• Chvění Petra Zusky

  Chvění Petra Zusky

  29. září 2017

  Chvění Petra Zusky. Dvanáct měsíců s tanečníkem, choreografem i režisérem na Zlaté PrazeObsah stránky

  Třetí večer festivalu Zlatá Praha přiblíží působení Petra Zusky, jedné z největších osobností české taneční scény. Profilový dokument režiséra Martina Kubaly, v předpremiéře uvedený na Zlaté Praze, nahlédne na profesní dráhu i do soukromí českého umělce. Petr Zuska dokument nejen osobně uvede, ale také pro obecenstvo Velkého sálu zatančí.

  Jako tanečník vystupoval Petr Zuska přes pětadvacet let a v roli choreografa vytvořil více než 50 baletních opusů pro domácí i zahraniční soubory. V pozici uměleckého šéfa Baletu ND působil bez přerušení patnáct sezon, což je nejdelší souvislé funkční období v historii Národního divadla.

  Oněch patnáct let je pro mne vteřinou i věčností. Záleží jen na tom, z jakého úhlu se na to dívám. Pomyslný ocásek toho všeho, tedy posledních dvanáct měsíců, Martin Kubala zdokumentoval. A povedlo se. Zmíněné poslední období bylo pro mne skutečně náročné. Profesně, umělecky, ale i jinak všeobecně. Nicméně jsem to přežil, snad i úspěšně,“ rekapituluje Petr Zuska.

  Petr Zuska ukončil letos v červnu své patnáctileté působení ve funkci uměleckého šéfa Baletu Národního divadla. Za toto období vytvořil sedm celovečerních a celou řadu dalších jednoaktových baletních inscenací.

  Dokument se jmenuje ‚Chvění Petra Zusky‘. Chvění proto, že se celým životem Petra Zusky táhne negativní i pozitivní chvění – jako tenká, červená niť. Během jednoho roku jsme s tímto umělcem strávili poslední chvíle, kdy byl patnáctým rokem uměleckým šéfem baletu Národního divadla,“ popisuje natáčení dokumentu jeho režisér Martin Kubala a dodává: „Byli jsme svědky zkoušek, slavnostních premiér, ale nahlédli jsme i do jeho rodinného zázemí. Cestovali jsme společně po Finsku, Čechách i kanadském Montrealu a podívali jsme se do naprosto neobydlených míst Slovenska, kde v bývalé chalupě svých rodičů Petr v létě relaxuje.“

  Petr Zuska jako interpret a choreograf obdržel řadu cen. Dvakrát, v letech 1993 a 1997, Cenu Thálie za ztvárnění Normana Batese v baletu Psycho a jako Don José v Carmen. Získal ale také německou Prix Dom Perignon či domácí cenu pro nejlepší choreografii roku.

  Snímek Chvění Petra Zusky, vznikající v režii Martina Kubaly v koprodukci s Národním divadlem, bude uveden na festivalu Zlatá Praha v pátek 29. září od 20:00 hodin na Nové scéně. Česká televize jej v premiéře uvede na ČT art v sobotu 21. řijna od 20:20.

Přihlásit se

 *

 *

Zapomeli jste heslo?