MUSÍME SI POMÁHATJiří Pecha s pejskem
 
PROČ
SYNOPSE
TVŮRCI
PRODUCENTI
OBSAZENÍ
FOTKY
KONTAKTY
 

Mike Clark
"Musíme si pomáhat" nachází humor uprostřed válečných hrůz
USA Today, 8. června 2001

Válka nutí k chladnému, uvážlivému rozhodování ve vypjatých okamžicích, což jen zřídka nabízí prostor pro humor. Film "Musíme si pomáhat" nominovaný na zahraničního Oskara však úspěšně užívá nacistické okupace jako dějství černé komedie.

Jejím neochotným českým hrdinou je neplodný Josef, manžel Marie, která nechtěně vzbudí nevítanou příchylnost rovněž ženatého nacistického kolaboranta, Čecha, který obrátil kabát a jehož hitlerovský knírek podtrhuje skutečnost, že od něj nelze čekat nic dobrého. Pravidelně se objevuje v jejich domácnosti, nechává se hostit a svádí Marii.

Josef neochotně souhlasí s tím, že u sebe ukryje uprchlého Žida, starého přítele. Manželé teď musí být dvakrát tak obezřetní při vetřelcových návštěvách. Když se jim kolaborant snaží nastěhovat domů nacistického úředníka, Anna tvrdí, že je těhotná, a tím vytvoří životu nebezpečnou situaci. Ve válečném Československu je zdravotní stav obyvatel, včetně neplodnosti, veřejnou věcí.

Režisér Jan Hřebejk a spisovatel Petr Jarchovský nacházejí humor v neobvyklosti, s jakou se Josef vyrovná s problémem těhotenství, stejně jako v ostatních tísnivých situacích, včetně té, kdy Josefa odmítnou místní odbojáři, jelikož zcela přirozeně předpokládají, že poklonkuje nacistům.

Po banalitách Pearl Harboru obnovuje toto dobře načasované zjevení důvěru ve druhou světovou válku coby stále plodné filmové téma. "Musíme si pomáhat", film natočený pro Českou televizi ve stylu, který odpovídá téměř neurotickým postavám, prohrál v souboji o zahraničního Oskara s filmem "Tygr a drak".

Kdyby Tygr zvítězil jako nejlepší snímek namísto Gladiátora a uvolnil místo v zahraniční soutěži tomuto filmu, mohlo být spravedlnosti učiněno zadost hned dvakrát.


   
 
PROČ
SYNOPSE
TVŮRCI
PRODUCENTI
OBSAZENÍ
FOTKY
KONTAKTY