Největší Čech Volte největší osobnost Čech, Moravy a Slezska!

DISKUSE

Prosíme o dodržování pravidel diskuse, uvedených v pravém sloupci. Pro pokec mimo téma diskuse nabízíme náš chat. Děkujeme!

5. května odhalila Česká televize 100 nejvýznamnějších osobností tak, jak jste je zvolili. Jaký je váš názor na složení Top 100?

nadpis:
text:
jméno:
 e-mail:
pro kontrolu napište číslici jedna:

61 - 90 (1043)   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 další blok záznamů poslední stránka
Ale Miro
jaký "klasický džihád" ??


Vložil: nevěřící, 09.07.2005 08:15
ip: 6.23.broadband3.iol.cz

Čechaři,
komunistická propaganda v husitské trilogii je třeba v tom, jak deformuje úmysly husitů, to, za co bojovali. Ne proti Němcům, národy neměli v té době zdaleka takový význam, jaký jim dnes (a myslím, že neoprávněně) přisuzujeme, nebojoval za chudé. Byl to náboženský boj, klasický džihád. Neměli bycom se ho snažit pochopit dnešním myšlením, kdo dnes ví, jak se cítil křesťanský fundamentalista? Myslím, že je nutnost tohle připomínat.


Vložil: miro, 08.07.2005 11:34
ip: ui201p04-lps.civ.zcu.cz

reakce
>>Čechař: Ta komunistická propaganda v husitské trilogii je, ovšem tahle látka se prostě velkým slovům a davovým scénám vyhnout nemůže a rozhodně nelze ty \"tři Jany\" považovat za nějaký budovatelský brak. (Vždyť např. v amerických (nejen) historických filmech se to bez určité propagandy (či patosu)taky neobejde. - Historická skutečnost se těžko filmově uchopuje a výňatky z díla mohou být zavádějící.....

>>>Markup: Cože?


Vložil: Veveřice, 07.07.2005 13:36
ip: mail.stc.npu.cz

Odporne
Po shlednuti vysledku je mi lito inteligence ceskeho naroda!Zapomneli snad vsichni na to, ze otec Havla byl kolaborant a Masaryk v dobe hospodarske krize nebyl zadny humanista, ale na Morave nechal strilet do bezbrannych lidi, kteri se bourili a meli hlad?Ze Havel i Masaryk lezli do zadku dvema nejkrutejsim nazorum - fasismu a hlavne cirkvi svate, ktere maji za celou dobu trvani mnohem vice obeti nez cely slavny komunismus a jsou mnohem vice nebezpecnymi a nesvobodnymi?


Vložil: Jan Markup, 06.07.2005 13:11
ip: 77.17.broadband3.iol.cz
Vložil: , 05.07.2005 00:16
ip: 194.149.111.76.adsl.nextra.cz

Pro ¨Monču a všeobecně
Pro Moniku:Toulky občas poslouchám v rádiu,je to udělaný docela přitažlivou formou.Ale na ten svazek knih opravdu nemám,je toho docela hodně.Ted si čtu titul Kdo je největší Čech?Od J.Bauera.Fajn kniha,ale hodně se tam opakuje z minulých knih/např některé věty jsou úplně stejné,ale toho bychom si asi neměli všímat.Ps:Můj věk :14 let

A mám dotaz:Proč je tak odsuzovaná trilogie husitů?Já jsem shlédl snímek Jan Hus a nic politického jsem v tom neviděl,tak opravdu nevím.Napište náký rozumný důvod


Vložil: Čechař, 04.07.2005 13:37
ip: mail.plkm.cz

vzkaz pro Sudheera-
jestli jsi náhodou zde - nemůžu se Ti teď ozvat, vypadl server, kde mám mejl. A pak jsou už u nás svátky. Ale ozvu se !
( ostatní prominou, že píšu mimo diskuzi )


Vložil: Monika J. z Karviné, 04.07.2005 11:07
ip: kid.rkka.cz

Docela
zajímavou knihou o historii je "Toulky českou minulostí," od Hory. To píšu pro Čechaře. Je tam toho dost a není to nudná kniha. Člověk se doví věci, které se ve škole nedozvěděl. Jsou tam různé zajímavosti, krom jiného taky jak asi J.Hus, nebo Jan Žižka skutečně vypadali. U J.Husa se vychází dle nejst. vyobrazení atd.
Už jsem snad stokrát psala, že si sice Žižky pro některé věci vážím, ale když někdo horlivě psal, že má být největším Čechem, musela jsem se ozvat.
Taky zdravím Čechaře! ( jaký že je tvůj "nízký věk"? Mi je 31. Je dobré, že tu nepíšou jen dospělí! )
S úsměvem M.J.


Vložil: Monika J. z Karviné, 04.07.2005 10:46
ip: kid.rkka.cz

Výhrady
Fakt nechápu,proč je Langerová 70,to sem eště slyšel že Sámer Krissa je 113.Taky mě překvapilo,že Karlík od Gottů se dostal na 13.A co teprv Šimek,toho zastrčili na 97.A co už je teprv divný,jsou tam 3 cizáci(nebudu menovat),myslel sem,že to je Největší Čech a né Němec nebo Amík


Vložil: to by ste chtěli vědět, 01.07.2005 13:10
ip: 80.188.185.140

Marek Eben BeatBox a Karel Gott Rap
Sice to není k tématu, ale nevíte kde bych mohl stáhnout ten Marek Eben BeatBox a Karel Gott Rap? Napište kdyžtak PLS link jestli někdo nebudete vědět.


Vložil: HQ, 01.07.2005 10:38
ip: r3as58.chello.upc.cz

Kadle,
Anetou se netrap, v téhle anketě, která má obsáhnout celou naší historii je většina lidí z 20. nebo 19. století a přitom srovnatelných veličin bylo v každém století dost. Lidé mají prostě krátkou paměť......... a to je bohužel přirozené.


Vložil: Veveřice, 01.07.2005 08:37
ip: mail.stc.npu.cz

Vnucování názorů?
S výsledky soutěže bych relativně souhlasil, ale zarazila mě jediná maličkost. Za CO se např. Aneta Langerová umístila na 70 místě? Ke slávě přišla, jak slepá k houslím, pro Čechy neudělala ani Fň, a její sláva nejspíš uvadne, jak jabka na podzim... Tím jsme celkem urazili např. Šimka, a jiné, mnohem slavnější osobnosti... No, mohutná mediální masáž udělala svoje. Národ televizních zblblíků ožívá!!! Nova největším Čechem!!!


Vložil: Kadel, 30.06.2005 14:57
ip: proxy.elsatnet.cz

..
Jsem rád,že se alespon někdo ozval. Já například jsem se pro tuto soutěž nadchl,i pro můj nízký věk,proto,že se o těch našich velikánech dozvídám víc než jenom ze školních lavic.
Například jsem si uvědomil,že Jan z Trocnova nebyl jen náký lapka,ale výtečný stratég,taktik a že se zasloužil o svobodu naší země.

Díky tomuto pořadu jsem se naučil vnímat dějiny a zajímat se o něj,nejen proto,abych měl dobrou známku z dějepisu na vysvědčení.

Doufám,že nemluvím moc z cesty,na foru moc nejsem zvyklý psát:)

a zdravím Moniku


Vložil: Čechař, 30.06.2005 14:54
ip: mail.plkm.cz

Tak
už to opravdu vypadá, že pomalu diskuze končí.
... Čechaři, tak něco napiš(te)...

Chtěla jsem ještě psát, ale když se tu už skoro nikdo neozývá...
Zkusím to...

Už jsem se víckrát ozývala, že informovanost lidí o první desítce je malá ( sice jak u koho ) atd. Třeba se to této diskuze netýká přímo, ale např. zprávy ze světa, které vídáme každý den nejsou vždy přesné, někdy neúplné a taky tam není spousta věcí. Neodebírá nebo nečetl někdo bulletin "Hlas mučedníků" ? Jsou tam zprávy z celého světa, které informují o potlačování lidkých práv a náboženských svobod. Jsou tam věci z kterých člověku vstávají vlasy na hlavě - a přesto do televize ( rádia ) se zcela vyjímečně něco dostane. Důvodů je víc.

Píšu to proto, že člověk by neměl jen tak něco přijímat, ale srovnávat si zprávy z více medií a taky používat rozum, případně trochu pátrat.
Vztahuju to i na tuto diskuzi, určitě mi rozumíte.
S pozdravem a přáním pokračování diskuze
M.J.


Vložil: Monika J. z Karviné, 30.06.2005 10:38
ip: kid.rkka.cz

ale už mě to štve
to už sem jako nikdo nebude psat?


Vložil: Čechař, 28.06.2005 17:35
ip: mail.plkm.cz

pardón
Bachova absolutismu


Vložil: nevěřící, 24.06.2005 20:58
ip: 6.23.broadband3.iol.cz

Milá Týno
naší milá paní Božena Němcová nejsou jenom Babička a další povídky a pohádky. Když pominu její nejasnost původu (proslýchá se, že v jejich žilách kolovala snad i modrá krev) byla to paní vzdělaná a společenská. Krom jiného se taky jako česká vlastenka angažovala ve prospěch českého jazyku a literatury a ve prospěch národa, nejen mj. morálně podporovala Karla Havlíčka Borovskýho a další české vlastence, ale také se snažila o emancipaci žen ve společnosti. Nutno si uvědomit, že v době kdy žila (mj. prožila si i dobu Bachova sbolutismu), neměly ženy ještě takové rovnoprávné postavení jako mají nyní, naopak většinou společensky živořily ve stínu svých drahých poloviček.
Ale to jen tak na okraj. Zkus si o té době něco přečíst, pokud Tě to ale zajímá, např. doporučuju jednu základní příručku: České země v letech 1848 - 1918, vyšlo v Praze nakladatelství Libri v roce 1998 a napsala to jistá Marcela C. Efmertová.
Zatím ahoj


Vložil: nevěřící, 24.06.2005 20:57
ip: 6.23.broadband3.iol.cz

Největší češka
Nevím která češka má opravdu největší právo takového titulu, ale já bych dala jistě radši hlas třeba té Miladě Horákové, než B. Němcové.

Já odborník nejsem, ale slyšela jsem, že podstatná většina odbrníků na literaturu si myslí, že B. Němcová napsala jedno dobré dílo - Babičku, to ostatní že je prý dost slabé.


Vložil: týna, 24.06.2005 11:44
ip: 242.186.108.194.contactel.net

kompletní seznam všech nominovaných
najdete ve složce Největší Čech, na adrese nejvetsi.cech@seznam.cz (heslo:cimrman).


Vložil: Teddy, 24.06.2005 10:50
ip: 223.61.broadband2.iol.cz

Nevím,
zda tam ( v první desítce ) má být Němcová nebo nemá být. Musela bych se nad tím dost zamyslet - přemýšlet o jiné ženě. Už jsem psala, že tam chybí Jiří z Poděbrad, ale takových je víc.
Pro mě je největší Čech Komenský, pak Hus, pak bych tam umístila Masaryka, Karla IV. - ale před něj bych dala "husitského krále," pak umisťuji Havla, Dvořáka, a zbytek těžko soudit ( komik mi tam nepasuje ) a Žižku na poslední místo. Kdyby to mělo být čistě podle mne, tak by ta druhá polovička vypadala jinak.
Lidi stejně hlasovali podle toho, kolik mají informací ( sotva kdo je má dostatečné o každém z těch deseti, zvláště se to týká Žižky, jak jem si všimla ), pak hlasovali podle svého žebříčku hodnot a to by neovlivnilo ani to, kdyby všichni všechno věděli a dívali se i na všechny dokumenty.
( To, že jsem minule psala, že nebýt Němcové, byli by tam samí muži, to byla lehká nadsázka. Nad tím jsem se usmívala. Naznačila jsem to i těmi vykřičníky. )

Všem pěkný den!
Zdravím!


Vložil: Monika J. z Karviné, 24.06.2005 10:02
ip: kid.rkka.cz

Týno
Kdyby se volila Největší Češka, tak by Němcová určitě patřila hodně na vrchol spolu s Miladou Horákovou, Věrou Čáslavskou, Svatou Anežkou, kněžnou Libuší....., ale je pravda, že v téhle anketě bylo dost mužů, kteří si první desítku zasloužili víc. Přesto si nemyslím, že Božena Němcová napsala "jen" Babičku. - Babička je vlastně taky taková moudrá pohádka o dobré ženě, která kolem sebe šíří lásku, moudrost a vlastenectví. V naší literatuře mnoho takových postav není (jestli nesouhlasíš, tak mi nějakou jmenuj!)
Možná ve světě skoro nikdo Němcovou nezná, ale je světová proslulost vážně to nejdůležitější?! K.H. Máchu, K.H. Borovského, J.Nerudu nebo K.J.Erbena ve světě rovněž neznají a ubírá jim to snad na velikosti a významu pro českou kulturu? Cimrman je taky "jen náš".


Vložil: Veveřice, 23.06.2005 15:50
ip: mail.stc.npu.cz

Moniko a ostatní
Názor z Indie mne také silně zaujal. Něco takového bych opravdu nečekala. Je to velmi zajímavý pohled. Díky!
Souhlasím i s tím, že je fajn, když v té partě nejsou jenom chlapi, ale zase ne za každou cenu. Kdyby tam byla jen kvůli tomu tak tam opravdu nemá co dělat. Na druhou stranu její pohádky jsem já osobně měla jako dítě ráda. My jsme teda měli hlavně jednu knížku s nimi, ktrou nám máma četla když jsme byli malí. Měli jsme jí opravdu rádi a měli jsme tam své oblíbené. Ale je to jen výbor a je fakt že jiné pohádky od ní jsou některé dost drsné, ale takových autorů je víc. (Ti ale samozřejmě nejsou v první desítce...)
Co se týče Babičky tak mě nikdy s ničím nepomohla a když mi bylo nejhůř tak jsem si na ni ani nevzpoměla. Za celá školní léta (ať již na základní škole, nebo na gymnáziu) se mi vryla do paměti jen jako něco, co se mně neustále někdo znovu a znovu snaží vnutit, co prostě musim přečíst, jinak snad ani nebudu čechem nebo co... Já nevím, ale podle mne se knihy nepíší proto, aby se pak MUSELY číst. Babičku nám celý život někdo vnucuje horem dolem, tak se nedivte že je mi potom protivná. Ještě jsem opravdu nepřišla na jedinou výhodu, kterou jiné knihy nemají.
A i kdyby Babička byla skvělá kniha, nemyslím si, že by se někdo mohl stát největším čechem jen díky JEDNÉ dobré knížce. To je opravdu málo.


Vložil: týna, 23.06.2005 14:19
ip: 242.186.108.194.contactel.net

Zdeno klultůře jo?
No tak to je hustý! ;-)


Vložil: týna, 23.06.2005 14:09
ip: 242.186.108.194.contactel.net

Je zajímavé
Jsou zajímavé úhly pohledu ,na pohádky nebo na pověsti jakým způsobem byly psány nebo vyprávěny.Četla jsem,že podle těch,kteří se příklánějí ke keltské kultůře ,že vlastně Kněžna Libuše byla keltská princezna,a další,kreří tvrdí ,že pověst o Libuši byla převzána z germanských pověstí?Doufejme,že praotec Čech přišel do těchto končin,aby to nakonec nebyl někdo jiný?


Vložil: Zdena, 23.06.2005 11:38
ip: 101-12-29-213.zsosek.cz

Názor
z Indie byl zajímavý.
A napadlo mne - kdo všechno tady píše ( nebo psal ) - škoda, že si nemůžeme vidět do tváří.
( Je asi dobré, že se Božena Němcová dostala do první desítky, neboť by tam byli sami muži !!! Vážím si jí, líbí se mi dílo "Babička," ale pohádky, které psala - zvláště ve staré verzi, po ní neupravené - jsou takřka horory. Některé připomínají Cikánské pohádky - způsobem psaní )
Zdravím!


Vložil: Monika J. z Karviné, 23.06.2005 10:29
ip: kid.rkka.cz

Babička
je prostě klasika!


Vložil: nevěřící, 23.06.2005 00:26
ip: 6.23.broadband3.iol.cz

Babička!
Největší žena evropské civilizace. Povinná četba možna, ale až vám bude nejhůř, tak jako Barunce Panklové, tak vám naše paní babička pomůže...


Vložil: bronislav, 22.06.2005 11:48
ip: 143.7.broadband2.iol.cz

Proč nebyla Babička v první desítce
Protže tam nemá co dělat. Safra řekne mi někdy někdo CO je na ní tak výjimečného? Já jsem na to za celý život nepřišla. Fakt se mi zdá, že to je jen navyklé gesto kterého se bojíme zbavit, protože si to nikdo nedovolí. "Kritizovat Babičku, no to snad ne!" Krtečkovi nesahá ani po krtinu, o Cimrmanovi ani nemluvím. Myslím že tito dva mají opravdu velmi důstojné postavení jako češi, ale ukažte mi kdo ve světě zná Babičku??? Věřim že někdy někomu i něco dala, podobně jako desítky, možná stovky dalších, ale mě teda rozhodně NESROVNATELNĚ víc dal Cimrman a krtek. I křemílek a vochomůrka a takhle bych mohla pokračovat ještě... ("ještě jednou" - Cimrman)


Vložil: týna, 22.06.2005 09:23
ip: 242.186.108.194.contactel.net

Největší padouch
Vyhlašování Největšího padoucha mi připomnělo jednu z geniálních povídek Karla Čapka (byla i zfilmována)o tom, že Bůh nemůže lidi soudit, protože je příliš zná - ví o nich tolik, až je vlastně chápe. A tak na Nebi soudí lidé.......
Nezdá se mi, že by z té desítky největších padouchů byl někdo vážně jenom padouch... A umístění Grosse, Klause, Kalouska a dalších současných politiků je v kontextu českých dějin poněkud směšné. Bylo by bývalo lepší napsat tam jen fiktivní postavy, takových padouchů by se ve filmu, literatuře i dramatu našlo habaděj (Pažout a Horáček, Trautnberk, Hogo Fogo, Jouza......................)


Vložil: Veveřice, 21.06.2005 12:25
ip: mail.stc.npu.cz

Nechápu
Dobrý den. Chtěl bych se zeptat proč ve finálové části nezastupoval Jana Ámose Komenského pan herec Viktor Preis, ale paní herečka Eva Holubová?


Vložil: Jirka, 20.06.2005 17:41
ip: artemis.uhk.cz

61 - 90 (1043)   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 další blok záznamů poslední stránka

Další diskuse


Zajímají nás všechny vaše názory a příspěvky, ohlasy kladné i ty negativní. Za obsah příspěvků nenese ČT odpovědnost a vyhrazuje si právo mazat příspěvky vulgární, nenávistné, nezákonné, poškozující dobré jméno ČT nebo obsahující neplacenou reklamu a ty, které nijak nesouvisí s projektem či jejich tvůrci. Děkujeme za pochopení.

© Česká televize 1996 - 2005