MUSÍME SI POMÁHATJiří Pecha s pejskem
 
PROČ
SYNOPSE
TVŮRCI
PRODUCENTI
OBSAZENÍ
FOTKY
KONTAKTY
 

TISKOVÁ ZPRÁVA:
MUSÍME SI POMÁHAT uvidí diváci v kinech v USA a v Kanadě!

V PÁTEK DNE 2.2.2001 PODEPSALI: FILMOVÁ A TELEVIZNÍ SPOLEČNOST TOTAL HELPART T.H.A. A ČESKÁ TELEVIZE NA STRANĚ JEDNÉ A SONY PICTURES CLASSICS NA STRANĚ DRUHÉ SMLOUVU O FILMOVÉ DISTRIBUCI CELOVEČERNÍHO FILMU MUSÍME SI POMÁHAT, O DISTRIBUCI FILMU NA VHS A DVD NOSIČÍCH A O PRODEJI FILMU TELEVIZNÍM SPOLEČNOSTEM NA TERITORIU SPOJENÝCH STÁTŮ AMERICKÝCH A KANADY.

Tato smlouva mimo jiné zaručuje, že film bude promítán v 25 největších severoamerických městech. Filmová premiéra se předpokládá na přelomu měsíců dubna a května letošního roku.

Z Prahy do Montrealu, Vancouveru, Londýna, Chotěbuzi, Štrasburku, Washingtonu, Los Angeles, Palm Springs, Park City, Los Angeles (New Yorku, Connecticutu), zpět do Prahy a dále …?

Takto cestoval film Musíme si pomáhat po některých z festivalů a občas s ním i české delegace, snažící se šířit jeho věhlas. Tato cesta byla zatím úspěšně završena distribuční smlouvou se SONY PICTURES CLASSICS, v posledních dvou letech nejúspěšnější americkou distribuční společností.


Z historie filmu MUSÍME SI POMÁHAT v zahraničí

K všeobecnému zklamání všech zúčastněných nebyl film přijat na MFF v Benátkách.

Film startuje šňůru zahraničních festivalů v srpnu 2000 na "áčkovém" MFF v Montrealu, kde je přijat s velkým ohlasem a kdy také vycházejí první zahraniční recenze k filmu. Nejprestižnější filmový magazín Variety mimo jiné píše: "Musíme si pomáhat, mistrně vybalancované komediální drama o těžkém rozhodování obyvatel v Němci okupovaném Československu ke konci druhé světové války, pojednává toto buřičské téma s půvabem, stylem, soucitem a znamenitým černým humorem. I když je jisté, že film bude vyvolávat zuřivé diskuse všude, kde se bude promítat, na festivalech a všech kontinentech bude pro tento emociálně vyčerpávající a rozhodně inspirativní film život krásný, se solidním následným životem na videokazetách…"

V září 2000 se film představuje rovněž kanadskému a americkému publiku na MFF ve Vancouveru, kde je promítán v konkurenci 300 filmů, které zde vidělo na 130 000 diváků. Musíme si pomáhat zde obdrželo Cenu diváků ("The People´s Choice Award) za divácky nejlepší film.

Na MFF v Chotěbuzi získává film cenu mezinárodních kritiků FIPRESCI.

Za účasti producentů a scenáristy Petra Jarchovského získává film opět cenu diváků na MFF v americkém Palm Springs. Prakticky ve všech filmových magazínech vycházejí na film vynikající recenze.

K týmu se připojuje režisér Jan Hřebejk a společně cestují do horského městečka Park City (v příštím roce se zde budou konat Zimní Olympijské hry) na nejznámější severoamerický mezinárodní festival nezávislých filmů - SUNDANCE 2001. Festival, který probíhá pod patronací jeho zakladatele Roberta Redforda, se pochopitelně těší mimořádnému zájmu velkých distribučních společností. V USA je za nezávislý považován každý film, který nevyrábějí velká Hollywoodská studia, jež jsou zároveň sama sobě distributorem. Film Musíme si pomáhat je uveden v sekci World Cinema v konkurenci 27 neamerických filmů a na programu má pět projekcí. Česká delegace se dne 27.1. účastní hlavní projekce filmu v místním kinu Egyptian Theatre. Po projekci diváci vstávají a dlouho tleskají. Ten den také začínají dlouho do noci trvající jednání producentů s jedním z největších severoamerických distributorů - Sony Pictures Classics. Poslední připomínky ke smlouvě se řeší ještě po návratu do Prahy a v pátek 2.2. je smlouva podepsána…

Jan Hřebejk si pobyt pracovně prodlužuje ještě o týden. Mluví s Woody Harelsonem, který je velkým příznivcem filmu Musíme si pomáhat, setkává se s Ivanem Passerem a následně v Connecticutu s dalším příznivcem tohoto filmu, Milošem Formanem...


Sony Pictures Classics
profil společnosti

Distribuční společnost založená v r. 1992 distribuuje, financuje a produkuje nezávislé filmy z Ameriky a celého světa. Filmy, s kterými společnost pracuje, se dělí na koprodukce a akvizice (buď předkoupené ve stádiu scénáře nebo po dokončení filmu).
Spoluprezidenti společnosti Michael Barker, Tom Bernard a Marcie Bloom se stali úspěšnými distributory nejlepších nezávislých filmařů, jako jsou Akira Kurosawa, John Boorman, Louis Malle, David Mamet, James Ivory, Wim Wenders, Jim Jarmusch, Agniezska Hollandová, Errol Morris, Nikita Michalkov, Pedro Almódovar, Woody Allen, Ang Lee…
Distribuovali některé z nejlepších a nejúspěšnějších nezávislých filmů poslední dekády, včetně Howards End (režisér James Ivory), Crumb, Safe (režisér Todd Haynes), Život v oblouznění (režisér Tom DiCillo), Vanya on 42nd Street, Orlando (režisérka Sally Potterová), Welcome to the Dollhouse (vítěz Sundance festivalu, režisér Todd Solondz), Waiting for Guffman, The Spanish Prisoner, Lola běží o život (režisér Tom Tykwer), Lone Star (režisér Lone Sayles), The Opposite of Sex, Hlavní nádraží (režisér Walter Salles), The Tao of Steve, Sladký ničema (režisér Woody Allen)…

Podle Variety tento tým distribuoval více než 60 nejlepších neamerických filmů, což je více než kterákoliv jiná společnost od r. 1960. Šest z nich získalo Oscara v kategorii nejlepší cizojazyčný film (Babette´s Feast; Indočína; Belle Epoque - režisér Fernando Trueba; Unaveni sluncem - režisér Nikita Michalkov; Charakter - režisér Mike Van Diem; Vše o mé matce - režisér Pedro Almodovar) a sedm Zlatý glóbus za nejlepší cizojazyčný film (Cyrano De Bergerac; Europa Europa; Indočína; Farinelli; Můj růžový život; Hlavní nádraží a Vše o mé matce).

V současné době má SONY PICTURESS CLASSIC v distribuci filmový hit Crouching Tiger, Hidden Dragon (Tygrův příběh, režisér Ang Lee), který svými výsledky už několik týdnů drtí hollywoodské velkofilmy a který je čerstvě distribuován i v Čechách. Dále film Pollock režiséra Eda Harrise, film Terence Daviese House of Mirth a film Marleen Gorrisové Luzhin Defense.

Filmy distribuované společností SONY PICTURESS CLASSIC získávají ceny a uznání po celém světě. Získaly celkem 55 Oscarových nominací a 12 Cen Akademie.

V Praze dne 7. 2. 2001


   
 
PROČ
SYNOPSE
TVŮRCI
PRODUCENTI
OBSAZENÍ
FOTKY
KONTAKTY