pátek 20. října 2017 Vendelín

Jamajský sprinter Blake před OH vyhrál stovku v Lucernu

Lucern - Jamajský sprinter Yohan Blake vyhrál deset dní před startem olympijských her závod na 100 metrů na mítinku ve švýcarském Lucernu. Dvaadvacetiletý atlet zvítězil výkonem 9,85 sekundy a za vlastním nejrychlejším časem sezony zaostal o desetinu.

Yohan Blake
Yohan Blake

"Na začátku jsem běžel špatně, ale jak jste mohli vidět, na konci se ve mně probudilo zvíře," uvedl Blake v narážce na přezdívku, kterou dostal od svého krajana a trojnásobného olympijského šampiona Usaina Bolta.

Blake o jednu setinu vylepšil rekord mítinku, rychleji navíc v sezoně běželi jen dva muži - Bolt (9,76) a Justin Gatlin (9,80). "Z rekordu mám velkou radost. Rozhodně jsem sem nepřijel předvést nějaký rychlý čas, ale 9,85 moc lidí nezaběhlo," dodal.

Jamajský sprinter Yohan Blake

Závod v Lucernu by měl být jediným Blakeovým startem před hrami v Londýně. Současně byl také prvním od jamajského šampionátu, kde mistr světa dvakrát porazil Bolta. Před dvěma týdny v Kingstonu Blake zaběhl stovku v čase 9,75 vteřiny a poté porazil Bolta v nejlepším světovém čase roku i na dvoustovce (19,80).

Ve Švýcarsku se představil také český kladivář Lukáš Melich. Jednatřicetiletý atlet pražské Dukly obsadil v přípravě na hry v Londýně výkonem 74,81 m čtvrté místo. Zvítězil Ukrajinec Oleksij Sokirskij (78,66). Sprinterka Kateřina Čechová skončila po výkonu 11,43 na stovce ve finále B čtvrtá.