České ragby

Pražský půlmaraton vyhráli Wanjiru a Degefaová

Praha – Pražský půlmaraton vyhrál keňský běžec Daniel Kinyua Wanjiru v čase 59:51 minuty. Největší favorit závodu Leonard Komon byl třetí o šest sekund zpět. Na druhé místo se před něj v závěru těsně prodral další Keňan Wilfred Kipkosgei Murgor. Mezi ženami byla nejrychlejší Etiopanka Workneš Degefaová za 1:07:14. Nejlepšími Čechy v cíli byli Jiří Homoláč a Anežka Drahotová.

Daniel Kinyua Wanjiru
zdroj: ČTK autor: Michal Krumphanzl

Homoláč obsadil 20. místo časem 1:06:45. "Běželo se mi dobře do šestnáctého kilometru, ale pak začal foukat silný protivítr a možná mi také trochu začaly docházet síly," uvedl. "Jsem spokojený. Jsem první český běžec, ale čas nebyl takový, jak jsem si představoval."

Sportovní univerzálka Drahotová, která se věnuje hlavně chůzi, ale také cyklistice, potvrdila roli favoritky. Před závodem však myslela na lepší výkon než 1:15:15. "Trochu se na tom podepsal vítr a také únava z tréninku. Navíc jsem měla mezi dvanáctým a patnáctým kilometrem krizi, závěr už byl opravdu hrozný," řekla Drahotová.

Čelní skupina devatenácti vytrvalců se všemi adepty na přední umístění rozběhla závod ve svižném tempu, podle mezičasů na čas hluboko pod 59 minut. Na patnáctém kilometru však začal foukat silný vítr a běžce zbrzdil. Traťový rekord 58:47, který v roce 2012 zaběhl Atsedu Tsegay z Etiopie, tak neohrozili.

Wanjiru se snažil zrychlovat a povedlo se mu skupinu roztrhat, v závěru už neměl konkurenta. "Byl to hodně těžký závod. Na patnáctém kilometru nás ještě bylo hodně, tak jsem zrychloval a povedlo se mi ostatní setřást," řekl vítěz, jenž obdržel prémii 4000 eur (110 000 korun).

Degefaová si zlepšila osobní rekord, ale nebylo to prý snadné. "Byl to hodně těžký závod. Ani ne tak kvůli soupeřkám, ale kvůli počasí, které se měnilo a místy hodně foukalo," uvedla na tiskové konferenci. "Navíc mi docela vadily kočičí hlavy, takže to mohlo být ještě lepší," dodala.

Do závodu vyběhlo na náměstí Jana Palacha 12 500 běžců z 81 zemí. Jako člen štafety se na startu objevil například i bývalý fotbalista Pavel Nedvěd.

Pražský půlmaraton:

Muži: 1. Kinyua Wanjiru 59:51, 2. Murgor 59:57, 3. Komon 59:57, 4. Kipchirchir Bor (všichni Keňa) 1:00:09, 5. Takele (Et.) 1:00:26, 6. Mesel (Eritrea) 1:00:26, ...20. Homoláč (AK Kroměříž) 1:06:45, 22. Dymák (Pardubice) 1:08:05, 24. Pechek (Maratonstav Úpice) 1:08:40.

Ženy: 1. Degefaová 1:07:14, 2. Meleseová (obě Et.) 1:08:21, 3. Nukuriová (Burundi) 1:09:33, 4. Jelagatová (Keňa) 1:09:42, 5. Godfayová (Et.) 1:09:51, 6. Kabuuová (Keňa) 1:10:25, ...12. A. Drahotová 1:15:15, 13. Korvasová (obě USK Praha) 1:17:47, 14. Sekyrová (AK Sokolov) 1:19:01.