Pražský půlmaraton vyhrál Tadese, vlastní rekord ale nepřekonal

Praha - Při půlmaratonu v Praze rekord nepadl, Zersenay Tadese vyhrál v času 1:00:10. Díky závěrečnému spurtu světový rekordman porazil svého krajana z Eritreje Amanuela Mesela, třetí místo obsadil třiačtyřicetiletý Keňan John Kipsang. Nejrychlejším Čechem byl Jiří Homoláč, závod žen vyhrála Keňanka Gladys Cheronová v traťovém rekordu 1:06:48.

Zersenay Tadese
zdroj: ČTK autor: Michal Kamaryt

Tadese potvrdil roli favorita a na náměstí Jana Palacha přiběhl jako první, byť těsně. "V noci jsem dostal nějakou rýmu, lehce jsem onemocněl, takže jsem se dnes vůbec necítil ideálně," prohlásil Tadese v cíli v rozhovoru pro ČT. "Měl jsem těžké nohy, moc to nešlo, takže za těch okolností musím být za ten výsledek a vítězství rád," uvedl muž, jehož rekord má hodnotu 58:23 minuty.

Hned po startu se od dvanáctiapůltisícového davu oddělila dvanáctičlenná skupina běžců, kteří nasadili tempo odpovídající útoku na rekord. Na pěti kilometrech byli pár sekund nad 14 minutami. Tempo ale zpomalovalo, proto se častokrát ujal udávání rychlosti sám Tadese.

Na desátý kilometr už v čele doběhla pouze pětice závodníků, nebyl v ní ani další favorit Philemon Limo z Keni. Tempo bylo v tu chvíli dvacet sekund za mezičasem na světový rekord a zhruba deset sekund za časem Atsedu Tsegaye, který loni vytvořil traťový rekord 58:47 minuty. A na následujících kilometrech běžci ztráceli další sekundy.

Pět kilometrů před cílem už bylo jasné, že nepadne nejen světový rekord, ale ani rekord trati. Běžci naopak čím dál víc zpomalovali a připravovali se na závěrečný boj o vítězství. Přišlo několik nástupů, ale rozhodující byl ten Meselův. Zachytili ho pouze Tadese a Kipsang, nestačili naopak další Keňané Pius Kirop a Henry Kiplagat.

Mezi ženami se vytvořila od začátku sedmičlenná skupina, v níž byly rovněž všechny favoritky. Zatímco muži zpomalovali, Cheronová a Worknesh Degefaová z Etiopie se naopak vzájemně hnaly kupředu a tempo zvyšovaly. Vítězka nakonec překonala loňský traťový rekord Joyce Chepkiruiové z Keni o 16 sekund.

Druhá skončila další z favoritek Degefaová, která ztratila na vítězku 25 sekund. Třetí místo obsadila další keňská vytrvalkyně Isabela Ochichiová (1:09:21). "Byla zima, takže jsem s tím výsledkem moc spokojená, ten čas je na ty podmínky výborný," prohlásila vítězka.

Nejlepší českou běžkyní byla na dvanáctém místě Ivana Sekyrová, časomíra se jí zastavila na 1:16:00. "Pro mě to byl dneska spíš takový trénink, chtěla bych to běžet na domácím šampionátu v Pardubicích tak o minutu a půl rychleji," řekla po závodu žena, která loni běžela v Londýně olympijský maraton.

Třidvacetiletý Homoláč potvrdil roli aktuální tuzemské jedničky a osobní rekord si vylepšil časem 1:05:41 i přes teplotu kolem šesti stupňů Celsia a studený vítr. "Bylo těžké běžet sám, měl jsem místy krizi, ale nakonec jsem to zvládl a udělal jsem si velký osobák. Chtěl jsem běžet pod 66 minut, takže super," pochvaloval si.

Výsledky Pražského půlmaratonu:

Muži: 1. Tadese 1:00:10, 2. Mesel (oba Erit.) 1:00:10, 3. Kipsang 1:00:16, 4. Kirop 1:00:18, 5. Kiplagat (všichni Keňa) 1:00:21, 6. Kassw (Etiop.) 1:01:16, ...18. Homoláč (AK Kroměříž) 1:05:41, 22. Krupička (Jiskra Ústí n/O) 1:07:56.

Ženy: 1. Cheronová (Keňa) 1:06:48, 2. Degefaová (Etiop.) 1:08:12, 3. Ochichiová (Keňa) 1:09:19, 4. Mekashaová 1:09:31, 5. Kirosová (obě Etiop.) 1:09:38, 6. Mutuneová (Keňa) 1:10:05, ...12. Sekyrová (AK Sokolov) 1:15:58, 13. Pastorová (MK Seitl Ostrava) 1:16:07, 14. Kamínková (AK Olomouc) 1:17:30.