Česko - Rakousko

Pražský maraton ovládli Kandie a Meleseová

Praha - Pražský maraton vyhrál Keňan Felix Kandie, který si časem 2:08:32 vylepšil osobní rekord. V 21. ročníku závodu zvítězil o 18 sekund před krajanem Evansem Chebetem. Třetí doběhl favorizovaný Etiopan Deribe Robi. Titul českého mistra získal Vít Pavlišta, který výkonem 2:17:51 výrazně překonal své osobní maximum. V ženské kategorii zvítězila Etiopanka Yebrgual Meleseová výkonem 2:23:49. Druhá doběhla s minutovou ztrátou Portugalka Sara Moreirová a třetí byla další etiopská vytrvalkyně Letebrhan Haylayová. Závodu na 42,195 metru se v ulicích české metropole za slunečného počasí zúčastnilo zhruba deset tisíc běžců.

Pražský maraton
zdroj: ČTK autor: Šimánek Vít

Kandie, jenž doběhl v březnu devátý při Pražském půlmaratonu, tentokrát zvítězil o 18 sekund před dalším Keňanem Evansem Chebetem. Třetí doběhl v 21. ročníku závodu favorizovaný Etiopan Deribe Robi. Za traťovým rekordem Keňana Eliuda Kiptanuie z roku 2010 zaostal Kandie bezmála o tři minuty i proto, že běžci ve vedoucí skupině příliš neakceptovali tempo udávané vodičem.

"Mám velkou radost. Vítězství jsem nečekal, mým cílem bylo zaběhnout si osobní rekord. Čas je výborný, i když to mohlo být i kolem 2:07," řekl pro ČT Kandie. Jeho dosavadním nejlepším výkonem byl čas 2:10:37, kterým loni v listopadu zvítězil v Aténách.

Blíž měla k nejrychlejšímu času Pražského maratonu Meleseová, kterou od čtyři roky starého rekordu Keňanky Lydie Cheromeiové dělila minuta a 15 sekund. Druhá doběhla s minutovou ztrátou Portugalka Sara Moreirová, někdejší medailistka z mistrovství Evropy v běhu na 5000 metrů, a třetí byla další etiopská vytrvalkyně Letebrhan Haylayová. Nejrychlejší českou běžkyní byla Šárka Macháčková.

Pavlišta navázal na dva týdny staré vítězství na domácím šampionátu v půlmaratonu v Pardubicích a stal se nejrychlejším českým maratoncem od výkonu 2:16:26 olympionika Jana Kreisingera v roce 2012. "Zkusil jsem jinou taktiku než v předchozích letech. Neběžel jsem s klukama od začátku přepálený tempo, držel si svoje a vyplatilo se mi to. Postupně jsem je doběhl a nakonec jim i utekl," uvedl třicetiletý běžec Slovanu Liberec.

O útoku na limit pro účast na letošním mistrovství světa v Pekingu navzdory velkému zlepšení neuvažuje. "Čas 2:14 je pro mě nedosažitelný za podmínek, které mám a jak trénuju. To je někde jinde, úplně mimo moji ligu," řekl Pavlišta.

Výsledky Pražského maratonu

Muži: 1. Kandie 2:08:32, 2. Chebet (oba Keňa) 2:08:50, 3. Robie 2:09:05, 4. Assefa (oba Et.) 2:10:01, 5. Ronoh 2:10:52, 6. Chemungor (oba Keňa) 2:12:09, ...14. Pavlišta (Slovan Liberec) 2:17:51, 15. Homoláč (AK Kroměříž) 2:19:37, 16. Pechek (Maratonstav Úpice) 2:22:42.

Ženy: 1. Meleseová (Et.) 2:23:49, 2. Moreirová (Portug.) 2:24:49, 3. Haylayová (Et.) 2:25:24, 4. Ronová (Et.) 2:26:31, 5. Bekereová 2:26:55, 6. Mogesová (obě Et.) 2:27:20, ...14. Macháčková (X-Air Ostrava) 2:51:01, 15. Zuzánková (TEPO Kladno) 2:55:26, 17. Churaňová (Lokomotiva Trutnov) 2:57:53.