pátek 17. listopadu 2017 Mahulena

Mistry ČR v silničním běhu jsou Vitner a Kamínková

Praha - Mistry České republiky v silničním běhu se stali Petr Vitner a Petra Kamínková. Vitner musel na desetikilometrové trati BěchovicePraha porazit favorizovaného Jiřího Homoláče, na kterého měl v cíli náskok tří vteřin. Vítězka mezi ženami Kamínková se na trůn vrátila po třech letech. Absolutními vítězi 117. ročníku závodu jsou ukrajinský běžec Olexandr Matvijčuk a Keňanka Christine Chepkemeiová.

Petra Kamínková

Čtyřicetiletá Kamínková si připsala dvanácté vítězství v tomto závodu v kariéře. "Jdou mi slzy do očí, těší mě to snad víc než všechny ty tituly předtím. Jsem šťastná, že jsem nejlepší z Češek i za čas pod 35 minut," radovala se Kamínková z času kariéry 34:52. "Hodně udělaly podmínky, které byly opravdu suprové. Vítr do zad, sluníčko, teplota tak akorát," řekla.

S Chepkemeiovou Kamínková prohrála o šest sekund. Druhá v rámci českého mistrovství skončila bývalá lyžařka Eva Nývltová Vrabcová, třetí byla favorizovaná Lucie Sekanová. "Dostala jsem se alespoň na stupně. Ambice byly přeci jen o něco vyšší, ale ne každý závod sedne," prohlásila Sekanová.

Homoláč byl při neúčasti Milana Kocourka a Jana Kreisingera favoritem, ale Vitner ho výkonem 30:02 o tři sekundy porazil. "Jsem strašně šťastný. Jirka (Homoláč) mi kolem šestého kilometru utekl, ale pak jsem ho dotáhl. Ke konci jsme si několikrát nastoupili a já využil zrychlení, které mám z patnáctistovky," popsal třiadvacetiletý mílař. "Petr je ve finiši strašně rychlý, měl jsem mu utéct na trati, ale to se mi nepodařilo," řekl Homoláč.

Silniční běh Běchovice - Praha (10 km):

Celkové pořadí - muži: 1. Matvijčuk (Ukr.) 29:41, 2. Kiprop Maiyo (Keňa) 29:52, 3. VITNER 30:02.

Celkové pořadí - ženy: 1. Chepkemeiová (Keňa) 34:46, 2. KAMÍNKOVÁ 34:52, 2. VRABCOVÁ-NÝVLTOVÁ 35:02.

MČR - muži: 1. Vitner (Nové Město na Moravě) 30:02, 2. Homoláč (AK Kroměříž) 30:05, 3. Holánek (Sokol Velké Meziříčí) 30:39, 4. Pechek (Maratonstav Úpice) 31:13, 5. Kourek (Nové Město na Moravě) 31:48, 6. Paulík (Lokomotiva Břeclav) 31:58.

MČR - ženy: 1. Kamínková (AK Olomouc) 34:52, 2. Vrabcová-Nývltová (Olymp Brno) 35:02, 3. Sekanová (USK Praha) 35:24, 4. Pecková (Škoda Plzeň) 36:00, 5. Nováková (Jiskra Havlíčkův Brod) 36:22, 6. Sekyrová (AK Sokolov) 36:27.