoupil ze semifinále. Medailové ambice naopak nepotvrdil v soutěži koulařů Tomáš Staněk a po nejhorším výkonu sezony 19,46 metru skončil šestnáctý. Sedmibojař Adam Sebastian Helcelet figuruje po úvodním dnu se ziskem 3333 bodů na pátém místě. Kateřina Cachová obsadila v pětiboji osmé místo součtem 4403 bodů. Další přímý přenos sledujte na ČT sport a našem webu od 20:00.

Pavel Maslák
zdroj: Reuters

Maslák už si tentokrát nezapomněl tradiční rukávky jako při rozběhu, ale jeho výkon byl podobný jako v jeho prvním vystoupení na zelené dráze v Portlandu. Přestože měl ve svém běhu silné soupeře, při seběhu byl v čele a vedení udržel až do cíle, byť ve stejném čase s Katařanem Abdalelahem Harúnem. V prvním semifinále vyhrál Bralon Taplin z Grenady, který byl o 33 setin rychlejší než Maslák. Titul ze Sopot bude český běžec ve finále obhajovat v neděli ráno ve 3:05 SEČ.

"Dneska to bylo docela náročné, v Sopotech jsem se cítil líp a běželo se mi lehčeji," hodnotil Maslák. "Harún do mě šel, chtěl jsem uhájit první příčku, takže jsem se musel bránit a vzalo mi to nějaké síly," uznal.

Holuša si mohl dovolit vypustit závěr

Holuša zvládl svůj rozběh s přehledem. "Chůze a poslední tři kola sprint, tak bych to charakterizoval," řekl po rozběhu Holuša, halový vicemistr světa na osmistovce z Istanbulu 2012. "Bylo to přesně tak, jak jsem si představoval, cítím se skvěle," uvedl.

Od startu se držel v čele, poslední kola monitoroval ze druhé nebo třetí pozice a měl dostatek sil pro závěrečný finiš. Do finále, které je na programu v sobotu večer SEČ, postoupil časem 3:47,62. "Měl jsem rezervu, takže konec jsem mohl vypustit. Závodit ve finále se bude dát s každým, budu si muset držet pozici pro poslední pětistovku," plánoval mílař.

Překvapení na šedesátce

Překvapením skončilo finále nejkratšího sprintu. Vyhrál totiž Američan Trayvon Bromell, který šedesátku proběhl v čase 6,47 sekundy. Nečekaně porazil Asafu Powella, jenž v rozběhu i semifinále zaběhl bez maximálního úsilí jamajský rekord 6,44 sekundy. Předvedl tak nejrychlejší běh za posledních sedm let a pátý výkon sprinterské historie v hale. Ve finále Powell ale zaváhal na startu a byl druhý v čase 6,50.

Staněk se ve finále trápil

Staněk letos v hale prokazoval výbornou formu. Jeho dosud nejkratší výkon měl hodnotu 20,18 metru, ale také se dvakrát dostal za hranici 21 metrů a v Jablonci si vytvořil osobní rekord 21,30 metru. Staněk na všech svých dosavadních čtyřech vrcholných akcích v posledních dvou letech vypadl vždy v kvalifikaci.

Výpadek koulař přisuzoval i problémům se zády z posledního tréninku. "Už v rozcvičování to nebylo nic moc. Vystřelovalo mi to do zad, takže jsem nemohl házet uvolněně a doufal jsem, že to trefím, protože formu jsem měl," uvedl Staněk. "Ale nepovedlo se to, což je špatně," uznal pátý muž světových tabulek.

Helcelet je po prvním dnu pátý

Helcelet zaběhl 60 metrů za 7,05 s, ve druhé disciplíně skoku do dálky výkonem 719 cm zaostal za svými možnostmi. Naopak vrhem koulí dlouhým 14,96 m zaznamenal sezonní maximum. Ve výšce překonal laťku ve výšce 202 cm a v útoku na stupně vítězů nepatrně ztratil. Jeho manko nyní činí 87 bodů. Vede stále podle očekávání Ashton Eaton (3564).

Závod pětibojařek vyhrála Kanaďanka Brianne Theisenová-Eatonová díky fantastickému závěrečnému běhu na 800 metrů, díky němuž porazila do té doby překvapivě vedoucí Ukrajinku Anastasju Mochňjukovou. Theisenová-Eatonová si nejlepším výkonem roku 4881 bodu vytvořila osobní rekord o 113 bodů a dostala se na osmé místo halové historie.

Adam Sebastian Helcelet
zdroj: ČTK/AP/ autor: Elaine Thompson

Dálkařka Reeseová posledním skokem získala třetí titul z HMS

Svým posledním skokem v soutěži vybojovala Američanka Brittney Reeseová potřetí v kariéře titul halové mistryně světa, což se před ní žádné dálkařce nepovedlo. Výkonem 722 centimetrů zaostala jen o centimetr za vlastím kontinentálním rekordem z roku 2012. Dál v hale skočily jen světová rekordmanka Němka Heike Drechslerová (737) a bývalá sovětská dálkařka Galina Čisťjakovová (730).

Reesová v závěrečné sérii odsunula z prvního místa Ivanu Španovičovou, které nestačil ke zlatu ani nový srbský rekord 707 cm. Národní maximum v kvalitní soutěži zlepšila i třetí Britka Lorraine Ugenová, která skočila 693 cm.

Třetím halovým titulem po letech 2010 a 2012 devětadvacetiletá dálkařka vyrovnala svou bilanci ze světových šampionátů pod širým nebem, na kterých triumfovala v letech 2009, 2011 a 2013. K tomu má olympijské zlato z Londýna. "Byla to výborná soutěž a jsem pyšná, že jsem získala další zlato. Jsem ráda, že jsem zase ve formě a vyhrávám. Jsem na tom jako v roce 2012, kdy jsem překonala americký halový rekord a pak vyhrála olympiádu. Je to základ pro zisk další medaile v létě," libovala si Reeseová.

Výsledky halového MS v atletice v Portlandu

Finále:

Muži:

60 m: 1. Bromell (USA) 6,47, 2. Powell (Jam.) 6,50, 3. Gittens (Barb.) 6,51.

Koule: 1. Walsh (N. Zél.) 21,78, 2. Gag (Rum.) 20,89, 3. Mihaljevič (Chorv.) 20,87, ...16. Staněk (ČR) 19,46.

Sedmiboj (po čtyřech disciplínách): 1. Eaton (USA) 3564 b. (60 m: 6,81 - dálka: 808 - koule: 14,16 - výška: 199), 2. Felix (Gren.) 3501 (7,00 - 745 - 15,02 - 211), 3. Kasjanov (Ukr.) 3420 (6,86 - 749 - 14,53 - 199), ...5. Helcelet (ČR) 3333 (7,05 - 719 - 14,96 - 202).

Ženy:

60 m př.: 1. Aliová 7,81, 2. Rollinsová (obě USA) 7,82, 3. Porterová (Brit.) 7,90.

Dálka: 1. Reeseová (USA) 722, 2. Španovičová (Srb.) 707, 3. Ugenová (Něm.) 693.

Pětiboj: 1. Theisenová-Eatonová (Kan.) 4881 (60 m př.: 8,04 - výška: 185 - koule: 13,70 - dálka: 642 - 800 m: 2:09,99), 2. Mochňjuková 4847 (8,11 - 185 - 15,01 - 666 - 2:23,19), 3. Fjodorovová (obě Ukr.) 4770 (8,27 - 185 - 15,41 - 633 - 2:20,42), ...8. Cachová (ČR) 4403 (8,34 - 179 - 12,26 - 611 - 2:19,97).

Rozběhy a kvalifikace:

Muži:

1500 m: 1. Souleiman (Džib.) 3:41,04, ...10. Holuša (ČR) 3:47,62 - postoupil do finále.