Jiří KodetSENTIMENT

Novinky

9. 11. 2004 U příležitosti 15. výročí tzv. Sametové revoluce, bude film Sentiment promítán ve Washingtonu. Projekce proběhne v American Film Institute ve dnech 17.11. - 5.12.2004.
11.-17. 11. 2004 budou filmy SENTIMENT a JEDNA SETINA (režie: Tomáš Hejtmánek, 1993, 17 minut) od 17:00 promítány v kině LUCERNA.
1.-3. 11. 2004 Sentiment s anglickými podtitulky v kině MAT.
26. 10. 2004 začíná Filmový festival v Jihlavě.
12. 9. 2004 Do 10.10. je prodloužena výstava Vladimír Boudník - Mezi avantgardou a undergroundem v Císařské konírně Pražského hradu.
9. 9. 2004 SENTIMENT vstoupil do Slovenské distribuce
3. 4. 2004 Sentiment získal Cenu Dona Ouijota. Filmu ji udělila Mezinárodní federace filmových klubů (FICC) na festivalu Finále Plzeň.
12. a 13. 2. 2004 bude Sentiment promítán v Bratislavě za účasti autorů filmu. Poté vstoupí do slovenské distribuce.
27. 12. 2003 - 17,30 projekce filmu Sentiment ve Village Cinemas Anděl za účasti herce Jiřího Kodeta
22. 12. 2003 - 20,00 Liberec, kino Varšava - předvánoční projekce Sentimentu. Po filmu debata s tvůrci.
13. 11. 2003 - Sentiment vidělo od premiéry již téměř 2000 diváků.
6. 11. 2003 - film vstoupil do běžné distribuce

4. 11. 2003 - proběhla v kině Světozor slavnostní premiéra filmu SENTIMENT za účasti tvůrců. Diváci ocenili představitele hlavní role Jiřího Kodeta dlouhotrvajícím potleskem.

26. 10. 2003 - film získal hlavní cenu na festivalu v Jihlavě
Mezinárodní porota udělila filmu SENTIMENT hlavní cenu v soutěži středoevropských filmů "Mezi moři".Více na www.dokument-film.cz
Hraje Jiří Kodet - v kinech od 6. 11. 2003 - Film inspirovaný setkáním s režisérem Vláčilem a jeho filmy
  Petr Kubica - Sentiment

Titul: Respekt Datum vydání: 3.11.2003 Autor: Jaroslav Pašmik

NEČEKANÁ ZÁŘE SENTIMENTU

Sedmý ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů, který minulý týden hostila Jihlava, nabídl zajímavý obraz západního světa se zvláštním důrazem na střední Evropu. Nabitá kina prozrazovala zájem publika a pobíhající zahraniční producenti čilý obchodní ruch. Organizátorům se podařilo zařadit do přehlídky přes sto dokumentů z devatenácti zemí. Nových českých snímků se zde objevilo šestnáct. Jeden z nich s názvem Sentiment uchvátil mezinárodní porotu natolik, že jej spolu se slovenským filmem 66 sezón vyhlásila za nejlepší středoevropský dokumentární film roku. Je to nečekané: Sentiment je totiž v podstatě hraný film s Jiřím Kodetem v hlavní roli a jako takový bude tento týden uveden do našich kin.

Proti proudu
Výrok festivalové poroty jako by připomenul pokračující prolínání dokumentární a hrané filmové tvorby. Sentiment režiséra Tomáše Hejtmánka neusiluje o to zachytit ducha doby nebo nějaký zajímavý společenský fenomén. Je to intimní, silně melancholické dílo o setkání mladého muže se starcem, se kterým jej pojí více než stejná profese. Film se rodil sedm let za velkých bolestí v podobě osudových ran, tápání a urputné snahy o svébytný výraz. Na počátku stála fascinace mladého filmaře snímky režiséra Františka Vláčila a rozhodnutí natočit o něm dokument. Hejtmánek několik let k Vláčilovi docházel a nahrával si jeho vzpomínky. Když se cítil připraven, režisér zemřel a zamýšlený dokument se zdál být v troskách. Hejtmánek se ale po dlouhém váhání rozhodl přece jen pokračovat dál a s kameramanem Jaromírem Kačerem začali natáčet krajiny z Vláčilových filmů: pobřeží Baltu, na němž začíná film Údolí včel, lesní scenériinebo boleslavský hrad se svatebním procesím z Markety Lazarové. Ale co dál? Co si počít s nahraným povídáním a abstraktními obrazy, když hlavní postava chybí a už není šance dostat ji na plátno? Zlom nastal poté, co byly hovory s Vláčilem přepsány do textové podoby. Ukázalo se, že je možné poodstoupit od konkrétní osobnosti k abstraktní postavě režiséra na penzi. Sázka na zobecnění se ukázala jako správná. Zahraniční porotci, kteří vůbec neznali Vláčilovo dílo, přijali film právě v jeho obecných rysech. Zaujal je také jeho osobitý rytmus, plný dlouhých záběrů, které neztrácejí napětí. V současném trendu rychlých střihů jde Sentiment proti proudu a působí tak oblažujícím dojmem jako prodlévající tóny středověké polyfonie.
[…]

:: O filmu
:: Fotogalerie
:: Rozhovor s Jířím Kodetem
:: Filmový plakát (pdf)
:: Scénář - dialog (ukázka)
:: Videoukázky
:: Diskuse
:: Nasazení v kinech
:: Odkazy
:: English
:: Francais
Chcete být včas informováni o novinkách? Vložte svůj email.
 
  Napsali
:: Záchvěvy života lidskýho (Cinepur)
:: Petr Kubica - Sentiment (Katalog MFDF Jihlava)
:: Cena Dona Quijota
:: Sentiment (Literární noviny)
:: Sentiment (Cinema)
:: Filmový Sentiment by se režiséru Vláčilovi líbil (HN)
:: Sentiment (Houser)
:: Člověk se kerým můžu kecat (Babylon)
:: Nečekaná záře Sentimentu (Respekt)
:: Vláčil dostal křehký pomníček (LN)
:: Byl jsem žák, který hledá svého mistra (LN)
:: Sentiment Františku Vláčilovi sluší (HN)
    © T. Hejtmánek, Bionaut, Česká televize