KOPRODUCENTI

Česká televize - největší koproducent českých filmů

Česká televize se za devatenáct let své existence stala trvalým partnerem české filmové tvorby. Od roku 1992 se podílela na vzniku takřka 230 snímků. V loňském roce spolupracovala dokonce na dvaceti filmech, což byl nejvyšší počet koprodukčních distribučních titulů od roku 1992. Kvalitu těchto filmů mimo jiné potvrdilo deset nominací na ceny Český lev 2010 v oboru hrané tvorby (Pouta, Občanský průkaz, Kuky se vrací, Přežít svůj život, Piko, HLAVA - RUCE - SRDCE, Jarmareční bouda, Mamas & Papas a Největší z Čechů) a sedm nominací v sekci dokumentů (Oko nad Prahou, Cinematerapie, Český mír, Drnovické catenaccio, Katka; Nesvatbov). O filmové události nebyla nouze ani letos.

Letošní první slavnostní premiéru měl dlouho očekávaný hraný dokument režiséra Mateje Mináče Nickyho rodina. Snímek vznikl ve spolupráci se slovenskou produkční firmou Trigon s.r.o. a režisér se v něm vrátil k historii záchrany šesti set českých židovských dětí Sirem Nicolasem Wintonem. Film v těchto dnech úspěšně putuje po světových festivalech, kde sklízí nejrůznější ceny. Film byl slovenskými akademiky nominován do prestižní filmové soutěže Oscar.

Druhá letošní premiéra koprodukčního filmu ČT patřila dětským divákům. V únoru se vydal do kin animovaný snímek Fimfárum do třetice všeho dobrého. Česká televize na tomto prvním českém 3D animovaném filmu spolupracovala se společností MAUR film.

Třetí letošní distribuční premiérou České televize byl celovečerní dokumentární film Vše pro dobro světa a Nošovic. Časosběrný dokument (2007–2009) o změnách v obci Nošovice, u níž vyrostla obrovská továrna na výrobu automobilů Hyundai, natočil Vít Klusák. Česká televize na dokumentu spolupracovala se společností Hypermarket s.r.o.

Málokterý koprodukční film na sebe už během příprav poutal tolik pozornosti jako snímek Odcházení. Filmovou podobu divadelní hry podle vlastního scénáře režíroval osobně Václav Havel jako svůj filmový debut. Premiéra koprodukčního filmu ČT a Buc-filmu byla 24. března 2011.

K dalším očekávaným událostem určitě patřila červnová premiéra hraného koprodukčního filmu Lidice. Film vypráví příběh obyčejných lidí, kteří se absurdní náhodou připletli do cesty "dějinám". Film připravila ČT ve spolupráci se společností Bioscop. Režisér Petr Nikolaev při natáčení Lidic vycházel ze scénáře Zdeňka Mahlera. Do začátku listopadu 2011 film vidělo rekordních 430 000 diváků.

Podzimní premiéra celovečerního filmu Alois Nebel je adaptací úspěšné stejnojmenné komiksové trilogie autorů Jaroslava Rudiše a Jaromíra 99. Režisérem filmu je Tomáš Luňák. Filmový příběh se odehrává na konci osmdesátých let 20. století. Pro zachování výtvarného stylu komiksové předlohy zvolili autoři technologii rotoscopingu, která kombinuje hraný a animovaný film. Film měl světovou premiéru na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách a českou distribuční premiéru premiéru 28. září. Čeští filmoví akademici film nominovali do soutěžního klání o amerického Oscara.

Další filmem, na němž se podílela ČT, je komorní road movie režiséra Roberta Sedláčka Rodina je základ státu. Ve filmu, hledajícím mimo jiné odpověď na otázku, co lze obětovat ve veřejné sféře, abychom zajistili své soukromí, hrají Igor Chmela, Eva Vrbková, Marek Taclík, Simona Babčáková, Jan Budař aj. Snímek vznikl ve spolupráci s produkcí Radima Procházky a České televize a do kin vstoupil 13. října.

Autorský film scenáristky a režisérky Zuzany Liové Dům vypráví příběh otce, který pro každou ze svých dcer staví na vlastní zahradě dům. Do jejich stavby projektuje všechny své sny a ambice, které ztratil v éře komunismu. Otcův dobrý úmysl ale nepočítal s jiným generačním viděním jeho dcer…Film Dům byl přijat do sekce Forum 61. ročníku filmového festivalu Berlinale a scénář Zuzany Liové obdržel v roce 2007 na MFF CANNES prestižní cenu Krzysztofa Kieslowského pro nejlepší středoevropský nerealizovaný scénář. Koproducenty filmu, jehož premiéra byla 20. října, jsou společnosti Fog'n'Desire Films s.r.o., Samastinor a.s., Česká televize a Slovenská televize.

Od listopadu je v kinech hvězdně obsazená pohádka s názvem Micimutr o tom, že zázraky se dějí, když se vstřícně udělá první krok. Scénář napsala přední česká autorka Irena Dousková. Natáčení probíhalo od května letošního roku na hradě Zvíkov, v Ledči nad Sázavou, v krasové oblasti Velké Ameriky a v Praze. V režii Víta Karase hraje Libuše Šafránková, Marika Šoposká, Jiří Bartoška, Jaroslava Kretschmerová, Vojtěch Dyk, Ondřej Novák, Josef Weinzettel, Jiří Ployhar a další.

www.ceskatelevize.cz

 

Filmová nadace RWE & Barrandov Studio

Filmová nadace RWE & Barrandov Studio podpořila scénář Zdeňka Jirského Poupata v první uzávěrce roku 2008 částkou 130 tisíc Kč. Produkce se ujal Viktor Schwarcz. V jeho společnosti Cineart TV Prague tak vzniká již druhý film na základě scénáře podpořeného nadací (prvním byl v loňském roce film režiséra Davida Jařaba HLAVA - RUCE - SRDCE).

Filmová nadace RWE & Barrandov Studio se již od roku 2006 zaměřuje na podporu české scenáristické tvorby. Vyhlašuje pravidelně 2x ročně uzávěrku žádostí pro literární přípravu celovečerních hraných filmů a nověji i TV dramatické tvorby do stopáže 50 minut pro autory z řad široké veřejnosti a nejlepší náměty, povídky či scénáře oceňuje nadačním příspěvkem. Kromě toho se také snaží pro podpořená díla nalézt producenty a podporovat vzdělávání v této oblasti.

Zřizovatelem nadace je RWE Transgas, a.s. a Barrandov Studio a.s., hlavním mediálním partnerem je Televizní Studio Barrandov a.s. a mediálním partnerem vydavatelství deníku Právo BORGIS a.s. Veškeré informace o činnosti nadace naleznete na webových stránkách: www.filmovanadace.cz, e-mail: info@filmovanadace.cz

 

Další koproducenti

i/o post

iopost.cz

 

Samuelson lighting

www.samuelson.cz

 

art&illusion

www.art-illusion.cz

 

Daniel Němec - Audio atelier Mars

linkedin.com