Jiří KodetSENTIMENT

Novinky

9. 11. 2004 U příležitosti 15. výročí tzv. Sametové revoluce, bude film Sentiment promítán ve Washingtonu. Projekce proběhne v American Film Institute ve dnech 17.11. - 5.12.2004.
11.-17. 11. 2004 budou filmy SENTIMENT a JEDNA SETINA (režie: Tomáš Hejtmánek, 1993, 17 minut) od 17:00 promítány v kině LUCERNA.
1.-3. 11. 2004 Sentiment s anglickými podtitulky v kině MAT.
26. 10. 2004 začíná Filmový festival v Jihlavě.
12. 9. 2004 Do 10.10. je prodloužena výstava Vladimír Boudník - Mezi avantgardou a undergroundem v Císařské konírně Pražského hradu.
9. 9. 2004 SENTIMENT vstoupil do Slovenské distribuce
3. 4. 2004 Sentiment získal Cenu Dona Ouijota. Filmu ji udělila Mezinárodní federace filmových klubů (FICC) na festivalu Finále Plzeň.
12. a 13. 2. 2004 bude Sentiment promítán v Bratislavě za účasti autorů filmu. Poté vstoupí do slovenské distribuce.
27. 12. 2003 - 17,30 projekce filmu Sentiment ve Village Cinemas Anděl za účasti herce Jiřího Kodeta
22. 12. 2003 - 20,00 Liberec, kino Varšava - předvánoční projekce Sentimentu. Po filmu debata s tvůrci.
13. 11. 2003 - Sentiment vidělo od premiéry již téměř 2000 diváků.
6. 11. 2003 - film vstoupil do běžné distribuce

4. 11. 2003 - proběhla v kině Světozor slavnostní premiéra filmu SENTIMENT za účasti tvůrců. Diváci ocenili představitele hlavní role Jiřího Kodeta dlouhotrvajícím potleskem.

26. 10. 2003 - film získal hlavní cenu na festivalu v Jihlavě
Mezinárodní porota udělila filmu SENTIMENT hlavní cenu v soutěži středoevropských filmů "Mezi moři".Více na www.dokument-film.cz
Hraje Jiří Kodet - v kinech od 6. 11. 2003 - Film inspirovaný setkáním s režisérem Vláčilem a jeho filmy
  Sentiment Františku Vláčilovi sluší

Titul: Hospodářské noviny Datum vydání: 24. 10. 2003 Od: Jiří Hlinka

V hlavní roli jednoho z nejlepších českých režisérů všech dob, tvůrce Markety Lazarové nebo Údolí včel, exceluje Jiří Kodet.

Deset dní chybělo do zahájení natáčení celovečerního snímku o Františku Vláčilovi. Deset dní dělilo mladého filmaře Tomáše Hejtmánka od chvíle, kdy mohl naplňovat svůj několikaletý sen a natočit polohraný film o jedné z nejvýznamějších postav české kinematografie.

Bylo to na sklonku roku 1998, když se Hejtmánek a jeho spolupracovníci dozvěděli, že František Vláčil upadl do kómatu. Z něho se již neprobral a v lednu 1999 zemřel.

"V ten moment jsme chtěli vrátit všechny peníze, které jsme na natáčení dostali od různých fodů a sponzorů. Idea se ze dne na den rozpadla," vzpomíná Tomáš Hejtmánek. Nyní již viditelně spokojenější: film Sentiment se nakonec díky mnoha spřízněným důším realizoval a o tomto víkendu bude v premiéře uveden na festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě.

Noci s režisérem

Za režisérem Vláčilem docházel Tomáš Hejtmánek, mladý absolvent katedry dokumentu na FAMU, po dva roky mezi léty 1997 a 1998. Původní myšlenku ntočit o autoru slavných filmů-básní, jako jsou Údolí včel nebo Marketa Lazarová, dokument narušila smrt legendárního režiséra.

Z návštěv se ovšem zachovala zvuková nahrávka, která posloužila jako podklad pro scénář celovečerního filmu. Na něm se již podílel I scénárista a dramaturg Jiří Soukup.

"Od počátku jsme chtěli zužitkovat dramatické napětí mezi starým tvůrcem a mladým filmařem. Proto má Sentiment tvar dialogu, doplňěný o stylizované záběry exteriérů," vysvětluje Soukup, který má za sebou práci na filmech Vojtěch řečený sirotek a Cesta pustým lesem.

Nechci to poslouchat

Po Vláčilově smrti se tvůrci přesto chvíli pohybovali ve vzduchoprázdnu. "Došlo nám, že natáčet film o člověku bez člověka je marná záležitost," říká Tomáš Hejtmánek.

Jasnější kontury projekt získal po té, co bylo přepracováno zadání. Z filmu-portrétu se - podle současné synopse - stal "film inspirovanýsetkáním s režisérem Vláčilem a jeho filmy".

Za ideální se pak jeví obsazení Jiřího Kodeta do ústřední role. Jakkoliv Vláčila vnějškově nepřipomíná. "Ale v tom byl záměr. Nechtěli jsme herce, který by byl s Vláčilem zaměnitelný. Stačilo, že opakoval více méně to samé, co mi říkal rok dva před svou smrtí Vláčil," vysvětluje Hejtmánek.

O správné volbě jiřího Kodeta jej mimo jiné utvrdilo to, že herec odmítl poslouchat záznamy rozhovorů. "Ihned mu to bylo blízké a chtěl se s tím poprat sám," líčí Hejtmánek. A zcela sugestivní, autentický náboj, jímž Kodet svou postavu naplnil, dává za pravdu tvůrcům v tom, že na vnějškové podobě opravdu nesejde.

Tudy chodil Kozlík

Pasáže vzpomínek a úvah, které nemocemi soužený a osamocený režisér adresoval svému mladému kolegovi, střídají poeticcké záběry krajin, v nichž se odehrávali Vláčilovi snímky. Když stylizovaná kamera snímá nebezpečný, divoký močál, znějí jako z echa dialogy z Markety Lazarové. V momentě, kdy společně s herečkou prochází po ruinách lesního zámečku, zaznívá úryvek z Adelheid…

Spojením obrazů nitra geniálního, byť příslovečnými běsy pronásledovaného tvůrce, a asociací, dovětků jeho děl vzniklo dílo daleko přesahující žánr medailónu či portrétu. A není to dáno jen hranými pasážemi.

"Domnívám se, že Sentiment je typickou ukázkou díla, které stojí mezi komerční tvorbou a filmy určenými pouze festivalovému publiku," říká producent Vratislav Šlajer ze společnosti Bionaut. To si uvědomila rovněž distribuční firma Bontonfilm, zaměřující se zpravidla na divácky atraktivní tituly, a do projektu vstoupila. Podobně tak společnost Stillking Films, jež je vnímána spíše v souvislosti s reklamou a zahraničními koprodukcemi.

Sentiment v multiplexech

Díky tomuto spojení se mohly vyrobit čtyři kopie v české verzi a jedna s anglickými titulky. Což je na snímek, který nemá daleko k uměleckému experimentu, poměrně dost. "Už zkušební projekce potvrdily, že Sentiment může oslovit I lidi, kteří Vláčilovy filmy neznají. Velmi vstřícně reagovali rovněž zahraniční diváci," obhajuje záměr Vratislav Šlajer. Zajímavostí je, že Sentiment poputuje ve třech kopiích také do multiplexů.

Se sebevědomím tvůrců souvisí rovněž snaha proniknout na zahraniční festivaly. Jako první by měl verdikt přijít ze slavné přehlídky berlinale.

Vstup Sentimentu do kin nedoprovází bombastická kampaň jako Želary či černou komedii Jedna ruka netleská. A snad je to I dobře. Neboť jde o velmi osobní snímek, diváci by si k němu měli cestu najít sami. Ještě před 6. listopadem, kdy se film začne promítat, lze prozradit, že jde o jeden z nejlepších počinů tohoto roku.

:: O filmu
:: Fotogalerie
:: Rozhovor s Jířím Kodetem
:: Filmový plakát (pdf)
:: Scénář - dialog (ukázka)
:: Videoukázky
:: Diskuse
:: Nasazení v kinech
:: Odkazy
:: English
:: Francais
Chcete být včas informováni o novinkách? Vložte svůj email.
 
  Napsali
:: Záchvěvy života lidskýho (Cinepur)
:: Petr Kubica - Sentiment (Katalog MFDF Jihlava)
:: Cena Dona Quijota
:: Sentiment (Literární noviny)
:: Sentiment (Cinema)
:: Filmový Sentiment by se režiséru Vláčilovi líbil (HN)
:: Sentiment (Houser)
:: Člověk se kerým můžu kecat (Babylon)
:: Nečekaná záře Sentimentu (Respekt)
:: Vláčil dostal křehký pomníček (LN)
:: Byl jsem žák, který hledá svého mistra (LN)
:: Sentiment Františku Vláčilovi sluší (HN)
    © T. Hejtmánek, Bionaut, Česká televize