MUSÍME SI POMÁHAT
Úspěchy a ocenění
Jaroslav Dušek jako Horst Prohaska
 
PROČ
SYNOPSE
TVŮRCI
PRODUCENTI
OBSAZENÍ
FOTKY
KONTAKTY
 

Film Musíme si pomáhat sice neslaví tak fenomenální divácký úspěch jako předchozí film režiséra Jana Hřebejka Pelíšky, ale přesto mu 243.061 diváků zajistilo pátou pozici v tabulce nejúspěšnějších filmů roku 2000.

Setkává se s úspěchem na nejrůznějších filmových přehlídkách a festivalech.

Již to, že bude k vidění v běžné americké distribuci, je na české poměry více než ojedinělé. Pro film z tak malé země uprostřed Evropy totiž není lehké probojovat se za hranice své země, a dostat se dokonce do samotné Mekky filmového průmyslu, Spojených států. Samozřejmě tomu předcházely úspěchy nejprve na domácích festivalech, poté evropských a následně i amerických.

Na festivalu Finále Plzeň 2000 získal hlavní cenu, Zlatého ledňáčka a Cenu poroty Don Quijote. V Novém Městě nad Metují, na přehlídce nazývané Novoměstský hrnec smíchu 2000, získal cen šest: Hlavní cenu pro režiséra a scenáristu, Cenu diváků, Cenu za nejlepší mužský herecký výkon (Boleslav Polívka i Jaroslav Dušek) a herecký výkon ženský (Anna Šišková), Cenu za nejlepší scénář a za výtvarný počin (pro kameramana Jana Malíře). Na Febiofestu 2001 zase cenu filmových publicistů a kritiků Kristián za nejlepší hraný film roku 2000.

V březnu 2001 získal celkem pět Českých lvů, a to ve všech hlavních kategoriích: za film, režii, scénář a nejlepší hlavní herecký výkon ženský (Anna Šišková) i mužský (Boleslav Polívka).

Film získal nominaci na Evropské filmové ceny (spolu s filmy Samotáři a Všichni moji blízcí) a na MFF v Chotěbuzi Cenu filmových kritiků FIPRESCI.

Na „áčkovém“ MFF v Montrealu v srpnu 2000 byl přijat s velkým ohlasem a v téže době začaly vycházet první zahraniční recenze k filmu.


  Nejprestižnější filmový magazín Variety mimo jiné píše: „Musíme si pomáhat, mistrně vybalancované komediální drama o těžkém rozhodování obyvatel v Němci okupovaném Československu ke konci druhé světové války, pojednává toto buřičské téma s půvabem, stylem, soucitem a znamenitým černým humorem. I když je jisté, že film bude vyvolávat zuřivé diskuse všude, kde se bude promítat, na festivalech a všech kontinentech bude pro tento emociálně vyčerpávající a rozhodně inspirativní film život krásný, se solidním následným životem na videokazetách…“  

V září 2000 se film představil rovněž kanadskému a americkému publiku na MFF ve Vancouveru, kde byl promítán v konkurenci 300 filmů, které zde vidělo na 130 000 diváků. Musíme si pomáhat zde obdržel Cenu diváků („The People´s Choice Award) za divácky nejlepší film.

Za účasti producentů a scenáristy Petra Jarchovského pak získal opět Cenu diváků na MFF v americkém Palm Springs. V tamních filmových magazínech vyšly na film vynikající recenze.

K týmu se připojil režisér Jan Hřebejk a společně cestovali do horského městečka Park City (v příštím roce se zde budou konat Zimní Olympijské hry) na nejznámější severoamerický mezinárodní festival nezávislých filmů - SUNDANCE 2001. Festival, který probíhá pod patronací jeho zakladatele Roberta Redforda, se těší mimořádnému zájmu velkých distribučních společností. V USA je za nezávislý považován každý film, který nevyrábějí velká hollywoodská studia, jež jsou zároveň sama sobě distributorem.

Film Musíme si pomáhat byl uveden v sekci World Cinema v konkurenci 27 neamerických filmů a na programu měl pět projekcí. Česká delegace se dne 27. 1. 2001 zúčastnila hlavní projekce filmu v místním kinu Egyptian Theatre. Po projekci diváci vstali a dlouho tleskali…

Tehdy také začalo jednání producentů s jedním z největších severoamerických distributorů - Sony Pictures Classics. Smlouva o distribuci filmu Musíme si pomáhat v USA a Kanadě byla podepsána 2. 2. 2001.

Dne 15. 2. 2001 byly vyhlášeny nominace americké filmové Akademie pro nejlepší neanglicky mluvený film za rok 2000. Film Musíme si pomáhat je jedním z pěti nominovaných na tuto nejprestižnější filmovou cenu, známou pod názvem sošky pro vítěze, OSCAR.

   
 
PROČ
SYNOPSE
TVŮRCI
PRODUCENTI
OBSAZENÍ
FOTKY
KONTAKTY