Mezinárodní televizní festival Zlatá Praha 27. – 30. září 2017 Nová Scéna Národního Divadla a další místa v Praze

CS EN

Vítězné filmy

Přehled ocenění 2000 – 2016


2000 (37. ročník)


Hlavní cena – Zlatá Praha (Grand Prix): Spící krasavice Švédsko, SVT

Český křišťál – záznam koncertu:Let/4 letí do Glyndebourne, Velká Británie, Channel 4

Český křišťál – hudba: Jedna noc, jeden život, Německo, Eins 54 Film

Český křišťál – tanec: Cestující, Švýcarsko, DRS

Český křišťál – dokument: Jazzman z gulagu (Jazzman from Gulag), Francie, France 3




2001 (38. ročník)


Hlavní cena – Zlatá Praha (Grand Prix): Tanec smrti v osmi obrazech, Velká Británie, RM Associates

Český křišťál:

1.kategorie: Zvuk na filmu – In Absentia, nová matematika, zvuk, pouť , Velká Británie, BBC

2.kategorie: Tanec pro kameru – Odpor, Ptáci, Pomezní rozhodčí, Velká Británie, BBC

3.kategorie: Druhý život, Francie, Ideale Audience

4.kategorie: Magdalena Kožená a Thierry Grégoire, Česká republika, ČT Brno




2002 (39. ročník)


Hlavní cena – Zlatá Praha (Grand Prix): Zlatá Praha Drákula: Stránky z deníku pann, Kanada, Rhombus Media

Český křišťál:

1.kategorie: Baleríny v očekávání, Švédsko, SVT

2.kategorie: Pohyb pod kontrolou, Velká Británie, BBC

3.kategorie: Martha Argerich – večerní rozhovory, Francie, Ideale Audience

4.kategorie: Konec ticha: Hudba v Afghánistánu, Velká Británie, Songlines Films/MWTV




2003 (40. ročník)


Hlavní cena – Zlatá Praha (Grand Prix): Balkón, Francie, France 3/Bel Air Media

Český křišťál:

1.kategorie: Útočiště, Nizozemsko, NPS Television

2.kategorie: Bambusový sen. Tchajwanské taneční divadlo Oblačná brána, Rakousko, Bernhard Fleischer Moving Images

3.kategorie: Mistr a jeho žák, Nizozemsko, NPS Television

4.kategorie: Bohéma – Inscenace z Bregenzského festivalu 2002, Rakousko, ORF

Cena Nadace Dagmar a Václava Havlových „Vize 97“: Studio tance, Slovensko, STV – Studio Banská Bystrica




2004 (41. ročník)


Hlavní cena – Zlatá Praha (Grand Prix): Jiné město, Švýcarsko, TSI – Swiss Television

Český křišťál:

1.kategorie: Liška Bystrouška, Velká Británie, BBC

2.kategorie: Amelia, Kanada, Rhombus International

3.kategorie: Elliot Carter: Labyrint Paměti, 1. a 2. část, Nizozemsko, NPS

4.kategorie: La Traviata, Francie, Bel Air Media

Cena Nadace Dagmar a Václava Havlových „Vize 97“: Světlo ve tmě, Rusko, The State Unitary Enterprise Tv-Radio Company




2005 (42. ročník)


Hlavní cena – Zlatá Praha (Grand Prix): Slavík, Francie, Arte France

Český křišťál:

1.kategorie: Projekt „Flashmob“: Opera, Velká Británie, BBC

2.kategorie: Narozeniny, Nizozemsko, Lataster&Films

3.kategorie: Housle, to jsem já, Nizozemsko, IdtV Arts & Documentaries

4.kategorie: Paladinové, Francie, François Roussillon et Associés

Cena Nadace Dagmar a Václava Havlových „Vize 97“: Duch volně dýše tam, kde přání... A. Schnitke, Rusko, Kultura TV and Radio Broadcasting Company




2006 (43. ročník)


Hlavní cena – Zlatá Praha (Grand Prix): Spálená topinka, Kanada, Rhombus Media

Český křišťál:

1.kategorie: Černá vdova, Kanada, Enigmatico Films; Horský vzduch, Nizozemsko, NPS

2.kategorie: Cena nebyla udělena

3.kategorie: Ze Štetlu ke Swingu. Hudební odysea, Francie, Arte

4.kategorie: Kněžna z Gerolsteinu, Francie, François Roussillon et Associés

Cena Nadace Dagmar a Václava Havlových „Vize 97“: Mistr Jan Hus-scénické oratorium, Česká republika, Regionální Televizní Agentura




2007 (44. ročník)


Hlavní cena – Zlatá Praha (Grand Prix): Umění setkávání, Velká Británie, Poorhouse International

Český křišťál:

1.kategorie: Car-Men, Nizozemsko, NPS

2.kategorie: Patetická, Francie, 13 Production

3.kategorie: Figarova Svatba, Rakousko, ORF

Cena České televize: Souboj mezi karnevalem a půstem, Polsko, TVP

Cena Nadace Dagmar a Václava Havlových „Vize 97“: Tanec pro všechny, Německo, ZDF/Arte




2008 (45. ročník)


Hlavní cena – Zlatá Praha (Grand Prix): Balada pro Edvarda Griega, Norsko, NRK

Český křišťál:

1.kategorie: Cena nebyla udělena

2.kategorie: Maestro-maker“ Jorma Panula a jeho finská dirigentská škola, Německo, ZDF/3sat; Herbert von Karajan – mistr obrazovky, Rakousko, Bernhard Fleischer Moving Images

3.kategorie: Tristan a Isolda, Velká Británie, Opus Arte

Cena České televize: Liverpoolské zrození, Velká Británie, BBC

Cena Nadace Dagmar a Václava Havlových „Vize 97“: Daria Klimentová, po světě na špičkách, Česká republika, Česká televize




2009 (46. ročník)


Hlavní cena – Zlatá Praha (Grand Prix): Zlatá Praha El Sistema, Německo, EuroArts Music International

Český křišťál:

1.kategorie: Sedm bran jeruzalémských, Polsko TVP

2.kategorie: Prokofjev: Nedokončený deník, Francie, 13 Production

3.kategorie: Traviata na Curyšském hlavním nádraží, Švýcarsko, DRS

Cena České televize: Traviata na Curyšském hlavním nádraží, Švýcarsko, DRS

Cena Nadace Dagmar a Václava Havlových „Vize 97“: Magdalena, Česká republika, Česká televize




2010 (47. ročník)


Hlavní cena – Zlatá Praha (Grand Prix): Ballet Boyz: Svěcení jara, Velká Británie, BBC

Český křišťál:

1.kategorie: Carmen, Francie, François Roussillon et Associés

2.kategorie: Edward Elgar: Muž za maskou, Velká Británie, Crux Productions

Cena České televize: Všechno je to dar: Podivuhodný um a šarm Alice Sommer-Herzové, Velká Británie, Allegro Films

Cena Nadace Dagmar a Václava Havlových „Vize 97“: Drž rytmus!, Česká republika, Česká televize




2011 (48. ročník)


Hlavní cena – Zlatá Praha (Grand Prix): Karneval zvířat, Francie, Camera lucida productions

Český křišťál:

1.kategorie: Rigoletto v Mantově, Itálie, RAI

2.kategorie: Jiří Kylián: Zapomenuté vzpomínky, Francie, Bel Air Media

Cena České televize: Jiří Kylián: Zapomenuté vzpomínky, Francie, Bel Air Media

Cena Nadace Dagmar a Václava Havlových „Vize 97“: Rostropovič: Violoncellový génius, Velká Británie, Crux Productions Limited




2012 (49. ročník)


Hlavní cena – Zlatá Praha (Grand Prix): Lang Lang – Umění býti virtuosem, Německo, ZDF

Český křišťál:

1.kategorie: Svět Matthewa Bournea, Velká Británie, Leopard Films

2.kategorie: John Cage: Cesty zvuku, Německo, Accentus Music

Cena České televize: Schumann v divadle „Pier 2“ – Filmový koncert Paava Järviho a Německé komorní filharmonie Brémy, Německo, Deutsche Welle

Cena Nadace Dagmar a Václava Havlových „Vize 97“: Giuseppe Scarlatti: Kde je láska, je i žárlivost – Historická rekonstrukce operního představení, Německo, ClasartClassic




2013 (50. ročník)


Hlavní cena – Zlatá Praha (Grand Prix): Cesta životem: Sir Georg Solti, Austria, Bernhard Fleischer Moving Images

Český křišťál:

1.kategorie: Jezero, Francie, Telmondis

2.kategorie: Bach: Vášnivý život, Velká Británie, Leopard Films

Cena České televize: Grand Opera – Verdi, Německo, AVE Gesellschaft fuer Fernsehproduktion

Cena Nadace Dagmar a Václava Havlových „Vize 97“: Tanec z celého srdce, Švédsko, SVT




2014 (51. ročník)


Hlavní cena – Zlatá Praha (Grand Prix): Disportrét, Dánsko, Barok Film

Český křišťál:

1.kategorie: Julie & Romeo, Austria, Bernhard Fleischer Moving Images

2.kategorie: Mesiáš v nalezeneckém útulku, Velká Británie, Reef Television

Cena České televize: Disportrét, Dánsko, Barok Film

Zvláštní uznání za mimořádný umělecký počin:

Péťa a vlk, Francie, Camera lucida productions

Bernd Alois Zimmermann – Requiem pro mladého básníka, Německo, ARD/WDR

Cena Nadace Dagmar a Václava Havlových „Vize 97“: Romantický vesmír Libora Peška, Česká republika, Česká televize




2015 (52. ročník)


Hlavní cena – Zlatá Praha (Grand Prix): Život, který miluji – klavírista Menahem Pressler, Německo, EuroArts Music International

Český křišťál:

1.kategorie: Věc Makropulos, Česká republika, Česká televize Brno

2.kategorie: Virtuozita, Německo, EuroArts Music International

Cena České televize: Mýtus tenoru – hrdinové operní scény, Německo, FilmFritz

Zvláštní ocenění za mimořádný umělecký počin:

Krásná Helena, Francie, Camera lucida production

Mise Mozart – Lang Lang a Nikolaus Harnoncourt, Německo, ZDF/Arte

Cena Nadace Dagmar a Václava Havlových „Vize 97“: Věc Makropulos, Česká republika, Česká televize Brno

Cena za celoživotní dílo: Pěvkyně a herečka Soňa Červená




2016 (53. ročník)


Hlavní cena – Zlatá Praha (Grand Prix): Ayham Ahmad: Klavírista z Jarmúku, Německo, Accentus Music GmbH v koprodukci s ZDF

Český křišťál:

1.kategorie: Zázrak z Goza, Německo, Sounding Images GmbH

2.kategorie: Symetrie, Nizozemsko, Truth.io v koprodukci s CTM Pictures, NTR (NL broadcaster)

Cena České televize: Leonard Bernstein. Větší než život, Austria, Bernhard Fleischer Moving Images v koprodukci s ZDF - 3sat a Unitel

Zvláštní ocenění za mimořádný umělecký počin:

Seiji Ozawa: Živoucí duch hudby, Francie, Camera lucida productions v koprodukci s Camera lucida a La Fondation Lous Vuitton

Cena Nadace Dagmar a Václava Havlových „Vize 97“: Přežívající umělci, Německo, Sounding Images GmbH

Přihlásit se

 *

 *

Zapomeli jste heslo?