• Zkouška orchestru

    Zkouška orchestru

    06. června 2017

    Památku Jiřího Bělohlávka, českého dirigenta světového jména a hudebního ředitele České filharmonie, uctí Zlatá Praha speciální předpremiérovou projekcí pořadu, který s ním Česká televize v nedávné době natočila. Konat se bude v pátek 29. září odpoledne v projekčním sále v přízemí budovy Themos.

    Marek Eben, Jiří Bělohlávek, Jiří Rožeň a Česká filharmonie předvedou, co se obvykle nevidí a neslyší. Zažijete opravdovou zkoušku orchestru v novém, zábavně poučném cyklu pro všechny, kteří chtějí o klasické hudbě a jejích skladatelích vědět víc. Pódiová režie A. Nellis. Televizní režie S. Vaněk.

    Již pátý díl edukativního cyklu pro malé i velké posluchače a diváky zvolil tentokrát téma „dva dirigenti a jedna skladba“. Marek Eben hned v úvodu svým nezaměnitelným vtipem a šarmem poznamenal, že byli-li přizváni dva dirigenti, musí se přece ušetřit jinde. Proto prý diváci uslyší pouze jednu skladbu – Koncertní předehru Othello Antonína Dvořáka – ale zato hned dvakrát. Hudebníky i oba dirigenty vtipně ujistil, že mohou být dnes klidnější, protože když dílo zazní dvakrát, riziko, že by se třeba něco nepovedlo, je zásadně menší… A to byl jen začátek. Následovaly další a další vtipné vstupy moderátora s oběma dirigenty, ale i filharmoniky. Rudolfinum se prohýbalo smíchem, jaký není slyšet ani u zábavných pořadů na silvestra. A to prý jde o „vážnou hudbu“! Salvy smíchu zněly i tehdy, když jeden z hráčů České filharmonie předváděl typická gesta pana šéfdirigenta a jeho předchůdců. Samozřejmě že koncert měl i serióznější stránku, kdy oba dirigenti konfrontovali své obsahové, ale i muzikantské představy díla inspirovaného slavným a tragickým Shakespearovým příběhem.

Přihlásit se

 *

 *

Zapomeli jste heslo?