čtvrtek 21. září 2017 Matouš

Pražský půlmaraton vyhrál keňský běžec Karanja

aktualizováno 29. 3. 2008 14:31

Praha - Vítězem jubilejního desátého ročníku pražského Hervis půlmaratonu se stal keňský atlet Eliah Karanja. Ten zdolal 21 km dlouhou trať v čase 1:02:08. Keňané tak potvrzují, že se jim v pražské metropoli opakovaně daří. Jejich nadvláda v půlmaratomu trvá už od roku 2000, pouze první ročník skončil triumfem Libyjce Aliho Ezayediho. Závod žen vyhrála Asha Gigiová z Etiopie.

Keňžský běžec, který vyhrál Pražský půlmaraton v březnu 2008.
  • Keňžský běžec, který vyhrál Pražský půlmaraton v březnu 2008. autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/2/148/14773.jpg?1206797678
  • Vítěz Pražského půlmaratonu v březnu 2008 Eliah Karanja autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/2/148/14775.jpg?1206797786

Vytrvalci běžecké velmoci dnes obsadili prvních jedenáct míst. Vítěze Eliaha Karanja ale dělilo od loňského rekordu Patricka Ivutiho 68 sekund. Desátý ročník půlmaratonu se jako každoročně běžel v centru města, letos ale výjiměčně nestartoval na Karlově mostě. Ten se totiž opravuje.

Organizátoři si dělali na nové trati se startem a cílem na náměstí Jana Palacha naděje na nejrychlejší čas historie, snahu vytrvalců však zhatil silný nárazový vítr, který běžcům dělal starosti zejména od pátého kilometru.

Na druhém místě skončil mezi skončil Mugi Mahugu se ztrátou 15 sekund. Třetí byl Mark Tanui, který se měl původně starat o tempo jako vodič. Nejlepším domácím běžcem se stal třináctý David Gerych. Za ním skončil domácí Petr Pechek, který startoval jako amatér s číslem 2783.

Průběh Hervis půlmaratonu

Bronzový Tanui zpočátku diktoval tempo závodu, a to dokonce v tempu, který by zlomil světový rekord. Po pátém kilometru to na nejrychlejší závod historie ještě vypadalo. Vodiče se v závěsu držel jen největší favorit Kiprono Kirwa. Tomu ale posléze došli síly a v polovině závodu začal ztrácet tempo. Nakonec se propadl až na osmé místo. Skupinka pronásledovatelů se následně na Tanuie dotáhla, ten se ale dokázal udržet vedoucích běžců až do cíle.

Přibližně pět kilometrů před finišem se od sedmičlenné skupinky utrhl keňský běžec Karanja. Jeho tempu nestačil nakonec nikdo. Pro sedmadvacetiletého atleta to byl vůbec první mezinárodní start. "Takže jsem z toho měl trochu obavy, jestli na to vůbec budu mít. Takže jsem moc rád, že jsem to zvládl," řekl. "Jestli budu pozván i příští rok, bude to určitě lepší," dodal Karanja.

V kategorii žen se o pražský premiérový triumf postarala Gigiová. Ta závod zaběhla v čase 1:12:00. Na traťový rekord jí ale zbývaly dvě minuty. "Byl to pěkný závod, i když trochu větrný, ale jsem ráda, že jsem vyhrála," řekla v cíly nejrychlejší žena dnešního půlmaratonu. Druhou pozici obhájila s půlminutovou ztrátou Carline Kwambaiová. Třetí skončila  Ruska Jelena Sokolovová. Nejlepší Českou se stala Jana Klimešová. Domácí atletka skončila s časem 1:21:15 na čtvrté pozici.

Vítěz mužského závodu si odnesl prémii 3500 eur (asi 90.000 korun), nejlepší žena dostala 2500 eur (65.000 korun).

Výsledky:

Muži: 1. Karanja 1:02:08, 2. Mahugu 1:02:23, 3. Mark Tanui 1:02:41, 4. Biwott 1:02:58, 5. Ch. Kosgei 1:02:59, 6. Kapkeny 1:03:11, 7. Mbogo 1:03:59, 8. Kirwa (všichni Keňa) 1:04:42, ...13. Gerych 1:08:05, 14. Pechek (oba ČR) 1:08:18.

Ženy: 1. Gigiová (Et.) 1:12:00, 2. Kwambaiová (Keňa) 1:12:31, 3. Sokolovová (Rus.) 1:17:03, 4. Klimešová (ČR) 1:21:15, 5. Eniköová (Rum.) 1:23:20, 6. Hainesová (Brit.) 1:23:58, 7. Štroblová (ČR) 1:24:26, 8. Ribertiová (It.) 1:26:56.

Zdroj: ČT24, ČTK